CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 1:39 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Dum Sep 13, 2015 10:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Revin cu doi mustaciosi frumosi prinsi in zona Liveni de doi prieteni buni.
Unul a fost prins la doua boabe de porumb Enterprise iar al doilea la 3 boabe de porumb fiert aditivat cu melasa si csl.


Fişiere ataşate:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 220.23 KiB | Vizualizat de 7399 ori ]
12007156_393873884141997_713269496_n.jpg
12007156_393873884141997_713269496_n.jpg [ 251.18 KiB | Vizualizat de 7399 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Lun Sep 14, 2015 12:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Petru Grigoras scrie:
Albert,te bagi la un Prut anul care vine? :mrgreen:

Pentru mine Prutul e Delta...cum am timp, acolo "zbor" :)
Spor la treaba vad ca fire intinse tot ai :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Lun Sep 14, 2015 1:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Daca as avea cu cine sa merg,clar ca as alege Delta ;-)
Ai facut o alegere foarte buna! ;-)
Ma multumesc cu Delta mea moldovineasca :-))
Fir întins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 4:22 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 25, 2015 3:52 pm
Mesaje: 10
Buna Petru si felicitari pentru capturi... dar v-au lasat sa stati peste noapte, caci am auzit ca din cauza traficului cu tigari nu au mai lasat politia de frontiera in ultima vreme.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Dum Ian 17, 2016 10:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
67mihai scrie:
Buna Petru si felicitari pentru capturi... dar v-au lasat sa stati peste noapte, caci am auzit ca din cauza traficului cu tigari nu au mai lasat politia de frontiera in ultima vreme.....


Salut Mihai!
La deal de baraj e ok.Stiu sa faca diferenta politistii de frontiera dintre un traficant de tigari si un pescar.
Controale sunt la greu dar daca esti in regula cu documentatia e totul ok.
La vale de baraj, spre Iasi situatia sta altfel...acolo numai cu interventii poti sa ramai si pe noapte.
Sunt zone f bune de pescuit la crap langa Dorohoi la Oroftiana.
Acolo ii avem ca vecini pe ucrainieni si aia nu dau voie deloc la pescuit(de nici un fel) mai vin din cand in cand politisti de la ei care dau la spinning dar in rest e liniste.Populatia din Oroftiana e formata in marea majoritate din batrani si pestii au timp sa se reproduca in siguranta.Acolo o sa ma axez pe 2016 sa caut crapii salbatici :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mar Ian 19, 2016 7:10 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 25, 2015 3:52 pm
Mesaje: 10
Multumesc pentru raspuns Petru.

Am pescuit in zona Orofteiana pana prin 2000, cand aveam doar 2 bete si un rucsac......acum, cu atatea scule, m-am axat pe belti, fiind mai usor accesul.
Zona este extrem de salbatica (sau cel putin era...), dar mi-ar place sa mai pescuiesc acolo...
Dupa 1990 eram acolo in fiecare an pe 21 mai, cand se deschidea pescuitul pe zona de frontiera si era peste, nu gluma..... eheeee....ce amintiri......
Beltile sunt vraiste in zona noastra, asa ca, probabil ma voi orienta si eu spre Prut.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mar Ian 19, 2016 11:50 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Nici Prutul nu mai e ce a fost odata dar daca nadesti constant si ai rabdare prinzi sigur.Nu sunt crapi gigant dar eu unul chiar ma bucur cand prind un peste unde altii nici macar nu se gandesc sa pescuiasca.E greu vara...nu ai dusuri,nu ai wireless,nu ai umbra uneori...dar cand aud avertizorul ca suna...parca e mult mai placut sunetul cand sunt la Prut decat pe o balta privata! :)) E ALTCEVA!
E asteptarea aia lunga care se termina cu inima care vrea sa sara din piept si picioarele care tremura necontrolat :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 9:20 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Petru Grigoras scrie:
Nu sunt crapi gigant ....

N-ai de unde stii. Asta e unul din motivele pentru care pescuitul pe "natural" are farmec. Nu stii niciodata ce peste te viziteaza.
Fire intinse, sigur perseverenta iti va fi rasplatita.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 9:31 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Da intr-adevar nu ai de unde sa sti, dar nu am mai auzit sa se prinda un crap mare pe zona Draganesti Olt, de 10 ani. Pe Prut nu stiu ce este, dar marea majoritate a barajelor de pe Olt sunt pline de plase.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 11:14 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Albert scrie:
Petru Grigoras scrie:
Nu sunt crapi gigant ....

N-ai de unde stii. Asta e unul din motivele pentru care pescuitul pe "natural" are farmec. Nu stii niciodata ce peste te viziteaza. :| :|
Fire intinse, sigur perseverenta iti va fi rasplatita.

Aveti dreptate!Din cauza asta nici nu renunt.
Sunt foarte multe locuri bune de pescuit pe Prut si sunt sub nasul meu.E pacat sa nu profit de asta.
Ma uit la francezi sau englezi...pai aia isi cauta locuri superbe pe rauri,nada cat mai simpla si naturala,fara briz brizuri etc...Scot niste crapi de nu ti vine sa crezi.
Un pescuit simplu care nici macar nu necesita lansari pe orbita.O simpla lansare pe sub mana la o distanta de 10 de m iti poate aduce un dril de ti sare lanseta de pe suport.
Sunt zeci de locuri salbatice!Ce poate vrea un pescar de crap mai mult de atat?
Am avut un episod urat vara asta...un saian pt ca altfel nu pot sa l numesc, a prins un crap de 17 kg la o cioarsa de lanseta :-)) la mal nu l a putut scoate pt ca nu avea mincioc si a intrat alt cretin in apa si a lovit pestele cu bardita in cap...am zis ca mor acolo :-))
L au scos din apa, l au aruncat in caruta si rupe o frateee!!! :-)) pe de o parte ii inteleg...is amarati si vai de steaua lor..nu au ce manca!
Da...asta este.Sper ca o sa ma intalnesc si eu cu asa ceva pe curgator!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: