CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 12:19 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Mie Mai 03, 2017 9:16 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Buna seara,

Va multumesc foarte mult pentru ponturi!

Fire intinse!

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Joi Mai 04, 2017 8:16 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 09, 2014 4:00 pm
Mesaje: 82
ce adevar

Vlad Pavlovici scrie:
Nu te orienta in functie de arome, orienteaza-te in functie de reputatia boiliesului. Aroma poate fi copiata usor de oricine, dar reteta completa si randamentul unui boilies bun pot fi copiate ceva mai greu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Sâm Mai 06, 2017 9:24 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Salutare tuturor!

Sper sa-mi fie cu iertare pentru ca din nou doresc sa aflu ceva detalii pentru un alt stand dar situatia o cere :) .
Impreuna cu administratia lacului Varlaam am decis sa ''ma mut'' de pe B2 pe B7, inevitabil as dori sa aflu ceva amanunte din experienta voastra despre acest stand.


Multumesc,

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Sâm Mai 06, 2017 11:12 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Sectorul B,o provocare continua...
Sfarsitul de aprilie este o perioada care poate sa aduca capturi mari,dar si momente fara nici o prezentare datorita faptului ca apa se incalzeste brusc iar crapii incep ritualul depuneri icrelor.
Refuzand sa urmez obiceiul de a merge in Ungaria pe carpodroane cu crapi mari dar fara nimic nou, fara provocari am hotarat sa pescuiesc pe lacul Varlaam ,o balastiera superba sectorul B-12.Placerea a fost deosebita crapi frumosi,drill-uri spectaculoase ,munca multa pentru a gasi zonele fara mal cautate de crapi pentru a se hrani.Mai putin placut a fost incalzirea rapida care a grabit crapii sa inceapa ritualul depuneri icrelor ,iar mustaciosii au devenit apatici.
Mitul ca doar mixurile pe baza de peste prind crapi mari este gresit.Fiind consultant Select Bait,am folosit in special boilies-uri rulate pe mixul Sweet Nutz,un birdfood atractiv dar foarte hranitor.Renumitul pescar italian Roberto Ripamonti spunea ca in unele momente un birdfood de calitate poate sa aduca capturi frumoase.Gama de seminte Select Bait a fost pe placul crapilor ,iar noua gama de pop-uri Select Bait si-a dovedit eficienta fiind de o calitate foarte buna.
Capturile au venit pe praguri de 1,3m,1,6-1,7m si 1,9-2,2m ,aceste praguri continuand cu platouri fara piatra mare sau mal.Partida a durat 6 zile iar rezultatul a constat in capturarea a 6 crapi intre
15,8-18,2 kg precum si 12 crapi intre 10,3-13,8kg.
Nu ezitati sa cautati provocarile sectorului B care dupa cum arata capturile lui Dragos,Andi si Vlad iti ofera crapi superbi ,drill-uri spectaculoase si niciodata nu sti ce captura ai in carlig.

Fir intins tuturor!


Fişiere ataşate:
114_opt.jpg
114_opt.jpg [ 74.09 KiB | Vizualizat de 7674 ori ]
071_opt.jpg
071_opt.jpg [ 67.73 KiB | Vizualizat de 7674 ori ]
result.jpg
result.jpg [ 70.25 KiB | Vizualizat de 7674 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Dum Mai 07, 2017 2:55 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Felicitari pentru partida, Florin.

Totusi, firma la care esti consultant, se cheama Select Baits ! ;)

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Dum Mai 07, 2017 5:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Multumesc pentru aceasta observatie, sper ca domnul Oprea sa nu se supere si sa incheiem colaborare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Dum Mai 07, 2017 6:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Uita vezi, din cauza emotiilor am scris colaborare in loc de colaborarea.La urmatoarea vizita pe Varlaam ne intalnim si aduc o tuica buna de la Cluj.Numai bine !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Joi Mai 11, 2017 6:49 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Florin Popa scrie:
Uita vezi, din cauza emotiilor am scris colaborare in loc de colaborarea.La urmatoarea vizita pe Varlaam ne intalnim si aduc o tuica buna de la Cluj.Numai bine !



Crrd ca noi am fost colegi de stand cateva zile. O perioada dificila din cauza apropierii de depunere insa a foat intr-adevar frumos.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Sâm Mai 13, 2017 8:34 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am facut o noua partida pe sectorul B saptamana asta. A fost cea mai productiva partida sub raportul capturilor - am prins doua exemplare mari, de 19,5kg si 21kg. Ambele exemplare sunt crapi din filonul vechi al lacului, care sunt putini si sunt considerati cele mai importante trofee pe sectorul B.

Pestele de 21kg a fost la doar 200g distanta de recordul lacului. Daca mai lua doua guri de boilies... Cel de 19,5kg mi s-a parut, ca gabarit, mai mare decat cel de 21kg si am crezut ca e mult mai greu, cand l-am vazut in minciog, dar cantarul a avut alta parere.

In orice caz, o partida foarte buna pe un lac care ia viteza de la o saptamana la alta. In imaginea de mai jos, captura de 21kg (am postat-o si in topicul dedicat capturilor de la Varlaam, ca sa putem urmari mai usor numarul total al crapilor mari).


Fişiere ataşate:
Vlad Pavlovici_Varlaam_21kg_B9.jpg
Vlad Pavlovici_Varlaam_21kg_B9.jpg [ 139.61 KiB | Vizualizat de 7399 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Sâm Mai 13, 2017 8:36 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
O fotografie cu exemplarul de 19,5kg pe care l-am prins pe B9 si care, la prima vedere, parea mult mai mare.


Fişiere ataşate:
Vlad Pavlovici_Varlaam_19,5kg_B9.jpg
Vlad Pavlovici_Varlaam_19,5kg_B9.jpg [ 114.62 KiB | Vizualizat de 7397 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: