CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Mar Aug 15, 2017 6:45 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Mihai Popescu - 18,6kg, stand B2.

In ultimii ani, am publicat mereu fotografii cu "ciortanii" introdusi in lac in 2014, care la inceput au fost chiar ciortani, dupa care au crescut neverosimil. Aveti mai jos inca un exemplu.


Fişiere ataşate:
Mihai Popescu_Varlaam_18,6kg_B2.jpg
Mihai Popescu_Varlaam_18,6kg_B2.jpg [ 131.14 KiB | Vizualizat de 8892 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Dum Oct 01, 2017 8:11 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
M-am hotarat sa scriu cateva cuvinte despre partida facuta pe sectorul B, mai exact pe B9, pentru ca am avut o partida “usor” diferita fata de restul partidelor de pescuit facute pe Varlaam.
Am ajuns pe balta vineri seara la 5.30. Florin Mocanu, colegul de “suferinta” a inceput partida de joi. Am pescuit cu 8 lansete, el a ales sa pescuiasca in golful din stanga, unde probabil o sa apara un nou stand de pescuit, iar eu am in zona din fata dintre insule. Cu ajutorul lui, pe la 7 am avut betele in apa, iar o jumatate de ora mai tarziu am avut primul peste. O partida promitatoara mi-am spus atunci, fara a banui ce urmeaza sa se intample. Am avut trasaturi la un interval de 30-40 min, nu de putine ori avand cate doua-trei trasaturi in acelasi timp, sau la un interval de cateva minute, pana a doua zi in jur de 11 cand trasaturile s-au rarit si am reusit sa dorm doua ore(in prima noapte nu am reusit sa dormim).Seara am schimbat toate lansete, si, incepand cu ora 6 au inceput iar trasaturile si daca nu renuntam sa mai plantam pe la miezul noptii, probabil ca asa o tineam pana dimineata, dar, datorita oboselii acumulate, am hotarat cu Florin sa dormim cateva ore. Dimineata am replantat lansetele si pana la 11 cand ne-am apucat sa strangem, am avut 6 pesti pusi pe saltea. Am avut in total peste 30 de crapi de peste 10 kg, jumatate din ei au fost intre 15 si 19 kg si 2 au fost de 20( unul de 20 si unul de 20,65).


Fişiere ataşate:
IMG_5348.jpg
IMG_5348.jpg [ 161.52 KiB | Vizualizat de 8584 ori ]
IMG_5359.jpg
IMG_5359.jpg [ 101.2 KiB | Vizualizat de 8584 ori ]
IMG_5360.jpg
IMG_5360.jpg [ 156.11 KiB | Vizualizat de 8584 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Dum Oct 01, 2017 8:13 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
poze:


Fişiere ataşate:
IMG_5351.jpg
IMG_5351.jpg [ 69.44 KiB | Vizualizat de 8583 ori ]
IMG_5333.jpg
IMG_5333.jpg [ 125.98 KiB | Vizualizat de 8583 ori ]
IMG_5353.JPG
IMG_5353.JPG [ 142.11 KiB | Vizualizat de 8638 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Dum Oct 01, 2017 8:22 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
...


Fişiere ataşate:
IMG_5364.jpg
IMG_5364.jpg [ 63.02 KiB | Vizualizat de 8583 ori ]
IMG_5368.jpg
IMG_5368.jpg [ 103.8 KiB | Vizualizat de 8583 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Dum Oct 01, 2017 9:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Frumoase exemplare, Felicitări!
Fire întinse!

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Lun Oct 02, 2017 8:31 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cristi si Florin, felicitari pentru partida.

Ce vi s-a intamplati voua e ceea ce se poate intampla oricui sta pe zona lui B9 in conditii optime pentru pescuit si pescuieste corect. Am avut experiente similare de mai multe ori anul asta, impreuna cu partenerii de pescuit, si e un "sablon" care se repeta.

Conditiile optime inseamna urmatoarele: vremea sa fie rece sau racoroasa, nu foarte calda (dupa cum stim, perioadele cele mai bune sunt primavara sau toamna), cerul sa fie inorat, nu senin (cand e senin, se prinde slab pe Sectorul B in timpul zilei) si, foarte important, vantul sa bata spre tine cu o anumita intensitate pe timpul zilei. Daca bate si noaptea, e cu atat mai bine.

Atat la partida voastra, cat si la partidele mele la care am prins foarte bine, vantul a batut cateva zile in aceeasi directie, catre B9 sau catre golful din stanga lui B9. Datorita pozitionarii, B9 e un stand care poate valorifica foarte bine directia vantului, B10 poate folosi si el vantul, in timp ce B12 e acoperit de insula.

Cand ai parte de vreme racoroasa, cer inorat si vant relativ puternic care sa-ti aduca peste, B9 si B10 sunt standuri exceptionale, pe care poti sa prinzi zeci de exemplare de doua cifre intr-o partida, uneori cu o cadenta de un peste la 20-30 de minute, ca si cum n-ai fi pe Varlaam, ci pe un carpodrom.

Bineinteles, conteaza foarte mult sa stii lacul, sa pescuiesti corect si sa ai nada suficienta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Lun Oct 02, 2017 11:08 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 01, 2014 8:26 pm
Mesaje: 14
Multumim Vlad pentu aprecieri.

Ai dreptate in tot ceea ce ai spus dar ceea ce nu ai punctat tu este faptul ca lacul are peste frumos si de o greutate apreciabila.Pe langa toate cele expuse de tine la succesul acestei partide a contribuit si faptul ca am pescuit in echipa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Lun Oct 02, 2017 11:09 am 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 7:19 am
Mesaje: 14
Localitate: Bucuresti
Acelasi lucru l-am observat si noi in partida de acum 2 saptamani pe B7 in care dupa o noapte prinsesem numai un peste iar in dimineata urmatoare a inceput recitalul dupa mici modificari in stilul de abordare a partidei.Am avut peste 20 de pesti sariti de 12 kg in 24 ore,de 2 ori dublu dril si in noaptea urmatoare au plecat 3 lansete.O senzatie atipica pescuitului pe Varlaam unde majoritatea trasaturilor au loc noaptea .
Un lucru important este ca ciortanii bagati anul trecut nu si-au facut aparitia prinzand decat 2buc la 6 kg
si inca 2 pesti sub 10 kg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Lun Oct 02, 2017 11:29 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Valentin Neagu scrie:
.Am avut peste 20 de pesti sariti de 12 kg in 24 ore,de 2 ori dublu dril si in noaptea urmatoare au plecat 3 lansete.O senzatie atipica pescuitului pe Varlaam unde majoritatea trasaturilor au loc noaptea .

Nu e o situatie atipica, e o situatie tipica pentru Sectorul B cand pescuiesti corect si te ajuta conditiile meteo. Sunt mai multi pescari care au avut pe B9 sau B10 partide pline de peste, cand vantul batea spre ei - si, bineinteles, cand au pescuit corect.

Varlaam a inceput prin a fi un lac cu doua sectoare intre care diferentele nu erau foarte mari, dar acum a devenit un complex de doua lacuri care se pescuiesc diferit. Popularile facute pe Sectorul B au schimbat complet lacul.

Cand se vorbeste despre Varlaam, multa lume - in special cei care nu cunosc lacul - crede ca e un lac pe care pestele trage din trei in trei saptamani. Sectorul A e intr-adevar un lac dificil, dar Sectorul B e un lac relativ simplu pentru o balastiera. Nu atat de simplu ca un carpodrom, dar suficient de simplu ca sa poti GARANTA ca un pescar cu abordare corecta va prinde peste de doua cifre. Pe Sectorul A, nu exista garantii pentru nimeni.

Odata cu cresterea gradului de ocupare pe Sectorul B, presiunea la care e supus lacul va influenta comportamentul pestelui, mai ales dupa ce se vor face standuri si pe malul de nord, iar standuri ca B7 si B9, care acum sunt considerate cele mai bune si sunt cele mai cautate, nu vor mai avea cate trei, patru hectare de apa libera numai pentru ele.

Deocamdata, insa, Sectorul B e un lac care poate oferi partide fantastice, cu zeci de exemplare de doua cifre. Daca vreti sa aveti experienta asta, mergeti pe el acum, cand inca nu e foarte ocupat. Cand se va ocupa la nivelul la care vrem sa se ocupe, e posibil sa devina mai greu. Sau, in orice caz, zonele de pescuit vor fi mai mici.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Mie Oct 04, 2017 8:04 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 12, 2016 7:51 pm
Mesaje: 18
Localitate: Rosiori de Vede
Salutare,anul asta am pescuit pentru prima data pe Varlaam(si numai pe varlaam tot anul) si asta datorita sectorului B ...pestii de acolo si lacul m-au cucerit din prima,ca sa nu mai zic de administratie(nota 10 pentru baieti...poate si asta a fost un motiv sa raman sa pescuiesc tot sezonul aici la Varlaam) ...am oscilat intre B9, cand vremea a fost ok, si B7 cand a fost canicula ...Un lac nu foarte usor cum isi imagineaza unii si cum imi imaginam si eu :D ..Primul contact cu lacul,prima partida, a fost esec total :D :D :D ...atunci am inteles ce am de facut in continuare si am reusit sa cresc greutatea pestilor capturati pana la un superb trofeu( si record personal) de 21.3kg ...Sincer imi pare rau ca se "sparge" B9,era acolo atata optiune de miscare incat era imposibil(daca pescuiai corect) sa ai un esec.A fost un sezon frumos,pe un lac frumos,decent,civilizat,unde am cunscut oameni foarte ok Stiu, sezonul crapilor mari abia a inceput dar din pacate anul asta sunt nevoit sa termin cu pescuitul ceva mai devreme ...Felicitari inca odata pentru ce ati facut acolo.
Sunt curios cand vor aparea noile standuri pe malul de nord si care vor fi limitele lor.

_________________
C&R, un alt mod de a "savura" peștele.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: