CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:29 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Seminte la Varlaam
MesajScris: Joi Iun 19, 2014 9:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Zilele astea, am gasit pe un alt forum cateva comentarii ale unor pescari care se mirau de faptul ca la Varlaam s-a pescuit anul trecut la seminte, desi acum recomandarea generala (inclusiv din partea mea, in emisiunile Catch & Release) este sa se foloseasca boiliesuri.

Da, asa stau lucrurile si e o abordare normala pentru un lac salbatic. Cand am descoperit lacul, anul trecut, am pescuit atat cu seminte, care sunt acceptate imediat (iar obiectivul meu de prima instanta era sa vad ce peste exista in lac), cat si cu boiliesuri, despre care eram sigur ca vor fi acceptate mai lent, dar pe termen lung vor da rezultate mai bune decat semintele. Am povestit asta atat in articole, cat si in filme. Primii crapi pe Varlaam s-au prins la seminte. Primii crapi mari s-au prins la boilies, dar am continuat sa folosesc seminte pana la sfarsitul sezonului, ca nada. Ca momeala, din momentul in care pestele a raspuns la boilies, am folosit doar boilies. La fel au facut si ceilalti pescari implicati in teste. Anul asta, n-a mai fost nevoie de seminte nici ca nada, am pescuit la Varlaam doar cu boilies si le-am recomandat si altora sa faca acelasi lucru, cu rezultatele care se cunosc.

In general, dau la boilies pentru ca sunt mai selective decat semintele, dar n-am ezitari sa dau cu seminte daca e necesar. Iar uneori poate fi necesar. Firmele cu care colaborez n-au o problema cu asta. Daca folosesc seminte sau pelete sau orice altceva, le prezint ca atare.

Apropo de firme, vad ca sunt in continuare asociat cu Select Baits, desi nu mai am nicio implicare in Select Baits de doi ani, lucru pe care Select Baits l-a anuntat la vremea respectiva pe site-ul propriu si pe care l-am precizat de cate ori am avut ocazia. Pe CarpOnline, Select Baits e client de publicitate si orice alta firma poate avea acelasi statut, daca vrea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron