CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:45 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Balastiera
MesajScris: Joi Iun 13, 2013 10:04 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 13, 2013 9:58 pm
Mesaje: 1
Buna seara

Cum trebuie abordata ( nada si monturi) o partida de pescuit pe o balastiera?

Nu a fost pescuit decat putin acolo si fara mult succes.
Apa este adanca si foarte rece (probabil izvoare subterane).
Precizez ca partida de pescuit va fi de 24 ore sau mai putin.


Va multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balastiera
MesajScris: Joi Iun 20, 2013 7:02 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Claudiu, mi-am pus aceeasi problema ca si tine zilele trecute, la inceputul partidei pe o balastiera necunoscuta, si mi-a luat mai bine de doua zile ca sa prind primul crap. Vezi aici despre ce e vorba: http://carponline.ro/stiri/crapi-de-balastiera-88068.

Pescuitul pe balastiere e, in unele privinte, complet diferit de pescuitul pe lacuri cu substrat uniform si adancimi mici. Foloseste o barca si un sonar ca sa "citesti" balastiera, mai ales daca ai la dispozitie doar 24 de ore pentru o partida (cu markerul iti va lua mai mult si vei intelege mai putin). Cauta cele mai mici adancimi posibile, inclusiv pe canicula. La 40 de grade Celsius, pescuiesc cu mai mare incredere la adancimi mici decat mari. Pana reusesti sa gasesti locuri productive pe apa libera, pescuieste in maluri, care sunt productive prin definitie. Daca balastiera are insule, teseaza neaparat marginile acestor insule, sunt locuri care atrag pestele.

Ar mai fi multe lucruri de discutat, legate de conformatia balastierei, sursele de hrana naturala si asa mai departe, dar nu le putem lamuri intr-un mesaj pe forum. Daca citesti in engleza, cauta cartea lui Jim Gibbinson "Gravel Pit Carp" (Crapii de balastiere), e cea mai completa abordare a subiectului pe care o stiu.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: