CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 2:21 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Joi Ian 14, 2016 1:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Sunt curios, este in proiect pt sectorul B un sistem de abonamente? Pentru ca eu personal as fi interesat de un abonament pe sectorul B, ma gandesc ca exista mai multe persoane interesate de asa ceva.
Se preconizeaza ceva ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Joi Ian 14, 2016 1:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cristi, abonamentele sunt ideale in relatia dintre un lac si clientii lui din mai multe motive (siguranta, responsabilitate, fidelitate etc.), insa din pacate nu pot functiona eficient pe un lac cu locuri putine ca Varlaam, indiferent de sector.

De asemenea, pe un lac mic – pe care majoritatea pescarilor vor cam aceleasi standuri – abonamentele nu se impaca tocmai bine cu pescuitul cu ziua.

Abonamentele pot fi o solutie pe lacuri care functioneaza doar cu abonament (cazul sindicatelor englezesti) sau pe lacuri suficient de mari incat sa poti avea si pescari cu ziua, si abonati fara sa se deranjeze unii pe altii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Joi Ian 14, 2016 4:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Multumesc Vlad,
Era doar o curiozitate, B-ul INCA nu prezinta atat de mult interes ca A-ul si personal mie imi convine treaba asta, ca sa zic asa :P , dar da, acolo sunt multi pescari de feeder, sunt si cei cu spinningul. Totusi, vorbeam si cu baietii din administratie despre locurile de pe malul drept al sectorului B, B6, B7, B8 daca nu ma insel. Se va putea pescui pe ele? Inteleg ca e mai delicat cu securitatea acolo, dar ma gandesc ca poate ajung intr-o vineri dupa-amiaza pe lac si e ocupat 100%.. si sectorul A si standurile pe care s-a pescuit pe B pana in momentul asta. Voi putea pescui pe B6 de exemplu ? Pt ca mie personal zona aia mi se pare foarte interesanta :)
Tot din punct de vedere personal vorbind, si mie ca si majoritatea colegilor mei cred, imi este foarte greu sa imi stabilesc atatea partide cate as vrea sa fac intr-un sezon pe Varlaam. Asa, cu un abonament, pot informa baietii cu 1-2 saptamani inainte, e cu totul altceva fata de..stiu eu, 4-5-6 luni.
Doar pentru asta m-ar fi avantajat un abonament !

Multumesc inca o data pentru raspuns !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Joi Ian 14, 2016 5:15 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
mindfreak scrie:
vorbeam si cu baietii din administratie despre locurile de pe malul drept al sectorului B, B6, B7, B8 daca nu ma insel. Se va putea pescui pe ele? Inteleg ca e mai delicat cu securitatea acolo, dar ma gandesc ca poate ajung intr-o vineri dupa-amiaza pe lac si e ocupat 100%.. si sectorul A si standurile pe care s-a pescuit pe B pana in momentul asta. Voi putea pescui pe B6 de exemplu ?


Zona standurilor B5-B8 are nevoie de niste amenajari noi. S-a pescuit acolo in 2014, dar intre timp lucrurile s-au mai schimbat, in sensul ca s-a format un perete de stuf compact, drumul s-a mai lasat si trebuie pietruit din nou in unele locuri etc. Pana nu se vor face amenajarile de riaoare, e posibil ca zona B5-B8 sa nu fie deschisa la crap (doar la stationar si rapitor), dar e in interesul lacului sa le faca in cel mai scurt timp. Pana in aprilie, ar trebui sa stim exact.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Dum Mai 08, 2016 6:11 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Iun 01, 2013 9:40 am
Mesaje: 53
Putem gasi undeva o harta detaliata a standurilor de pe sectorul B?
Pentru acest sector este nevoie de rezervari in prealabil ?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Dum Mai 08, 2016 7:16 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
N-am facut o harta a sectorului B pentru ca nu e inca terminat la nivel de amanajari.

Te poti orienta insa dupa filmele mele ca sa-ti faci o idee asupra locului. Vezi mai ales:

Sectorul B - https://www.youtube.com/watch?v=B8ko7MpNdU0
Apele primaverii - https://www.youtube.com/watch?v=6VuCWkB7s40

Da, e nevoie de rezervari in prealabil.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Dum Iun 19, 2016 6:33 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Saptamana asta, standurile noi de pe sectorul B - de la B9 la B13 - au fost umplute cu pietris si acum pot fi folosite fara probleme in caz de ploaie. Drumul a fost si el pietruit.

Trei dintre standuri sunt mari, au fost gandite ca standuri duble. Daca e cazul, se pot pune pe ele doua baterii de lansete. Celelalte doua standuri sunt mici si sunt proiectate pentru pescarii de feeder.

In fotografia de mai jos, o imagine cu standul B10.


Fişiere ataşate:
Standuri noi Varlaam 1.jpg
Standuri noi Varlaam 1.jpg [ 177.14 KiB | Vizualizat de 14419 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Dum Iun 19, 2016 6:37 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Inca o imagine cu B10, dintr-o perspectiva mai inalta.

Problema principala a standurilor, in momentul de fata, e faptul ca nu au umbra. Nu exista o rezolvare imediata, dar la finalul sezonului administratia urmeaza sa mai puna niste copaci in jurul standurilor, pe langa cei care au fost pusi anul trecut.

In rest, standurile sunt comode ca spatiu si interesante ca potential.


Fişiere ataşate:
Standuri noi Varlaam 2 .jpg
Standuri noi Varlaam 2 .jpg [ 155.8 KiB | Vizualizat de 14418 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Dum Iun 19, 2016 7:10 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
Aseara am fost in vizita la un prieten pe B9. Zona este superba si cred ca are potential. Am vazut pe sonar cateva zone foarte interesante, plus ca gasesti adancimi de la unu pana la trei metri.

Florin a avut 15 prezentari, in mai putin de 24 ore, cel mai mare avand 16-17 kg.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Lun Iun 20, 2016 5:13 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 01, 2014 8:26 pm
Mesaje: 14
A fost o partida de vis , cu multa munca dar si rezultate pe masura. Nu din punct de vedere al numarului de pesti ( 15 ) la numar ci din punct de vedere al celor trei crapi. Am inceput partida cu cel de 15 si am incheiat-o cu cel de 16 iar intre ei ei a fost si unul de 12 . Nu ocoliti B-urile au surprizele lor. Este un loc minunat .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: