CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Apr 16, 2024 8:39 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lac Brateni
MesajScris: Joi Ian 14, 2016 7:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Aug 26, 2015 1:31 am
Mesaje: 30
Localitate: La Spezia
Brateni. Un satuc ardelenesc cu casele lui vechi dar si noi deopotriva, insirate pe cursul domol al unui raulet ce strabate coline inalte de deal care pentru necunoscatori ar putea parea niste munti in miniatura. Un satuc cu oameni blajini si primitori, care dau binete oricui se nimereste sa le calce ulitele sau pragul. Pana aici nimic deosebit dar de cum trecem de jumatatea satului ne intampina un peisaj mirific si de o frumusete aparte, desprins parca dintr-o poveste straveche, ESTE LACUL BRATENI.
La marginea din partea de sus a satului un dig puternic zagazuieste apele paraului si formeaza un luciu de apa de peste 25 de ha. Peisajul este cu atat mai incantator cu cat ne apropiem de cabana rustica a lacului care, fiind situata pe un promontoriu dominant, ne ofera o panorama superba a intregului lac. Odata ajunsi aici, ochiul ne este incantat de sariturile pestilor de diferite soiuri care vrand parca sa ne salute, ne incita la o partida de pescuit de neuitat!
Lacul Brateni
Aici, Doritorii de Relaxare dar si cei Amatori de CAPTURI CAPITALE au nimerit cum nu se poate mai bine.
Lacul abunda in Crapi si Cteno de ordinul zecilor de Kilograme care sunt mai greu de pacalit, insa ciortani de 2.5 - 4 kg fac bucuria oricarui pescar, fara a face vreo diferenta de scule sau pregatire. Mai mult decat atat, pentru cei care vor sa aiba ce povesti nepotilor, in lac se afla Adevarati Monstri reprezentati de Somni care intrec asteptarile si rup aproape toate firele. Zicem apropate toate firele deoarece au fost capturati de curand doi pui cantarind 36 si 42 kg.
Cei batrani, exemplare de aproximativ 80 kg, desi au ajuns in lansetele pescarilor in mod repetat, aproape de mal au rupt de fiecare data linia sau au indreptat carligul. Nu sunt Povesti Pescaresti iar cei care au pescuit o noapte pe Lacul Brateni o pot confirma, dupa lasarea serii se poate auzi jocul asa-zisilor Monstrii.

Descrierea luata/copiată de pe site!

Daca se poate si nu fac reclama siteul este http://www.lacbrateni.ro .... merita incercat, daca nu prinzi pești macar priveliștea este bestială ( cel mai mare crap al meu prins e de 14,5 kg cu porumb)

_________________
Catch and Release.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Brateni
MesajScris: Lun Ian 18, 2016 12:47 am 
Neconectat

Membru din: Joi Aug 28, 2014 11:41 pm
Mesaje: 75
Salut, as dori sa fac cateva partide de pescuit anul acesta pe lacul Brateni si mi-ar fi de folos ceva informatii despre lac. Care e cel mai mare crap care l-ai prins pe lacul Brateni? Pe ce stand ai stat? Cum e substatul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Brateni
MesajScris: Lun Ian 18, 2016 8:20 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
Dani scrie:
Brateni.cel mai mare crap al meu prins e de 14,5 kg cu porumb

pe Brateni ai captura?, ma mir pt ca ce se discuta pe forumurile de prin banat si ardeal nu se mai prinde mare lucru pe balta asta. Pacat asa cum spui, e o locatie superba, aici am prins pimul meu over ten acum 6 ani, de atunci nu am mai fost pe balta asta

_________________
BIG CARP HUNTER


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Brateni
MesajScris: Lun Ian 18, 2016 8:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Aug 26, 2015 1:31 am
Mesaje: 30
Localitate: La Spezia
Adevărat ca pești mari sunt puțini pentru ca lumea merge la furat nu la pescuit, dar stai linistit caci inca au mai ramas cativa crapi si amuri mari sa nu zic foarte mari, acum cativa ani erau amuri de la 10kg in sus acum puțini.... sa prins in 2014 crap ce avea 23,400 kg sau 23,600 nu mai tin minte exact.

_________________
Catch and Release.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Brateni
MesajScris: Lun Ian 18, 2016 8:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Aug 26, 2015 1:31 am
Mesaje: 30
Localitate: La Spezia
Bogdan Morar scrie:
Salut, as dori sa fac cateva partide de pescuit anul acesta pe lacul Brateni si mi-ar fi de folos ceva informatii despre lac. Care e cel mai mare crap care l-ai prins pe lacul Brateni? Pe ce stand ai stat? Cum e substatul?


Salut al meu a fost de 14,500 kg in luna martie pe nr 24, fundul lacului daca nu la mai curățat nimeni de cel putin 10 ani de zile iti dai seama ca e plin de mol dar găsești si foarte rar zone tari unde le găsești prinzi pesti, succes daca mergi sa sti ca e super lacul zona tot. :)

_________________
Catch and Release.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Brateni
MesajScris: Mar Ian 19, 2016 1:31 am 
Neconectat

Membru din: Joi Aug 28, 2014 11:41 pm
Mesaje: 75
Mersi mult de informatii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Brateni
MesajScris: Mar Ian 19, 2016 7:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Aug 26, 2015 1:31 am
Mesaje: 30
Localitate: La Spezia
Bogdan Morar scrie:
Mersi mult de informatii.


Pentru nimic, o seară bună si fire întinse.

_________________
Catch and Release.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Brateni
MesajScris: Mar Mar 29, 2016 12:13 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 24, 2016 11:21 pm
Mesaje: 1
Salut, legat de Lacul Brateni, este invatat crapul sa se hraneasca cu bile ? Se merita nadirea cu boilies?Aveti vreo informatie legata de zona VIP ? Multumesc mult.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron