CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:53 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Oct 14, 2015 2:11 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Administratia lacului Varlaam anunta ca rezervarile pentru sezonul 2016 se vor deschide pe data de 1 decembrie anul curent.

Rezervarile vor putea fi facute pentru orice perioada a sezonului 2016. Lacul va fi deschis permanent, inclusiv pe timpul iernii, daca nu va fi inghetat.

Avand in vedere ca in sezonul actual lacul a avut un grad de ocupare ridicat pe sectorul A, mai ales in perioadele de primavara si de toamna, iar administratia anticipeaza o cerere similara si in sezonul 2016, cei interesati sa pescuiasca la Varlaam in 2016 sunt rugati sa isi faca rezervarile cat mai din timp.

Rezervarile se pot face atat telefonic, cat si prin email, la adresa de email si la numerele de contact de pe site-ul lacului.

Sistemul de rezervari va ramane acelasi, cu plata unui avans de 50% din costul partidei pentru a garanta rezervarea.

Preturile pentru sezonul 2016 nu se vor modifica fata de sezonul actual.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 17, 2015 6:08 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pentru cei interesati de rezervari la Varlaam in 2016, cateva informatii despre ceea ce urmeaza sa se intample pe lac anul viitor:

Sectorul A va avea curent pe toate standurile. Se vor monta prize de curent suplimentare fata de cele existente in momentul de fata.

Pe sectorul B, se vor face standuri noi pe malul vestic al lacului - pe zona care incepe in stanga standului B1. Noile standuri vor avea o perspectiva foarte buna asupra insulei principale. E o zona pe care am facut o partida de proba anul trecut si am prins peste atat in marginea insulei, cat si pe structuri din mijlocul apei.

In configuratia actuala a malului, se pot face cel putin trei standuri cu distante suficient de mari intre ele. In imaginea de mai jos, vedeti trei posibile standuri noi, asezate pe trei promontorii, la distante de 75-100m unul de altul. Ca noile standuri sa nu se incurce cu actualul stand B1, de pe care s-a pescuit pana acum in zona insulei, B1 va deveni stand de feeder, la fel ca si B3, in timp ce B2 si B4 vor ramane standuri de crap si vor avea la dispozitie suprafete mai mari decat pana acum.

Zona standurilor noi va fi amenajata cu drum de acces pietruit, la fel ca pe restul lacului. Se vor planta mai multe randuri de plopi si salcii de-a lungul drumului si pe standuri.

Malul de nord al sectorului B e inca in lucru si e posibil sa ramana in lucru tot anul 2016, pentru ca lacul continua sa se extinda.


Fişiere ataşate:
Standuri noi sectorul 2.jpg
Standuri noi sectorul 2.jpg [ 52.47 KiB | Vizualizat de 12351 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 17, 2015 9:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Atasez o fotografie cu insula ce va putea fi abordata de pe malul vestic. Ma bucura faptul ca vor fi amenajate doar 3 standuri cu distanta mare intre ele. Toate standurile beneficiaza de adancimi variate. Apa mare, de 4 m in fata, apoi de 2 m, pentru ca in fata insulei adancimea sa fie de aprox. 1m.

Vlad, esti sigur ca B2 va fi destinat pescuitului la crap? La cum imi aduc aminte, as spune ca B3 ar fi mai potrivit pentru pescuitul la crap, intrucat poti aborda foarte bine locul dintre cele doua insule inclusiv marginile acestora. De pe B2 n-o poti face


Fişiere ataşate:
Spendoare B1.jpg
Spendoare B1.jpg [ 178.64 KiB | Vizualizat de 12300 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 18, 2015 6:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Adrian Botin scrie:
Vlad, esti sigur ca B2 va fi destinat pescuitului la crap? La cum imi aduc aminte, as spune ca B3 ar fi mai potrivit pentru pescuitul la crap, intrucat poti aborda foarte bine locul dintre cele doua insule inclusiv marginile acestora. De pe B2 n-o poti face


Da, B2 va ramane stand de crap, iar B3 va fi stand de feeder. B2 e un stand mai larg (si va fi probabil largit si mai mult, ca sa se poata pune cortul jos pe stand, la fel ca pe B4), e inconjurat de cativa copaci si are umbra, in timp ce B3 e un stand mic, fara umbra, mai potrivit pentru stationar decat pentru crap.

De pe B2, poti sa abordezi atat marginea insulei mari, pe care o ai in stanga, cat si toate platourile dintre insule. Si ai o distanta confortabila fata de urmatorul stand de crap, care e B4.

De pe B3, ai intr-adevar o pozitie mai buna fata de malul estic al insulei, lucrul la care te referi tu, dar nu mai poti pescui baza insulei, fiindca ar insemna sa te duci cu lansetele peste cel care pescuieste pe B2. Si esti si cam aproape de B4.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 18, 2015 6:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Inca o informatie legata de sectorul B. Tenii introdusi in lac anul acesta vor putea fi pescuiti cu retinere anul viitor. Bradisul a fost eliminat in mare masura si acum administratia vrea sa reduca populatia de ten. Daca sunt interesati, pescarii de crap vor putea retine teni de pana la 8kg, la un pret de 10 lei pe kilogram.

Efectivele de ten vor fi probabil reduse si de pescarii de stationar, care vor putea retine 5kg de ten in contul taxei zilnice - dar pot lua si mai mult, daca vor, la acelasi pret de 10 lei pe kilogram.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 19, 2015 10:03 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Sectorul A va avea curent pe toate standurile. Se vor monta prize de curent suplimentare fata de cele existente in momentul de fata.


Vlad, in cazul in care nu implica costuri substantiale pentru administratie, cred ca ar fi de folos si un hotspot wifi pe insula (nu la cabana).

In rest, sa ne vedem sanatosi cu totii la anul pe Varlaam.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 19, 2015 3:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 08, 2013 9:38 am
Mesaje: 12
asta buna propunere, ar fi un plus, un WiFi pe insula este absolut necesar, ca doar suntem in 2015 si nu cred ca ar implica costuri exagerate. ;)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 19, 2015 4:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Cipoc scrie:
ca doar suntem in 2015 si nu cred ca ar implica costuri exagerate. ;)

Tocmai d-aia avem 3 si 4g pe garduri la preturi de doi lei.
Adica-ti permiti s-o arzi pe Varlaam la crap si n-ai bani de net pe telefon. Auz' tu...wifi absolut necesar :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 19, 2015 5:25 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
un WiFi pe insula este absolut necesar


What?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 19, 2015 7:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Albert scrie:
Cipoc scrie:
ca doar suntem in 2015 si nu cred ca ar implica costuri exagerate. ;)

Tocmai d-aia avem 3 si 4g pe garduri la preturi de doi lei.
Adica-ti permiti s-o arzi pe Varlaam la crap si n-ai bani de net pe telefon. Auz' tu...wifi absolut necesar :lol: :lol: :lol:


Ionut-Paul scrie:
Citat:
un WiFi pe insula este absolut necesar


What?


Cred ca Cipoc si-a ales gresit cuvintele, desi este in asentimentul meu. Nu este absolut necesar. Este de preferat.
Varlaam a pus la indemana pescarului de crap, pe langa pesti frumosi si mari, niste conditii la care acum 2 ani doar visam : drum pietruit, standuri fara noroi, dus, wc, spatiu special de gratar, curent (te poti incalzi la aeroterma fara sa te sufoci, contra-cost in noiembrie-martie), toate acestea intr-un echilibru perfect cu natura. Un router wireless intr-o cutie nu deranjeaza cu nimic.

Toti avem net pe telefon si tablete, dar sincer un 4g activat termina bateria la un telefon cat ai zice ... crap . Cu totii stim ca sistemul wifi consuma mult mai putin acumulatorii. Atata vreme cat este o facilitate pentru pescar, nu inteleg de ce suntem asa reticenti la tehnologie.
Hai sa nu mai pescuim cu senzori si sa ne intoarcem la bambine si clopotei.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 105 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 144 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: