CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:46 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Joi Sep 26, 2013 7:35 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Astazi m-am intors de la o partida de 48 de ore pe Teiu inceputa marti 24.09.2013 la ora 18 seara. Am pescuit pe locul imediat de dupa cotul lacului, cel cu foisor mare si ponton, cu 4 lansete catre malul opus aproape de confluenta. Am nadit cu cca. 6 kg de boilies tare ca piatra (fishmeal, squid&stropeala), iar la carlig aceeasi bila in combinatii cate 2 (2 de 18, 2 de 20, 2 de 24) fara pop-up. Montura folosita a fost in-line, leadcore de cca 80 de cm, plumb fox horizon 113 g, cu forfac de cca 20 de cm, carlige ESP curve-shanx nr 5 si 6, lungimea firului de par 2,5 - 3 cm, varnis siliconic. Din pacate se pare ca vremea in racire din ultimele zile a trimis pestele catre apa mai adanca dinspre dig. Pestele a raspuns destul de greu (dupa cca. 12-14 ore de la prima nadire). Am nadit (folosind doar cobra) de cate 2 ori/zi, dimineata si seara mai consisitent si cate 7-8 bile/lanseta dupa fiecare peste. In aceste conditii am prins 29 de buc. cu greutatea cuprinsa intre 4,9 kg si 11,3 kg (captura partidei) si am mai ratat inca 6 pesti. Per total o partida acceptabila, cu aprox. 200 de kg de peste pe un lac cochet si de o frumusete aparte. Tin sa mentionez frumusetea crapilor de la Teiu care dau o impresie puternica de sanatate, vigurosi, luptatori, multi dintre ei parand ca nu mai fusesera prinsi pana atunci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Joi Sep 26, 2013 8:52 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Inca ceva: incercati sa nu mergeti singuri. Din 2 (sau chiar 3) motive. Primul ar fi ca malul este destul de inalt si manuirea minciogului concomitent cu lanseta este destul de greoaie (mai ales pe timpul noptii).. In al 2-lea rand, in prima noapte am fost singuri pe toata balta (am fost insotit de partenerul meu de pescuit si fratele acestuia care a venit pentru pur agrement), care balta se intinde pe o lungime considerabila, in plin camp, este neluminata si neingradita.
Sincer, daca eram singur, cu toata patrularea paznicilor (fac ture periodice cu masina pe care e montat un proiector imens), n-as fi fost asa de relaxat (asta ca sa folosesc un eufemism) :)

In al 3-lea rand, mai ales daca faceti partide mai lungi, de 48 sau chiar 72 de ore, noaptea mai ales, dupa ce pestele a intrat in zona nadita, trasaturile se intetesc intr-atat de mult incat singur e cvasi-imposibil sa faci fata. In a 2-a noapte am avut nu mai putin de 6 drill-uri duble!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Vin Sep 27, 2013 8:07 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Wow, 6 driluri duble, asta da partida de pescuit. De curiozitate, care a fost cel mai mare peste?

Salutari,

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Vin Sep 27, 2013 2:21 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
11,3 kg.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Vin Sep 27, 2013 2:46 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
mniteanu scrie:
Wow, 6 driluri duble, asta da partida de pescuit. De curiozitate, care a fost cel mai mare peste?

Salutari,



In ciuda asteptarilor cel mai mare peste a avut "doar" (daca-mi este permisa exprimarea) 11,3 kg. Precum spuneam, cred ca, din cauza racirii accentuate din ultima vreme, pestii s-au retras inspre zona cu apa mai mare dinspre dig, zona in care si sfatuiesc sa pescuiasca pe cei ce merg de acum inainte pana la sfarsitul sezonului la Teiu. In ceea ce priveste drill-urile duble, pentru mine unul n-a fost o asa mare surpriza, stiam din relatarile celor ce au fost acolo ca Teiu are o populatie numeroasa de crap, care crap, odata intrat si tinut pe patul de nada, te tine in priza cam toata noaptea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Dum Sep 29, 2013 4:30 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iul 21, 2013 10:59 am
Mesaje: 26
Ionut-Paul scrie:
Inca ceva: incercati sa nu mergeti singuri. In al 2-lea rand, in prima noapte am fost singuri pe toata balta (am fost insotit de partenerul meu de pescuit si fratele acestuia care a venit pentru pur agrement), care balta se intinde pe o lungime considerabila, in plin camp, este neluminata si neingradita.
Sincer, daca eram singur, cu toata patrularea paznicilor (fac ture periodice cu masina pe care e montat un proiector imens), n-as fi fost asa de relaxat (asta ca sa folosesc un eufemism) :)


Subscriu! Am avut surpriza unui vizitator nocturn, in ciuda faptului ca balta era plina. Singur fiind.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Lun Sep 30, 2013 12:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Buna aceasta precizare, mai ales in cazul celor care merg singuri, cum sunt si eu.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Mar Oct 08, 2013 8:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 08, 2013 8:06 pm
Mesaje: 13
Salutare,

M-am hotarat sa fac si eu o prima iesire pe lacul Teiu pentru saptamana aceasta de 48 de ore. Pe langa ce-am citit as mai avea cateva nelamuriri.
Avand in vedere ultimele zile care nu au fost tocmai calde, credeti ca este mai indicat sa merg spre apa mai adanca ?
O a doua intrebare ar fi: In zona barajului acolo unde am inteles ca apa este mai adanca latimea baltii imi permite oare sa arunc boilies-urile cu cobra ? ... precizez ca nu detin barca sau navomodel.

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Mar Oct 08, 2013 10:37 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
@Bogdan Bratosin

Raspunsurile, la ambele intrebari, sunt:

- Da, sfatul meu este sa pescuiesti la dig, unde e apa mai adanca. Daca se poate chiar pe standul 1.
- Da, cu conditia sa arunci cu cobra 130-140m, daca vrei sa pescuiesti aproape de malul opus. Deoarece pescuitul de pe malul opus este interzis, pestele se retrage cat mai aproape de acesta. Asta nu inseamna insa ca nu poti prinde peste si in alta zona. Sondeaza apa si cauta structuri. S-ar putea sa ai surpriza sa le gasesti foarte aproape de tine (30-40m).

- Cand ai gasit un loc fierbinte nu tine acolo mai mult de o (una) singura lanseta. Este o caracteristica a lacului, mai mult de o lanseta intr-un loc, inseamna deja prea multa presiune pentru pestele de la Teiu.
- Daca vrei ca ciortanul sa te deranjeze cat mai putin, foloseste doar bile tari (fara solubile, fara pop-up, fara pasta solubila), dezhidratate cat mai mult. Cate 2 pe firul de par.
- Daca folosesti montura blow-back si arunci din mana, incearca sa imbraci carligul cu un pufulete solubil pentru o prezentare cat mai corecta pe substrat.
- Pana undeva la 110-120m distanta substratul e format din pietris (mai mare decat o minge de tenis), asa ca, daca pescuiesti in interiorul acestei zone, incearca sa nu mai misti deloc montura dupa aruncare.

Toate cele bune si fire intinse!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Lun Oct 14, 2013 11:11 am 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 06, 2013 10:32 pm
Mesaje: 3
Salutare,

Puteti sa-mi explicati cum se ajunge la balta Teiu dinspre Bucuresti ?

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 120 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: