CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:42 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 158 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Vin Oct 06, 2017 6:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Vlad Pavlovici scrie:
Ma bucur ca filmul e ok si din perspectiva celor care cunosc lacul.

Sper sa fie util pentru Sanpaul si sa vedem lacul progresand la alt nivel: mai multi crapi mari, o crestere a mediei de greutate, eventual mutarea pestelui intr-un lac mai mare, cum s-a tot discutat in ultimii ani, introducerea pescuitului plantat ca optiune pe zonele in care mai sunt cotoare de stuf si unde plantatul n-ar deranja pe nimeni etc.

Salut Vlad,
Legat de posibilitatea de a planta pe Sanpaul in locatia actuala eu nu as fi de acord.
Lacul e prea mic pentru asa ceva din punctul meu de vedere, pe mine m-ar deranja ca vecinul exact de langa mine sa planteze, eu pescuind doar din mana.
Muta te rog in alta parte postarea.
Merci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Vin Oct 06, 2017 7:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Gimi, am mutat postarea ta in topicul despre Sanpaul si am adaugat un citat din mesajul meu caruia i-ai raspuns, ca sa se inteleaga despre ce e vorba.

Nu cred ca administratia de la Sanpaul are in vedere pescuitul plantat, deci problema probabil ca nu se pune. Totusi, daca s-ar discuta asa ceva, cred ca pe lacul actual - e doar o ipoteza - s-ar putea planta pe colturile lacului, acolo unde sunt si zonele cu agataturi. De exemplu, cand am pescuit pe standul 19 in urma cu cativa ani, iar substratul era ticsit de cotoare de stuf pe anumite portiuni, cotoare in care ti se putea agata firul de mai multe ori, puteai sa plantezi fara sa deranjezi pe nimeni (standul 18 era gol), aveai un colt de lac numai pentru tine.

De fiecare data cand am pescuit intr-un colt de lac la Sanpaul (am ales intotdeauna colturi de lac), m-am uitat cu atentie la posibilele implicatii ale pescuitului plantat pe standul respectiv. Daca esti pe ultimul stand, poti sa folosesti barca discret, nu afectezi pescuitul celorlalti. In felul asta, zonele cele mai problematice pot fi pescuite mai eficient si lacul poate atrage si o categorie de pescari interesata sa planteze. Nimic rau in asta.

Plantatul are unele beneficii importante pentru un lac. Daca subiectul e de interes, putem face un topic pro si contra plantat, ca sa nu deviem de la subiectul Sanpaul in topicul de fata.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Vin Oct 06, 2017 8:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Am inteles ideea, ai folosit insa cuvinte ca atentie, discret, fara sa deranjezi, ,, calitati” pe care cu greu le mai gasesti :D .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 10:36 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 12, 2015 1:38 pm
Mesaje: 46
Localitate: BRASOV
Salutare colegi pescari.
As propune un subiect nou și anume cum ați aborda prima partida pe 2018 pe Sânpaul?...strategie nadire...tipuri de nada...alegere stand...etc!!!

_________________
razvybv- fire intinse tuturor!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 7:19 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
razvan bulubenchi scrie:
Salutare colegi pescari.
As propune un subiect nou și anume cum ați aborda prima partida pe 2018 pe Sânpaul?...strategie nadire...tipuri de nada...alegere stand...etc!!!

In ce perioada mai exact?

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Lun Mar 12, 2018 1:53 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:44 am
Mesaje: 8
Localitate: brasov
standul 17..boiles,boiles,boiles... :D :D :D

_________________
Manolache Liviu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Lun Mar 12, 2018 4:28 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 12, 2015 1:38 pm
Mesaje: 46
Localitate: BRASOV
La jumătatea lunii aprilie mai exact ...partida de 60 ore...standul rezervat este 17....stand pe care nu am mai pescuit până acum.

_________________
razvybv- fire intinse tuturor!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Lun Mar 12, 2018 4:39 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 12, 2015 1:38 pm
Mesaje: 46
Localitate: BRASOV
M-ar interesa ceva păreri și despre abordarea unei partide pe această locație la începutul sezonului așa cum ați proceda...strategie nadire...tip de nada...monturi...etc
Aștept cu interes părerile colegilor pescari! ;)

_________________
razvybv- fire intinse tuturor!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Mie Mar 14, 2018 4:48 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:44 am
Mesaje: 8
Localitate: brasov
Salut.Nu stiu altii cum au pescuit dar iti pot spune cum am pescuit eu pe 17 anul trecut in aprilie.
Pentru Sanpaul eu folosesc tot mereu boiles, in general un fishmeal bun.Daca alegi solubile sau tari e alegerea ta.Eu as incepe cu solubile si as trece usor la bile tari.
Eu merg pe monturi clasice snowman, monturi de pop-up si chiar bila simpla la carlig.Cand o sa ajungi pe balta si o sa vezi cum arata standul, iti vei da seama cum trebuie sa il pescuiesti. ;)
Totul e sa incerci diferite combinatii la carlig pana o vei nimeri pe cea castigatoare.Anul trecut in aprilie am prins bine la snow man cu pop-up rosu.Din luna mai pana la sfarsitul anului ,la rosu nu am mai prins nimic.

Fire intinse si poate ne vedem pe balta.

_________________
Manolache Liviu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Lun Mar 19, 2018 4:15 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 12, 2015 1:38 pm
Mesaje: 46
Localitate: BRASOV
Mersi Liviu de informatiile utile pe care le-ai furnizat....si da...de ce nu?...poate ne intalnim pe Sanpaul candva!Iti doresc sa ai un an de vis cu multe capturi capitale!

_________________
razvybv- fire intinse tuturor!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 158 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: