CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:31 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Lun Sep 07, 2015 1:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Borza Luca scrie:
Petru,

Felicitari! Povesteste-ne cate ceva despre partida - tehnica, tactica etc.. Se pare ca ceea ce faci, faci bine sau foarte bine si, fiind un nepriceput pe ape curgatoare, mi-ai trezit interesul.

Ms,Luca
Nu sunt nici pe departe un priceput pe curgator.inca am multe de invatat.ideea e sa incerci sa te adaptezi la ce cere pestele daca vrei sa prinzi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Lun Sep 07, 2015 1:37 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Felicitari maestre ! :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Lun Sep 07, 2015 1:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Ms,ms!Felicitari si tie pentru mustaciosii de pe Varlaam! ;-)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Lun Sep 07, 2015 2:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Petru Grigoras scrie:
A fost o partida de 48 de ore.Am nadit cu porumb fiert aruncat mai la deal de locul unde aveam lansetele din cauza curentului...Am folosit o lopata de nadire dar ideal e sa folosesti un liant puternic sa lege bine boabele sa ajunga direct pe substrat.Curentul le va muta dar mai greu decat daca le dai rasfirate.
Am pescuit la porumb pe firul de par dar din cauza ca pestele era in malul moldovenilor nu am avut nici o trasatura.Am lasat tamburii cu 0.25 acasa si cu 0.40 mi- era greu sa bat la 120 de m...o zi am stat si m am uitat uimit cum crapii sareau ca nebunii si bateau apa de zici ca "Blea" trage cu Katiuşa :-))


Pe curgatoare in curent indiferent ca lansezi 5 m peste prag sau 100, montura tot in prag se opreste din cauza curentului. Ma mir ca nu ai observat asta pana acum.

In privinta drilurilor fenomenale cu crapii de curgatoare...eu zic ca e mai mult un mit, crede-ma ca am prins suficienti pe Dunare si daca ar fi sa fac un clasament tot cei de pe anumite balti mi se par mai luptatori, sa vezi ce face un crap de 15-20 kg pe Mika Alas in Serbia pe o baltuta de nici 5 ha.

O vreme am incercat si eu sa pescuiesc pe salbatice dar mizeria, vandalismul, genul de oameni ce frecventeaza aceste locatii, braconajul, nedreptatea pe care o intalnesti la fiecare pas...m-au facut sa renunt repede. Pescuitul pentru mine vreau sa ramana un mijloc de delectare si un loc unde sa imi incarc bateriile nu o modalitate de a mai aduna si alte iritari cotidianului pe langa cele obisnuite. Mai bune enclavele astea private in care te poti bucura de liniste.
Dar in fond toti avem pana la urma anumite preferinte.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Lun Sep 07, 2015 2:40 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Nu am fost la pescuit in Serbia :-)
Nu contest ce spui dar eu unul sunt satul de pesti prinsi fara numar..nu mai e acea bucurie..nu te mai bucuri pt peste.te bucuri pt un numar!
Cat despre praguri iti spun sigur ca la ei in mal e intinsura care coboara progresiv spre mijlocul apei iar la noi e cel mai adanc pt ca acolo e cotul.si unde e cot e normal sa fie adanc pt ca apa sapa in mal.crapii stau fix in buza malului la ei.daca acolo e intinsura nu vad in ce prag se opreste montura...intra in mal si ramane acolo.nu curge atat de tare pe cat crezi ;-)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Lun Sep 07, 2015 3:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Petru Grigoras scrie:
Nu am fost la pescuit in Serbia :-)
Nu contest ce spui dar eu unul sunt satul de pesti prinsi fara numar..nu mai e acea bucurie..nu te mai bucuri pt peste.te bucuri pt un numar!
Cat despre praguri iti spun sigur ca la ei in mal e intinsura care coboara progresiv spre mijlocul apei iar la noi e cel mai adanc pt ca acolo e cotul.si unde e cot e normal sa fie adanc pt ca apa sapa in mal.crapii stau fix in buza malului la ei.daca acolo e intinsura nu vad in ce prag se opreste montura...intra in mal si ramane acolo.nu curge atat de tare pe cat crezi ;-)


Nu e vorba doar de pestii din Serbia, am dat doar un exemplu cu o apa mica si pesti extrem de bataiosi. Nu trebuie sa denigrezi pestii de lacuri sau pe cei ce pescuiesc pe lacuri fiindca lucrurile nu stau tocmai asa. Nu stiu ce experienta ai tu pe carpodroame dar te asigur ca satisfactiile exista si sunt de multe feluri.

Pai tu ai spus ca e curent si trebuie nadit in amonte, nu trebuie sa fie nu stiu ce curent, efectiv vegetatie ce vine pe fire, nisip....este imposibil sa tii pe loc o montura pe curgatoare la distanta aia chiar si pe curent minim si daca ai planta cu plumb de 1 kg.
Nu vreau sa intru in polemica cu tine dar nu se prea leaga lucrurile ;), o sa parasesc discutia ca apoi iar ma acuza Gimmy ca eu totdeauna am dreptate :))
Fire intinse!

Apropo! acum cateva saptamani am avut o delegatie la Stanca Costesti....imaginea era la fel ca in toata Romania pe publice: mizerie, traistari(plin!), mizerie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Lun Sep 07, 2015 3:37 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Ei atunci daca mai ai drum pe la Botosani te invit personal sa mi demonstrezi teoria ta cu pragurile.nu e vorba de polemici si denigrari aici..nu stiu de unde pana unde ai tras concluzia asta...
Daca eu lansez la 80 de m si in sec 2 plumbul e infipt in mal...imi spui si mie in care prag se opreste daca acolo e intinsura?au stat monturile si 20 de ore in apa asa cum le am lasat.cu plumb de 110 gr.aaaa daca ar fi cotul la ei,atunci DA,acolo e vb de praguri.acolo e clar ca se opreste montura in prag...chiar daca Prutul curge cat de usor e clar ca trebuie sa nadesti cativa m mai la deal.nu stiu care teorii se pupa si care nu dar te asigur ca am dreptate in ce spun.
Cat despre Stanca...asa a fost si va fi mereu pt ca nu e nimeni in stare sa administreze lacul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mar Sep 08, 2015 9:57 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
alin pitters scrie:
Petru Grigoras scrie:
In privinta drilurilor fenomenale cu crapii de curgatoare...eu zic ca e mai mult un mit, crede-ma ca am prins suficienti pe Dunare si daca ar fi sa fac un clasament tot cei de pe anumite balti mi se par mai luptatori, sa vezi ce face un crap de 15-20 kg pe Mika Alas in Serbia pe o baltuta de nici 5 ha.

O fi un mit..pentru tine si experientele tale. Chiar daca ai prins vreun crap de 15-20 kg pe ceva rau/fluviu si poti sa compari drilurile, nu sunt de acord.
Bine, pt mine conteaza experienta cu totul. N-as fi fericit sa dau intr-o balta de 5ha si sa joc la loterie. Chiar daca as avea bulanul sa intre vreun balaur de 20 de kg n-as spune c-am facut pescuitul perfect. Doar am avut noroc. Nu cred in veci ca intr-o balta de 5 ha poti sa faci selectie sau sa aplici strategii..pur si simplu arunci betele-n balta(tu si restul baietilor de pe pontoane) si aia e..ce intra e noroc.
Altfel sta treaba cand pescuiesti pe-un rau/balta unde probabil ai 5 crapi la un ha.Nu dau drilul cu un crap cu buza virgina, chiar daca are 2 kile, pe niciun dril cu trofeul vietii cu buza franjuri.
Felicitari Petru, fir intins in continuare. De acum incepe sezonul balaurilor, sunt convins ca-n toamna asta vei poza multi sui de Prut :)Fir intins.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mar Sep 08, 2015 10:43 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Ms,Albert!In sfarsit cineva care intelege despre ce e vorba ;-) tare faza cu "buza virgina" :-))
Am fost in primavara pe o balta de 10 ha si am prins crapi cu greutati cuprinse intre 8 kg si 13 kg...am prins si crap de 18 kg..dar in afara de faptul ca dau bine in poze...altceva nimic!pai l-as intreba pe Alin,ce prefera?Un crap cu gura rupta de ti intra degetul in gaurile alea sau unul cu buza intacta?Un crap care trage in draci ca sa scape de carlig sau un aluat moale care vine ca mortul la mal?Nu spun ca nu sunt balti care tin crapi puternici si agresivi in dril.Dar alea sunt foarte putine!
Si cum ai zis si tu Albert...in acvariu...zero strategie=zero bucurie!Cum pot sa ma bucur de un crap daca nu m am luptat sa l prind?In fine.Ma opresc aici pt ca nu vreau sa creada iar ca denigrez pescarii :))
Un sfat pt cei ce vor sa incerce apele salbatice!
Mergeti cu incredere chiar daca n o sa prindeti nimic multe partide la rand.In schimb cand or sa vina crapii salbatici va asigur ca o sa va ganditi de doua ori cand vine vorba de alegerea locului de pescuit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Mar Sep 08, 2015 11:22 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Din motive legate de siguranta am ales sa nu merg la pescuit pe rauri/belti salbatice. Desi am un prieten care pe Cris are prinsi amuri destul de mari(20 kg) si in general merge doar pe ape salbatice. Nu imi place sa merg undeva la pescuit si sa fim 3-4 oameni care sa stea cu randul paza la lansete.

Legat de drill depinde de peste, pot fi crapi de balta care sa iti rupa spatele si sa nu aiba decat 7-8 kg pe cand unul de 20kg sa vina lenes. Intradevar un peste care a fost intepat de 10-15 ori vine fara sa se opuna la fel de tare cum facea la primul drill.

Legat de noroc si selectie eu zic ca pe balta privata uneori e mai greu decat pe balta salbatica pentru ca ai concurenta si vecinii s-ar putea sa pescuiasca mai bine decat tine. In trecut de multe ori mi s-a intamplat sa merg si sa vin acasa fara peste prins, iar vecinii sa prinda destul de bine, asta m-a determinat si mai mult sa incerc sa inteleg de ce...
Nici pe balta privata nu mi se pare ca stau lucrurile asa de usor, ce este cel mai important este ca trebuie sa cunosti apa pe care pescuiesti, dupa care vor veni si rezultatele. Iar gusturile nu se discuta!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: