CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:00 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Joi Sep 10, 2015 5:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Petru Grigoras scrie:
nu stiu cine te a invitat sa ti dai cu parerea


E pacat sa ajungem la asemenea discutii intre oameni care sunt – si unii, si altii – bine intentionati.

Pot sa inteleg dezamagirea lui Petru fata de unele lacuri prea artificiale, dar pe de alta parte exista si lacuri interesante sau dificile. Nu orice lac e un acvariu simplu.

Petru, oricine poate interveni pe orice topic fara sa fie invitat special, asa functioneaza forumul. Postarile tale despre Prut sau Stanca Costesti sunt de apreciat, dar comentariile negative la adresa lacurilor, in general, era normal sa ridice unele semne de intrebare din partea celor care pescuiesc pe lacuri.

Uite inca un argument in favoarea lacurilor. Toata industria de pescuit la crap din Romania (magazine, reviste, producatori) se sprijina pe lacuri si in special pe lacuri private, cu crap mare, dintre care unele sunt carpodromuri. Mai salbatice sau mai sintetice, lacurile astea fac posibila existenta multor lucruri care ne ajuta. Un carpodrom care aduna in jurul lui sute de consumatori de nade, accesorii si echipamente moderne conteaza infinit mai mult pentru fenomenul crapist decat Prutul sau acumularea Stanca Costesti. Nu spun asta ca sa te invit sa te intorci pe carpodromuri, doar ca sa explic cat conteaza. Daca am mai avea zece Pruturi, am fi tot unde suntem. Daca am mai avea zece lacuri ca Tancabesti sau Sarulesti sau Varlaam sau altele similare, am fi mai departe.

E o mare diferenta intre ce ne place si ce e important. Nu-mi plac concursurile, dar sunt importante. Imi plac lacurile salbatice si necunoscute, dar nu sunt importante. Ma refer aici la importanta pentru comunitatea crapista, nu la preferintele personale ale fiecaruia, care nu se discuta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Joi Sep 10, 2015 7:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Vlad,stiu foarte bine ca lucrurile stau exact asa cum le ai expus.Repet,nu am nimic cu nimeni.Au mai fost si altii care au comentat si carora le am raspuns destul de frumos,zic eu.Nu pot sa nu ma aprind cand vine unul si ma contrazice cu "miros" de scandal...cunosc foarte bine aceste "abordari prietenoase" de pe un alt forum unde daca pui o intrebare parerea lor e ca ori esti prost,ori esti prost...nu mai merg pe carpodromuri pentru ca majoritatea sunt foarte departe de mine si punand totul pe cantar am decis ca Prutul imi ofera cele mai mari satisfactii.Asta e parerea mea si Alin trebuia sa o respecte daca se vrea a fi ceea ce vrea sa para...Daca lui ii plac pestii din balti e problema lui.
Eu mi am exprimat doar parerea despre placerea lui dar nu concep sa primesc comentarii acide ca mai apoi moderatorul sa ma ia tot pe mine la "intrebari"..ce i drept a facut o la modul civilizat dar in primul rand un moderator trebuie sa fie impartial!Putea sa ne roage pe amandoi sa lasam topicul plin de informatii bune si nu de certuri inutile.Daca cineva ti ar spune ca derapezi nu cred ca ti ar conveni...
Daca as fi in locul vostru si e doar parerea mea proprie si personala,as incuraja pescuitul pe apele salbatice.Pescarul ca sa fie pescar trebuie sa se intoarca la inceputuri,sa invete ce e aia o strategie cand in fata lui are o apa despre care nu cunoaste absolut nimic,sa invete sa o cunoasca si sa puna pe saltea crapii batrani.Nu sa intre intr un magazin de pescuit unde i se pun in brate 10 kg de bile ca "acolo bilele alea merg",sa ajunga pe balta,sa hraneasca pestele si sa faca poze...asta poate face oricine...Invit cu mare drag orice mare producator de nade sa le testeze pe curgator...sa i vad atunci valoarea adevarata si nu locul de pe raftul de sus care cumpara pescarul prima data...
Nu am scris lucrurile astea ca sa te contrazic.Stiu sigur ca ma intelegi ;-)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Joi Sep 10, 2015 9:00 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Petru, am citit topicul de la inceput si am fost sigur ca va produce discutii in momentul in care ai postat lucrul asta:

Petru Grigoras scrie:
in acvariu...zero strategie=zero bucurie!


Nu discut in ce masura ai dreptate sau nu, dar exprimarea in sine mi se pare riscanta. Nu le poti spune oamenilor ca pestii pe care ii prind n-au valoare (cand tu oricum n-ai pescuit pe aceleasi lacuri), doar pentru ca tu personal apreciezi un alt tip de pescuit. Sau, daca o faci, te poti astepta la reactii.

Adi Botin e perfect impartial, te asigur de asta, si e unul dintre cei mai echilibrati oameni pe care ii cunosc. Mesajul lui era o invitatie sa vorbesti despre pescuitul tau fara sa comentezi negativ pescuitul altora, fiindca asta nu poate decat sa duca la certuri. Lucru la care subscriu.

As vrea sa inchidem subiectul, daca esti de acord, si sa ne intoarcem la topicul initial, care era interesant.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Joi Sep 10, 2015 9:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Sigur!Ms pentru intelegere


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Vin Sep 11, 2015 9:37 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
http://www.crap.ro/pagina/4/542/impotri ... toare.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Vin Sep 11, 2015 2:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
alin pitters scrie:
Exact asa e, pescuitul pe rau e simplu, rudimentar, tine mai mult de localizare. Inafara de localizare si nadit in amonte in functie de intensitatea curentului nu ai mare lucru de facut.

Poate de aia nu intelegi pescuitul pe rauri sau pe balti mari. Comparativ cu strategia de pe baltile alea de sustin industria(lol) unde ai de ales intre pontonul X si unde deja stii tot ce-i structura, curent si ce nada merge. Mai exact: te dai pe net, alegi locul, iei tz kg de nada y si mergi la pescuit. Nadesti la A m, 15 grade la stanga, pe pragul de 1,5 m si astepti.
Ei, in salbaticie apuca-te si cauta tu locul ala unde sa te loveasca norcu'...ai km de mal, mii de structuri. Pick one;)) Suntem cativa care reusim sa facem asta in Delta, pe Dunare sau pe balti braconate. Nush cum dreq dar facem rost de-o trasatura chiar daca sunt bastinasi sau "scoliti" ca si tine care ne spun ca n-o sa prindem nimic. Norocos nu-s, am juat de cateva ori la loto si n-am nimerit nimic :)
Nu interveneam daca nu scriai (si) enormitatea de mai sus. Nu desconsider pescarii de carpodrom, si eu mai merg cu amicii, ce-i drept cu doua bete de 3 m, asa, sa ma distrez.
Fiecare pescuieste ce si cum ii place. Totul e sa nu cataloghezi sau sa-i denigrezi pe ceilalti pescari.
Mie-mi place sa fiu la dreq in praznic pe-un rau unde nu vad om si n-am semnal la telefon unde ma "chinui" sa am o trasatura timp de-o saptamana. Nu-mi plac carpodroamele, baltile mega- amenajate. Amandoi suntem pescari. Punct. Respecta-ma ca sa te respect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Vin Sep 11, 2015 4:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Albert..las o asa ca n o scoti la capat...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Vin Sep 11, 2015 6:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Uitandu-ma la ce ape publice, salbatice, au altii putin mai incolo de granite Romaniei, spre vest, ma apuca ciuda. Cu o taxa anuala cat un bax de Coca Cola. Daca stiti ape de astea salbatice, in Romania, in care poti avea un acces decent, unde apa nu este mega braconata, curentata, jefuita si nu in ultimul rand, nu esti si tu jefuit, va rog frumos sa-mi spuneti si mie, pentru ca eu gust idea de ape dificile. Acum ani multi pescuiam pe Dunare si era un calvar sa ajungi pana la apa pe soare si pe timp frumos, daca ploua n-aveai nicio sansa nici cu tancul. Iar plasele erau la ordinea zilei. Visam sa pescuiesc la intrarea raului Arges in acumularea Mihailesti (priviti zona cu Google Earth – e un vis) asta pana stiu din gura unui prieten ca a ramas nu fara scule, ci si fara adidasi in picioare. Ma intrebam, cu ciuda, unde sunt pescarii de ape dificile si salbatice cand administratia Varlaam a decis sa bage ten pentru a distruge tot farmecul sectorului B – bradisul, fiind ca altfel nu se inghesuie lumea. Avem o piata minuscula, sa zicem multumesc ca avem cateva carpodromuri si cateva lacuri private mai decente ca altfel eram zero barati.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Vin Sep 11, 2015 9:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
ai dreptate.eu pe prut nu am auzit pe nimeni sa fie jefuit sau sa aibe probleme.ti o spun la modul cel mai sincer!asta pentru ca politia de frontiera vine in control si de 3 ori pe zi.cine face galagie e zburat de pe malul apei.pana si moldovenii de pe malul celalalt sunt pasnici.in cazul in care se mai trezeste vreunu nervos ca nu prinde mai auzi asa in surdina :"da blea in prutu' tau" :))
cat despre plase...plasele nu ajung pe fundul apei.acum cand am prins crapul ala de 9 kg la 40 de m de mine mai la vale era o plasa pe care o scotea seara si nu am vazut decat albitura si atat.am prieteni care prind numai intre plase.cunosc pe cineva care pescuieste doar intre plase.si prinde peste mereu.nu te mai lua dupa ce spune unul sau altul.mergi si incearca.nu ai nimic de pierdut.uite,poate la anul facem o partida mai lunga pe Stanca.poate obtinem o aprobare sa baga o barca la apa cu sonar. te duc pe prut sa te convingi ca nimeni nu mananca pe nimeni


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sa ne aducem aminte si de Prut
MesajScris: Sâm Sep 12, 2015 7:55 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 09, 2013 2:54 pm
Mesaje: 182
Albert,te bagi la un Prut anul care vine? :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: