CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 26, 2024 12:25 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 158 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 3:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Johnnybv scrie:
Salutare tuturor,numele meu este Ionut si sunt din Brasov.

De anul acesta intentionez sa incep pescuitul pe aceasta frumoasa balta.
As avea niste intrebari pentru cei care cunosc mai bine lacul :
1.Care sunt locurile cu mai putina agatatura(n-as vrea sa imi schimb firele dupa fiecare partida, plumbi,etc..din ce am vazut in emisiuni s-a pescuit la 180-200 de metri, cu tot respectul pt.Domnul Vlad nu mi se pare relevant sa faci emisiune plantand cu barca in conditiile in care regulamentul baltii nu iti permute sa faci asta,poate faceti o emisiune anul acesta aruncand din mana )
2.In materie de nade am o idee din ce am mai citit pe aici,eu sunt fan belachan,nu stiu cat de bine prinde pe balta aceasta.

Sper ca nu am deranjat pe nimeni,va urez fire intinse in 2015 si numai bine.
Multumesc!


Salut.
Nu cunosc foarte bine balta dar am cateva partide pe ea.
Fiecare stand are agatatura dar nu asa de "urata" incat sa nu poti pescui. Dupa cateva aruncari iti vei da seama unde se afla, avand posibilitati de a o evita.
Si chiar daca se agata uneori nu iti imagina ca orice agatura inseamna fir sau montura pierdute. In principiu un pescuit la distante de 70-80 metri nu ar trebui sa iti creeze probleme. Am pescuit pe 2, 16, 24, 19 si nu am avut probleme. Standul 17 daca nu gresesc, pe care am si pescuit, are multa agatatura, este putin mai greu, dar pentru mine este cel mai frumos loc de pe balta.
Nu ai nevoie de distante si implicit de fire subtiri, cu fire de 0.28-0.35 poti pescui si din mana.

Ca si nada orice bila pe baza de faina de peste merge indiferent de aroma, mai ales daca faci o partida de minim 48-72 ore.

Fir intins.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 4:22 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Johnnybv scrie:
cu tot respectul pt.Domnul Vlad nu mi se pare relevant sa faci emisiune plantand cu barca in conditiile in care regulamentul baltii nu iti permute sa faci asta


Ionut, fa abstractie de pescuitul plantat (pe care l-am mentionat pentru corectitudine, dar nu l-am filmat) si ia ce gasesti util din filmele mele de la Sanpaul – informatie, peisaje sau pesti. Au fost facute sa arate frumusetea si bogatia lacului.

Pe standuri cu agatatura cum e standul 19, am discutat subiectul cu dl Adorjani si am inteles ca si administratia lua in calcul posibilitatea de a permite in viitor plantarea. Ramane de vazut daca se va intampla, dar cred ca ar fi o idee buna. Recuperezi mai usor monturile agatate, protejezi pestele care se parcheaza, incurajezi pescarii sa frecventeze zonele respective si, nu in ultimul rand, le dai mai multe sanse la peste mare.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 4:30 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
Johnnybv scrie:
cu tot respectul pt.Domnul Vlad nu mi se pare relevant sa faci emisiune plantand cu barca in conditiile in care regulamentul baltii nu iti permute sa faci asta


Ionut, fa abstractie de pescuitul plantat (pe care l-am mentionat pentru corectitudine, dar nu l-am filmat) si ia ce gasesti util din filmele mele de la Sanpaul – informatie, peisaje sau pesti. Au fost facute sa arate frumusetea si bogatia lacului.

Pe standuri cu agatatura cum e standul 19, am discutat subiectul cu dl Adorjani si am inteles ca si administratia lua in calcul posibilitatea de a permite in viitor plantarea. Ramane de vazut daca se va intampla, dar cred ca ar fi o idee buna. Recuperezi mai usor monturile agatate, protejezi pestele care se parcheaza, incurajezi pescarii sa frecventeze zonele respective si, nu in ultimul rand, le dai mai multe sanse la peste mare.


De ce nu se doreste pescuitul plantat? Ce are de pierdut administratorul daca te lasa sa plantezi?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 5:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Serban Popescu scrie:
De ce nu se doreste pescuitul plantat? Ce are de pierdut administratorul daca te lasa sa plantezi?


Sanpaul nu e un lac pe care sa ai neaparata nevoie de plantat, pe majoritatea standurilor inteleg ca se pescuieste din mana lejer. Ca sa se planteze pe tot lacul (cu barca), ar trebui redus numarul standurilor, lucru care ar putea diminua incasarile.

Sunt insa cateva standuri ceva mai izolate si cu agatatura pe care cred ca s-ar putea planta fara sa-i deranjezi pe altii, cum e standul 19. Poti sa-ti faci o idee de aici: https://www.youtube.com/watch?v=qagbYgvhmyQ.

Pe de alta parte, agatatura e data de resturi de stuf. Pe masura ce vor putrezi, vor pune probleme din ce in ce mai mici.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 5:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Vlad a punctat foarte bine oportunitatea pescuitului plantat pe Sanpaul.
Pentru mine ar fi deranjant si un motiv serios sa nu mai frecventez balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 10:32 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
Serban Popescu scrie:
De ce nu se doreste pescuitul plantat? Ce are de pierdut administratorul daca te lasa sa plantezi?


Sanpaul nu e un lac pe care sa ai neaparata nevoie de plantat, pe majoritatea standurilor inteleg ca se pescuieste din mana lejer. Ca sa se planteze pe tot lacul (cu barca), ar trebui redus numarul standurilor, lucru care ar putea diminua incasarile.

Sunt insa cateva standuri ceva mai izolate si cu agatatura pe care cred ca s-ar putea planta fara sa-i deranjezi pe altii, cum e standul 19. Poti sa-ti faci o idee de aici: https://www.youtube.com/watch?v=qagbYgvhmyQ.

Pe de alta parte, agatatura e data de resturi de stuf. Pe masura ce vor putrezi, vor pune probleme din ce in ce mai mici.


De ce trebuie marite standurile daca se planteaza? Poate intreb ca un copil mic de 1000 de ori de ce dar chiar nu inteleg.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 11:13 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Serban Popescu scrie:
De ce trebuie marite standurile daca se planteaza? Poate intreb ca un copil mic de 1000 de ori de ce dar chiar nu inteleg.


N-am spus ca ar trebui marite, am spus ca ar trebui reduse. Daca se planteaza cu barca, ai nevoie de spatiu mai mare intre standuri.

Dar discutia pe tema asta e pur teoretica, n-are sens s-o mai prelungim.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 2:28 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 31, 2014 3:51 pm
Mesaje: 7
Multumesc frumos de raspunsuri!

Eu oscilam intre Hermes Peris si Sanpaul dar pana la urma raman la Sanpaul, e ma la sufletul meu,practic acolo am invatat sa pescuiesc (pe balta cu retinere).
Mai am o problema,as vrea sa platesc taxa aceea de 150 de lei dar nu cunosc pe nimeni cu abonament acolo,poate Dl. Istvan ma poate ajuta cumva.

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 2:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Suna la 0730 024 740 si domnul Istvan te va ajuta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 2:47 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 31, 2014 3:51 pm
Mesaje: 7
Multumesc Gimi!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 158 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: