CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 10:22 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Mai 17, 2013 12:28 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 17, 2013 11:54 am
Mesaje: 3
Localitate: iasi
salutare ,
sunt un pescar incepator in pescuitul la boiles insa as dori sa incerc un pescuit plantat pe baraje mari din zona moldovei , poate cineva sa mi recomande un astfel de baraj ?
intentionez sa pescuiesc pe barajul de la racaciuni jud bacau imediat ce se termina prohibitia , a pescuit cineva acolo ?
credeti ca pe un baraj in care nu se pescuieste la boiles daca as incerca o nadire si un pescuit la boiles as avea succes cat de cat , sau pestele nefiind obisnuit cu boiles nu are rost sa incerc ?
tin sa va spun ca sunt un fan al pescuitului catch and realease si intentionez sa abordez aceste lacuri nu pentru ca as dori sa iau pestele ci pentru ca stiu ca sunt exemplare foarte mari in ele iar in zona moldovei (eu sunt din iasi ) in afara de lacul lates nu sunt balti (poate doar horgestiul ) care sa ti ofere posibiltatea sa prinzi capturi de peste 10 kg .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mai 18, 2013 5:15 pm 
Salut,
Dupa cum observ, lacul / barajul de la Racaciuni, este unul foarte mare, si frumos, insa nu l-as aborda decat in stilul de pescuit plantat, asta dupa ce mi-as petrece o buna parte din timp in barca cu sonarul pentru a gasi locuri interesante si eventual a le marca prin functia GPS. Pe o asemenea imensitate de apa, si-mi imaginez ca si cu adancimi foarte mari, m-ar interesa mai ales platourile cu apa mica, asta primavara. Sau ceva structuri mari care ar putea tine peste. As prenadi aceste locuri cu mult timp inainte de partidele de pescuit, si as face campanii lungi de pescuit, de, hai sa spunem, o saptamana. Ideea de prenadire pe o astfel de acumulare mi se pare esentiala. Lasa impresia crapului ca acolo, va gasi ceva de mancare si se va obisnui sa viziteze periodic acel loc.
As nadi cu boilies si alune tigrate. Alunele tigrate sunt neinteresante pentru albitura si pot ramane neatinse saptamani. Eu pur si simplu nu-mi imaginez situatia in care, dupa o localizare corecta, pestele sa nu manance boilies pentru ca n-a mai vazut asa ceva. Si daca spui ca vizezi crapi mari, atunci boiliesul e aliatul nr. 1.


Sus
  
 
MesajScris: Lun Mai 20, 2013 6:11 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 17, 2013 11:54 am
Mesaje: 3
Localitate: iasi
mersi mult am sa incerc, problema e ca nu pot sa fac prenadire din cauza distantei iasi bacau


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 23, 2013 7:41 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am trecut pe langa barajul de la Racaciuni in drum spre Horgesti. E spectaculos, dar inteleg de la pescarii bacauani cu care am stat de vorba ca e braconat intens. Asta nu inseamna ca nu poate avea crap mare, unii spun ca (mai) are, dar daca nu ai informatii despre locurile bune s-ar putea sa fie greu de gasit.

In rest, crapul n-are de ce sa nu raspunda la boilies. Daca stii sa pescuiesti la boilies, asta e cea mai mica problema.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: