CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:38 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Dum Aug 09, 2015 6:46 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 25, 2015 10:27 pm
Mesaje: 42
Localitate: Pitesti
http://youtu.be/p2amJBXYmrk

Frumoasa si folositoare prezentarea noii sesiuni de pescuit pe lacul Teiu.
Vlad, poti sa imi spui te rog cand ai facut aceasta sesiune si cat a durat?
Ce efect a avut caldura torida asupra pestelui mare vizat de tine si care au fost cele mai productive perioade ale sesiunii?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Dum Aug 09, 2015 7:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Filmul de la Teiu, ca si alte filme Catch & Release, e facut pe baza a doua partide. Uneori, dupa ce vad materialul filmat la o prima partida, mi se pare ca mai am nevoie de material si ma intorc pentru o filmare noua. Dezavantaj - costuri de productie mai mari. Avantaj - calitate mai buna a filmului. La Teiu am filmat initial trei zile, dar filmul nu s-a legat cum voiam, asa ca m-am intors pentru inca doua zile cu un scenariu nou.

Caldura de 35 de grade in fiecare zi a fost probabil principalul factor pentru care pestele mare n-a raspuns cum as fi vrut. Teiu e un lac cu o densitate foarte mare de peste, inteleg ca are in jur de doua tone la hectar, iar vara, pe canicula, e cel mai prost moment sa prinzi crap mare pe un asemenea lac - ca si pe alte lacuri, dar aici cu atat mai mult. In partidele facute in alti ani, pe o vreme mai rece, a fost mai usor de facut selectie si am prins mai multe exemplare de doua cifre. Standurile de langa dig mi s-au parut cele mai productive, avand poate si avantajul unor golfuri cu apa adanca in malul opus, langa stuf. Peste mare se poate prinde insa oriunde.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Dum Aug 09, 2015 7:47 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 25, 2015 10:27 pm
Mesaje: 42
Localitate: Pitesti
Crezi ca ar fi o metoda buna de abordare formarea unor paturi de nada mixte. Acest lucru era prezentat de tine in alte filmari pe alte lacuri...nu imi aduc aminte exact locatia. Mai precis...formarea pe extremitati a doua paturi de nada, care sa contina seminte si Parti-Blend iar intre cele doua paturi de nada, pe zona de pescuit propriu zisa, pat de nada format din bile si pelete. Ma gandeam la aceasta metoda in ideea in care extremitatile ar mai tine ciortanii pe loc iar centrul ar oferi o ocazie buna pestelui mare sa se hraneasca si asa cum spuneai si tu, linistea de care au nevoie. Cu siguranta, e un risc destul de mare asumat dar ma ganesc ca poate fi o metoda de luat in calcul...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Dum Aug 09, 2015 8:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nadirea cu seminte alaturi de zona nadita cu boilies, ca sa aduni ciortanii, poate da rezultate uneori - am filmat asta la Horgesti si la Periprava. La Horgesti, de exemplu, am nadit intr-o zi cu boiliesuri sparte si am inceput sa avem trasaturi de ten mic. Asa ca am tras niste dungi de porumb alaturi de zona nadita cu boilies si tenul s-a mutat pe porumb si ne-a lasat in pace.

Problema la Teiu e densitatea enorma de ciortan flamand. Ca sa ajungi sa prinzi mai ales crap de la 10kg in sus, ocolind ciortanul, cred ca ai nevoie de un cumul de factori, unul dintre ei fiind vremea. Iti trebuie o vreme in care pestele mare sa fie activ. Cand crapii de doua cifre incep sa intre pe nada, poti sa-i prinzi la rand, pentru ca dau la o parte ciortanul. Daca te ajuta vremea, alt factor e locul. Banuiesc ca sunt locuri care dau mai mult peste mare decat celelalte. Nu cunosc lacul suficient de bine ca sa-ti spun care sunt locurile astea in functie de anotimp, dar daca faci mai multe partide in perioadele optime pentru crap mare (primavara si toamna) o sa le descoperi. Iar ceilalti factori sunt, evident, nada, montura si felul in care pescuiesti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Dum Aug 30, 2015 4:18 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 03, 2014 12:12 am
Mesaje: 23
Salut ! Am fost la o partida de pescuit la Teiu de 48 de ore incepand de joi 27.08.2015, impreuna cu doi prieteni. Am avut baraca 6 si 7 dar am avut toti 3 rodpod-urile in zona baracii 7 pentru a sta impreuna, deoarece la baraca 6 este destul de greu de unul singur malul fiind foarte inalt. Mentionez ca o baterie de lansete a fost indreptata asa cum era si normal catre luciul de apa aferent baracii 6. Am plantat cu barcuta de plantat la aproximativ 6-7 m de malul celalalt in zona stufului si a lemnelor care sunt in apa. Nadirea a fost facuta cu boilesuri fierte si deshidratate de Belachan, Meat and Fish, Fresh Squid Octopus and Black Pepper si Source (care nu a fost deshidratat)in diametre de 20 si 24 mm, la carlig am folosit boilesuri de carlig Belachan, Meat and Fish de 24 mm si Source de 26 mm. Monturile folosite au fost KD si blow back cu anou si ace de 4 si 6. Deasupra fiecarei monturi a fost aruncata o farfurie de nada de aproximativ 500- 600 grame de nada, fiind stiut faptul ca aici ciortanul devoreaza tot. Asa a si fost, personal nu am prins nici un crap mai mare de 7,6 kg (restul fiind intre 2,5 kg si 6,5 kg), dar colegii cu care am fost au punctat mai bine prinzand crapi ceva mai imbracati. Captura partidei a fost un superb crap comun de 14,9 kg prin cu o lanseta mai departe in zona baracii 6, zona care a mai dat si cativa crapi intre 8 si 11 kg. Cand pestele a intrat pe vad trasaturile erau una dupa alta chiar si cate 2 in acelasi timp, dar ciortani. A fost canicula dar am prins bine si ziua, ma refer la frecventa. A doua zi a fost mai cald iar trasaturile s-au rarit. Cam asta a fost experienta la Teiu, un lac frumos, impresionant cu un peisaj care iti taie rasuflarea, imprejmuit de lanuri de cereale si ceva stuf care sa i asigure o salbaticie la care toti visam din ce in ce mai mult pentru a iesi din cotidian. Felicitari baietilor care administreaza lacul, au fost exemplari din toate punctele de vedere, ne-au ajutat cand am avut nevoie si ne-au facut sa ne simtitm in siguranta patruland tot timpul in jurul lacului. Felicitari si lui Alin Mocanu proprietarul lacului pentru ca are o asa bijuterie. Vom reveni cat mai curand.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Sâm Mar 03, 2018 9:39 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 03, 2018 1:25 pm
Mesaje: 1
Buna seara,
Sunt un pescar incepator care urmeaza sa faca anul acesta niste partide la Teiu.
Va rog frumos cateva sfaturi de la cineva care a pescuit de curand la Teiu(ce boilies sa folosesc si eventual o montura).Mentionez ca am citit ce s-a scris anterior despre pescuitul acolo.
Va multumesc mult!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lacul Teiu
MesajScris: Joi Mar 29, 2018 9:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
DanMarian22 scrie:
Buna seara,
Sunt un pescar incepator care urmeaza sa faca anul acesta niste partide la Teiu.
Va rog frumos cateva sfaturi de la cineva care a pescuit de curand la Teiu(ce boilies sa folosesc si eventual o montura).Mentionez ca am citit ce s-a scris anterior despre pescuitul acolo.
Va multumesc mult!

De obicei nu dau sfaturi privind baltile, dar cunosc bine Teiu si cred ca pot sa iti ofer cateva informatii care sa iti fie de folos.
Este o balta cu densitate mare de crap si foarte accesata de catre pescarii de competitie. Indiferent de pe ce stand vei pescui, vei prinde peste. Dar standurile cele mai bune pentru crap mare, indiferent de anotimp, sunt 2 si 3. Este de preferat, ca si in cazul altor balti, sa faci partidele in zilele de inceput ale saptamanii si nu in week-end cand standurile mentionate sunt de obicei ocupate. Ca nada iti recomand cu toata increderea Manilla de la Sticky Baits. Este o bila foarte rapida care iti va aduce peste mult. Daca vrei insa sa ai parte si de capturi cu greutati cuprinse intre 12 si 18kg iti recomand doua boiliesuri care fac legea pe Teiu in competitii: Frankfurter de la Super Baits (Vali Bonto) si Krill de la Sticky Baits. Rezultate bune vei avea si cu boiliesuri Belachan, cu conditia sa fie de calitate. (Gasesti multi producatori in Romania care au un boilies bun din aceasta categorie).
Privind montura te asigur ca vei avea aceleasi rezultate si cu montura "plumb pierdut" si cu "in-line".
Pestele nu reactioneaza in mod decisiv functie de montura. Dar iti supun atentiei faptul ca pe standurile 2 si 3 , cu doua lansete din patru trebuie sa iesi cam 140m. Asigura-te ca poti nadi pana acolo din mana. Daca nu, primavara este foarte bun locul " dreapta cabana Alin", unde lacul se ingusteaza luand forma unei garle. Aici se pescuieste in 80m.
Fire intinse!

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: