CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:36 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 9:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Petru, am o rugaminte, gusturile nu se discuta. Iti place pescuitul pe ape salbatice sau pe Prut, fa-o si povesteste-ne si noua din intamplarile tale, din experienta ta, arata-ne capturile, boiliesurile etc. Vom aprecia dificultatea unei ape salbatice fara sa ne faci tu atenti la asta sau sa ne spui ca baltile private sunt simple. Sarulestiul este o balta privata si, n-am pescuit pe Prut, dar tind sa cred ca e de 100 de ori mai dificila.
In alta ordine, nu vad ce este gresit sa mergi sa pescuiesti pe ape din afara Romaniei. Ecsed este o balastiera cu multi copaci in apa si adancimi de 30 m, este privata, ti se pare simpla?
Pescuitul tau e super ok pe Prut sau pe acumularea pe care ai aratat-o, fiecare apa are farmecul ei si fiecare alege sa mearga acolo unde doreste si acolo unde i se potriveste cel mai bine. Ce te rog este s-o iei mai usor si sa ne arati in curand pestii mari pe apele pe care pescuiesti tu. Vom aprecia asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 9:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Adrian Botin scrie:
Petru, am o rugaminte, gusturile nu se discuta. Iti place pescuitul pe ape salbatice sau pe Prut, fa-o si povesteste-ne si noua din intamplarile tale, din experienta ta, arata-ne capturile, boiliesurile etc. Vom aprecia dificultatea unei ape salbatice fara sa ne faci tu atenti la asta sau sa ne spui ca baltile private sunt simple. Sarulestiul este o balta privata si, n-am pescuit pe Prut, dar tind sa cred ca e de 100 de ori mai dificila.
In alta ordine, nu vad ce este gresit sa mergi sa pescuiesti pe ape din afara Romaniei. Ecsed este o balastiera cu multi copaci in apa si adancimi de 30 m, este privata, ti se pare simpla?
Pescuitul tau e super ok pe Prut sau pe acumularea pe care ai aratat-o, fiecare apa are farmecul ei si fiecare alege sa mearga acolo unde doreste si acolo unde i se potriveste cel mai bine. Ce te rog este s-o iei mai usor si sa ne arati in curand pestii mari pe apele pe care pescuiesti tu. Vom aprecia asta.

Total de acord cu tine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 9:35 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Adrian,am inteles ideea.Stai linistit ca nu am nimic cu nimeni.Aceeasi rugaminte ar trebui sa i o adresezi si celui care a starnit discutia.Asta daca vrei sa fi fairplay ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 10:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Petru Grigoras scrie:
Aceeasi rugaminte ar trebui sa i o adresezi si celui care a starnit discutia.Asta daca vrei sa fi fairplay ;)


In cazul in care faci referire la mine eu te mai rog inca o data azi sa iti recitesti topicurile, apoi aseaza postarea mea cronologic si vezi ce rezulta.
Daca restul ti-au ignorat aluziile sau au fost mai diplomati in dialog eu sunt mai irascibil de felul meu si ti-am raspuns provocarii.
Si stai linistit ca iti voi mai raspunde daca vad ca derapezi din nou.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 10:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
alin pitters scrie:
Petru Grigoras scrie:
Aceeasi rugaminte ar trebui sa i o adresezi si celui care a starnit discutia.Asta daca vrei sa fi fairplay ;)


In cazul in care faci referire la mine eu te mai rog inca o data azi sa iti recitesti topicurile, apoi aseaza postarea mea cronologic si vezi ce rezulta.
Daca restul ti-au ignorat aluziile sau au fost mai diplomati in dialog eu sunt mai irascibil de felul meu si ti-am raspuns provocarii.
Si stai linistit ca iti voi mai raspunde daca vad ca derapezi din nou.


in primul rand nu sunt autovehicul sa pot derapa...in al doilea rand,pentru oameni irascibili exista alti oameni care ii ajuta ;) forumul asta e dedicat 100% celor care pescuiesc pe balti?in Ro e democratie doar teoretic?mi am exprimat punctul de vedere.nu am dat in cap la nimeni.care e problema ta de fapt?sau daca nu pescuiesc pe balti nu pot sa mi expun parerile legate de pescuitul crapului?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 10:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
rog un moderator sa stearga discutiile inutile din acest topic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 10:45 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Mai omule intelege o data:
Nu poti spune de crapul tau ca e pur power, bmw, ce vrei tu si de a meu ca e porc, unflat, fara valoare. Tot asa nu poti spune ca pescuitul tau pe Prut e frumos si al meu pe balta e zero. Ce drac e asa de greu de inteles? Am incercat si pe argumente sa te iau dar imi dau seama ca am cerut prea mult.

Lasa-ma te rog sa parasesc discutia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mie Sep 09, 2015 10:50 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
nu stiu cine te a invitat sa ti dai cu parerea :)) mergi in pace!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Joi Sep 10, 2015 3:43 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 09, 2013 11:11 pm
Mesaje: 78
alin pitters scrie:
Petru Grigoras scrie:
A fost o partida de 48 de ore.Am nadit cu porumb fiert aruncat mai la deal de locul unde aveam lansetele din cauza curentului...Am folosit o lopata de nadire dar ideal e sa folosesti un liant puternic sa lege bine boabele sa ajunga direct pe substrat.Curentul le va muta dar mai greu decat daca le dai rasfirate.
Am pescuit la porumb pe firul de par dar din cauza ca pestele era in malul moldovenilor nu am avut nici o trasatura.Am lasat tamburii cu 0.25 acasa si cu 0.40 mi- era greu sa bat la 120 de m...o zi am stat si m am uitat uimit cum crapii sareau ca nebunii si bateau apa de zici ca "Blea" trage cu Katiuşa :-))


Pe curgatoare in curent indiferent ca lansezi 5 m peste prag sau 100, montura tot in prag se opreste din cauza curentului. Ma mir ca nu ai observat asta pana acum.

In privinta drilurilor fenomenale cu crapii de curgatoare...eu zic ca e mai mult un mit, crede-ma ca am prins suficienti pe Dunare si daca ar fi sa fac un clasament tot cei de pe anumite balti mi se par mai luptatori, sa vezi ce face un crap de 15-20 kg pe Mika Alas in Serbia pe o baltuta de nici 5 ha.

O vreme am incercat si eu sa pescuiesc pe salbatice dar mizeria, vandalismul, genul de oameni ce frecventeaza aceste locatii, braconajul, nedreptatea pe care o intalnesti la fiecare pas...m-au facut sa renunt repede. Pescuitul pentru mine vreau sa ramana un mijloc de delectare si un loc unde sa imi incarc bateriile nu o modalitate de a mai aduna si alte iritari cotidianului pe langa cele obisnuite. Mai bune enclavele astea private in care te poti bucura de liniste.
Dar in fond toti avem pana la urma anumite preferinte.

Aline Mica Alas are 11 ha. :lol: nu e chiar baltuta.In rest de acord cu tine,daca te tii de pescuit si nadit constant doua zile la Mica ,prinzi cam 30-40 de pesti minim.Asta inseamna driluri,aruncat,dat la cobra si spomb,ridicat la ponton si cantarit si apoi eliberati.Si cei mai mici au 12-13 kg.La revenire acasa ai nevoie de tratament de revenire 3 zile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Joi Sep 10, 2015 4:24 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
[/quote]Aline Mica Alas are 11 ha. :lol: nu e chiar baltuta.In rest de acord cu tine,daca te tii de pescuit si nadit constant doua zile la Mica ,prinzi cam 30-40 de pesti minim.Asta inseamna driluri,aruncat,dat la cobra si spomb,ridicat la ponton si cantarit si apoi eliberati.Si cei mai mici au 12-13 kg.La revenire acasa ai nevoie de tratament de revenire 3 zile.[/quote]

cu tot cu parcare :)
Mika are fix 5,5 ha, scrie chiar pe site-ul baltii (250x220 m)

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron