CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:41 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lac Cetariu
MesajScris: Mar Sep 03, 2013 6:49 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Salut ,
cunoaste cineva acest lac si ce parere aveti despre el ?
ma intereseseaza orice informatie din 22 pana in 27 am rezervare pe standul 3.
nu am mai pescuit nici o data acolo m-au invitat niste prieteni cu ei si as dori sa strang orice info despre acest lac

va multumesc anticipat!

Nicu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Cetariu
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 11:02 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Nu am mai fost de ceva timp pe Cetariu, dar in urma cu 2-3 ani obisnuiam sa merg destul de des.
Are ten mare dar si crap. Pe standul 3 vei gasi in directia orei 10-11 un prag undeva la peste 120 m, te sfatuiesc sa il cauti si dupa ce il gasesti sa il exploatezi.
Am inteles de la cunoscuti ca anul acesta cand nivelul apei este foarte ridicat in comparatie cu anii trcuti ca se prinde mai bine pe apa mica (opus standului 3) totusi la apa mare continua sa se prinda exemplarele mari, dar rar. Incearca sa gasesti o zona cu solul tare pe care sa o abordezi daca pragul nu produce.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Cetariu
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 1:06 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 9:47 am
Mesaje: 101
Localitate: SATU MARE
e o balta frumoasa, cu pesti frumosi si sanatosi
eu o pescuiesc de vreo 2 ani si standul preferat de mine este nr 15 defapt si singurul fregventat de mine(7-8 partide)
squid & octopus(Dynamite Baits) si belachan (Select Baits) fac legea si trasaturile vin deobicei noaptea dupa ora 2 (celputin pe apa mare)

multa bafta :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Cetariu
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 7:40 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
puteti da ceva sfaturi referitoare la nada ?
@Cosmin Nistea
-ai folosit semite,pelete ca nadire ? (eu nefind un fan al lor)
-cam ce cantitate de boilesuri foloseai la o partida de 5 zile ?
-si daca nu este un secret la ce nada ai pescuit frecvent sau cel mai des (eu folosesc de 6 ani doar BFM si TRIGA si in paralel incerc in fiecare un alt mix anul acesta este m1 de la SBS)

Mixul de la SBS este pe terminate as incerca si altceva pe langa BFM


Nicu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Cetariu
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 8:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Triga-ul cam prinde peste tot. In perioada respectiva mergeam pe o reteta de doua mixuri combinate de la Solar, sau ready made-uri de la Dynamite(Source, fresh fish sau fresh squid). Daca abordezi partida cum trebuie prinzi cu orice bila, cu conditia sa fie de calitate si sa ai suficienta incredere in ea.
Cu seminte am nadit in momentul in care am si pescuit cu seminte si am prins peste mult si mic. Cand nadeam doar cu bile prindeam mai rar si mai mari (nu folosesc solubile in afara concursurilor).
Dat fiind faptul ca stai 5 zile te sfatuiesc sa nadesti doar cu bile ca sa ai media pestilor mare.
Daca gasesti o zona cu sol tare poti incerca si semintele pentru ten.
Ca si cantitate de bile pt 5 zile eu as merge cu cel putin 10-12 kg de boilies-uri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Cetariu
MesajScris: Sâm Sep 07, 2013 7:56 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Salut,
revin cu o intrebare ,:-ai folosit cumva pop-uri ? si daca da te rog sa-mi spui daca te-a avantajat la totalul capturilor ( daca nu este un secret bineinteles)
momentan detin o mare parte din gama de pop-up de la nutra si ceva pop-up viu colorate de la Dynamite si senzor( de mici dimensiuni de la senzor) si as dori sa le folosesc

sunt cam sceptic in privinta pop-uprilor , pe cate balti am pescuit mereu am prins mai bine fara ele,fie ca a fost vorba de : livada ,pusiano sau lago di anone (lac incercat la greu de partenerul meu de pescuit)si inca cateva balti din jud:cluj-mures unde pestele mi-a raspuns bine la boiles.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Cetariu
MesajScris: Lun Sep 09, 2013 7:47 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Salut,

Eu folosesc mai tot timpul pop-up-uri, simple sau sub forma snow man si am avut rezultate bune pe orice balta am pescuit cu ele. Singurul dezavantaj este ca nu poti selecta pestii cu ele. Consider ca pop-up-urile sunt o nada cu efect mai rapid decat o solubila sau o bila botom fiarta daca sti sa o pui in valoare. Totul e sa i incredere si sa insisti, in timp te vei perfectiona si vei intelege cum trebuie sa procedezi in cazul pop-up-urilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Cetariu
MesajScris: Dum Mar 30, 2014 8:03 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Ceva noutati despre Cetariu ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Cetariu
MesajScris: Sâm Aug 23, 2014 9:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Aug 23, 2014 8:51 pm
Mesaje: 39
Localitate: Bistrita
In perioada 14-17.08.2014, impreuna cu cativa prieteni am facut o partida pe Cetariu. Cei mai mari crapi capturati au fost un comun de 24,7 prins de Dan Lung pe standul 14 si o oglinda de 20 kg prinsa de mine pe standul 1. Am rezervat 7 standuri pe zona cu apa mare si toate standurile au punctat cu crapi over 10. Dorin Moisa si Ban Nelutu si-au batut recordurile presonale cu crapi de 17,07 respectiv 15,4.


Fişiere ataşate:
2.jpg
2.jpg [ 110.74 KiB | Vizualizat de 14973 ori ]
7.jpg
7.jpg [ 108.39 KiB | Vizualizat de 14973 ori ]
1.jpg
1.jpg [ 99.49 KiB | Vizualizat de 14973 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lac Cetariu
MesajScris: Sâm Aug 23, 2014 9:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Aug 23, 2014 8:51 pm
Mesaje: 39
Localitate: Bistrita
Inca cateva poze.


Fişiere ataşate:
5.jpg
5.jpg [ 93.2 KiB | Vizualizat de 14972 ori ]
4.jpg
4.jpg [ 57.38 KiB | Vizualizat de 14972 ori ]
3.jpg
3.jpg [ 74.35 KiB | Vizualizat de 14972 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: