CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 8:01 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Sâm Mai 13, 2017 8:39 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ca povestea sa fie completa, aveti mai jos si un cadru de peisaj de pe B9.


Fişiere ataşate:
Varlaam B9.jpg
Varlaam B9.jpg [ 120.25 KiB | Vizualizat de 8998 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Sâm Mai 13, 2017 10:56 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Asa ar trebui sa arate paradisul.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Lun Mai 15, 2017 9:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Buna seara tuturor,

In weekend-ul ce a trecut am avut placerea sa ma aflu pentru prima data pe Varlaam, mai precis sectorul B, standul 12.
Partida scurta de 24h din pacate (job-ul).
A fost insa de ajuns sa raman impresionat de privelistea locului, de generozitatea celorlalti pescari de aici, de bunavointa administratorului lacului si de viteza cu care se desfasura firul de pe tambur in momentul trasaturii crapilor(2 la numar, 5 respectiv 13,50 kg)
Vreau sa ii multumesc lui Brad Radulescu pentru amabilitate si ajutorul oferit. Am avut impresia ca ne cunoastem de foarte mult timp si parca nu eram la prima mea partida pe Varlaam.
Multumesc lui Vlad Pavlovici pentru sfaturile ce mi le-a oferit pentru viitoarele partide!
Multumesc Adi Botin care a pescuit aproape de mine si care mi-a oferit si el cateva ponturi pentru o partida reusita.
Per total, cuvintele sunt de prisos, experienta de aici nici nu se poate explica, trebuie simtita, traita.

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Mar Mai 16, 2017 4:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Am terminat partida de pe sectorul B. De cand a aparut proiectul Varlaam, este a doua oara cand pescuiesc pe sectorul B, prima intalnire cu acesta datand din primavara lui 2015. De atunci si pana acum, la Varlaam, am pescuit doar pe sectorul A, un lac dificil care pune probleme tuturor pescarilor.

Am pescuit pe standul B10, iar prietenul meu Adi Botin pe standul B9. Amandoi ne doream o partida de relaxare si pentru aceasta am ales ultimele standuri de pe malul de vest, standuri cu intindere mare de apa si pozitionate la distanta unul de altul, pentru un pescuit plantat optim.

Partida a durat 72 de ore si cifrele indica urmatoarele. Eu, pe B10, am prins in jur de 15 crapi, printre care unul de 19.2 kg si unul de 23.4 kg. Doar doi dintre pestii prinsi au fost ciortani in adevaratul sens al cuvantului, cantarind pana in 5 kg. Restul, au fost de la 15 kg in sus. Adi a prins mai multi pesti decat mine, cu un varf de 19.5 kg.

Voi incerca mai jos sa le raspund celor care care m-au intrebat in privat anumite lucruri. In felul acesta si alti pescari care cauta informatia, o vor gasi mai usor.

LOCALIZAREA substrat tare
Spre deosebire de sectorul A, unde pestii se prind inclusiv pe substrat foarte malos, pe sectorul B am constatat ca pestele se prinde doar pe substrat tare (piatra, nisip sau huma). Sonarul este foarte util dar trebuie insotit de un prodding stick pentru certificarea informatiilor de pe sonar.
Cei mai multi pesti i-am prins de pe adancimi de 1.3-1.5 metri. Cei mai mari au fost prinsi pe adancime de 1.8 metri.

NADA doar boilies
Eu am folosit aproape 15 kg de boilies in cele 3 zile de pescuit. Am inceput cu boilies de 16 mm, apoi am introdus in galeata si diamentrul 20, si tot asa pana cand am ajuns sa nadesc inclusiv cu 26 mm. Sectorul B inghite multa nada, iar pentru asta trebuie sa fii pregatit.

PREZENTAREA fara pop-up
Pescuind pe substrat tare, unde poti beneficia de prezentare oprima a monturii, dar si datorita faptului ca imi doream sa evit cat mai mult pestele mic, am decis sa las pop-up-urile in trusa si sa folosesc boilies-uri tari cu granule de pluta. Am folosit fie un singur boilies de 20 mm, fie doua boilies-uri de 15 mm. Nu am simtit vreo diferenta intre cele doua variante. Distanta mare a firului de par m-a ajutat sa evit cat mai mult peste mic. Mai jos am atasat o imagine pentru a va face o parere.

ORA DE HRANIRE mai rau ca plecatul la birou
Statia mea era setata la ora 6 dimineata sa ma trezeasca. Si pana la ora 9 dimineata nu se oprea. Pestele tragea mai bine dimineata la prima ora decat noaptea. Desi venisem pregatit sa nu dorm noaptea, pestii ma lasau in pace pana la 6 dimineata. Normal ca au mai fost exceptii cand prindeam fie la miezul noptii, fie la 1-2 noaptea, dar destul de rar.
In concluzie, este important ca lansetele sa fie in pozitie la 5-6 dimineata. Noi, avand 6 lansete din 8 scoase din pozitite la ora 22:00, am decis sa nu le mai plantam si sa ne punem telefoanele la ora 3 dimineata pentru a avea monturile langa balize la primele ore ale diminetii. Acest lucru, dar si sansa, mi-au adus un rasarit superb, iar in sling noul record al sectorului B de la Varlaam - 23.4 kg.

In concluzie, dupa doi ani de pescuit intens pe sectorul A, incomparabil din punct de vedere al dificultatii, m-am reintalnit cu sectorul B, un lac mai usor de abordat dar care in continuare ascunde exemplare mari, poate chiar pesti neprinsi pana in prezent. Va invit sa il incercati, cu mentiunea ca trebuie sa nu subestimati lacul. Este tot o balastiera iar pescuitul este provocator.

Numai bine,


Fişiere ataşate:
DSC_1611.jpg
DSC_1611.jpg [ 239.33 KiB | Vizualizat de 8789 ori ]
DSC_1670.jpg
DSC_1670.jpg [ 230.8 KiB | Vizualizat de 8789 ori ]
DSC_1700.jpg
DSC_1700.jpg [ 201.76 KiB | Vizualizat de 8789 ori ]

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Mie Mai 17, 2017 8:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Am selectat pozele trase la partida de pe B10. Poza de mai jos exprima poate cel mai bine partida care tocmai s-a incheiat.

Un crap nervos care solicita lanseta si frana mulinetei, incurajat de un curcubeu rarisim.

Sper sa va placa si voua,


Fişiere ataşate:
IMG_6275.jpg
IMG_6275.jpg [ 237.94 KiB | Vizualizat de 8660 ori ]

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Joi Mai 18, 2017 11:35 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Pe "canalul" de adancime 1,8 metri la o distanta de 70 m de mal ai pescuit cumva? Cand am pescuit eu am hasit acest "drum" si avea si un su strat tare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Vin Mai 19, 2017 10:18 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Salut Serban,

Nu stiu exact ce intelegi tu prin "canal". Mai ales ca pe standul B10 imediat de pleci cu barca de la mal ai apa de 3-3.5 metri. Din punctul meu de vedere acela este "canalul" . Apoi se regasesc niste movile si structuri interesante pe mijlocul apei, unde am pescuit cu o lanseta 24 de ore si nu am prins.

Am pescuit atat in stanga insulei mari, pe apa libera, dar si la 10-15 metri de insula, pe apa cu adancimi ce au variat intre 1.3 si 1.8 metri. Din punctul meu de vedere, acela este un prag si am pescuit sus pe prag, nu la baza lui. Am prins pe toate lansetele pozitionate sus pe prag.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Vin Mai 19, 2017 4:41 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
lucian_man scrie:
Salut Serban,

Nu stiu exact ce intelegi tu prin "canal". Mai ales ca pe standul B10 imediat de pleci cu barca de la mal ai apa de 3-3.5 metri. Din punctul meu de vedere acela este "canalul" . Apoi se regasesc niste movile si structuri interesante pe mijlocul apei, unde am pescuit cu o lanseta 24 de ore si nu am prins.

Am pescuit atat in stanga insulei mari, pe apa libera, dar si la 10-15 metri de insula, pe apa cu adancimi ce au variat intre 1.3 si 1.8 metri. Din punctul meu de vedere, acela este un prag si am pescuit sus pe prag, nu la baza lui. Am prins pe toate lansetele pozitionate sus pe prag.


Multumesc pentru informatii, ma ajuta sa imi fac o idee despre ce as vrea sa incerc eu saptamana viitoare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Joi Mai 25, 2017 5:54 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Abia ce m-am intors de la o partida de pescuit pe sectorul B. Pentru prima oara am fost singur la pescuit (doar a trecut un prieten in vizita o noapte) si pot sa spun ca am avut cea mai reusita partida de cand ma duc eu la pescuit.

Bilantul final este:

- 20 de trasaturi din care:
4 ratari (inclusiv un ac rupt)
o oglinda superba de 19 kg
un comun de 16 kg
2 comuni de 15 kg
2 comuni de 13 kg
3 comuni intre 9 - 12,5 kg
7 ciortani (nu i-am cantarit dar pareau pe la 3-4 kg)

Rezultatele probabil car ar fi putut fi mai bune insa din pacate miercuri a trebuit sa plec chiar dimineata de pe balta din cauza jobului iar in ultima noapte am cedat din cauza oboselii si nu am mai plantat.

Ca si puncte interesante:
Am folosit 20 de kg de bile (Source, Complex-T si ceva cumparat de la cuneva home made)
In prima zi am adaugat si niste canepa la bile dar nu mi s-a parut ca au adus vreun avantaj
Trasaturile vin doar in intervalul 22:00 - 10:00. In timpul zilei este totul mort.
Am plantat doar pe zone tari cu adancimi intre 1,3 si 1,8 metri
Ca monturi am folosit blow-back si cu un pop-up si o bila de 20


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - Sectorul B
MesajScris: Mie Iul 05, 2017 9:29 am 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
Salutare

In Septembrie am și eu o rezervare pe B7 de 72 ore, pe acea latura nu am pescuit niciodată și nu știu nimic despre zona, as dori câteva informații de la cei care au pescuit pe acest stand... multumesc


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 81 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: