CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:03 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Century FS new sau SP+
MesajScris: Dum Apr 27, 2014 9:10 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 26, 2014 3:33 pm
Mesaje: 23
Ce sa cumpar ???
Eterna dilema a pescarului care isi schimba betele.
Pe scurt am folosit lansete cu actiune de varf( sau rapide) si sunt in situatia de a le inlocui cu ceva mai nou si mai performant,dar de preferinta cu acelasi tip de actiune.
Folosesc des saculeti solubili si plumb de 110-120 gr.deci o montura destul de grea.
As dori sa va pronuntati intre doua lansete ale aceluiasi producator , care sunt si incadrate de acesta in aceeasi categorie. Dar din moment ce producatorul face mai multe lansete intr-o categorie inseamna ca sunt si diferite. Astept sa-mi spuneti care sunt aceste diferente si eventuale plusuri si minusuri comparative daca se poate.
As dori opinii de la cei care le-au avut in mana (pe apa) nu in mana in magazin sau le-au vazut in poze, sau au citit despre ele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Century FS new sau SP+
MesajScris: Lun Apr 28, 2014 6:41 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
FS si SP (modele vechi sau noi) sunt lansete complet diferite. Au in comun doar faptul ca producatorul le incadreaza in aceeasi categorie - a lansetelor de distanta. SP e o lanseta mai grea si mai dura, cu actiune rapida, mai greu de incarcat, in timp ce FS e o lanseta mai usoara, cu actiune medie, si mai usor de incarcat. SP e o lanseta specializata, in timp ce FS e o lanseta polivalenta. SP are un potential de distanta mai mare, dar, daca nu il poti valorifica, atunci vei arunca la fel sau chiar mai bine cu FS.

In mod normal, lansetele ar trebui testate inainte sa le cumperi, ca sa vezi cum te intelegi cu ele. Daca nu le poti testa si trebuie sa faci o alegere doar pe baza criteriilor expuse mai sus, alege FS. E putin probabil sa nu te intelegi cu FS, in timp ce la SP exista riscul sa nu poti incarca suficient lanseta sau sa nu-ti placa faptul ca e mai grea si mai dura.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Century FS new sau SP+
MesajScris: Lun Apr 28, 2014 8:13 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 26, 2014 3:33 pm
Mesaje: 23
multumesc ptr raspuns (d-lui V.P.) cred ca asta si asteptam. apreciez ca este o opinie concisa si la subiect.
cu respect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Century FS new sau SP+
MesajScris: Joi Mai 01, 2014 8:54 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 26, 2014 3:33 pm
Mesaje: 23
Se pare ca sunt genul de om care ii dai un deget si vrea toata mana.
In continuarea dilemei ce sa cumpar ( in sensul ca eram hotarat pe SP+ si dupa opinia exprimata m-am hotarat pe FS) as dori o comparatie intre Century FS si Free Spirit HiS'ive.
Sunt interesat de greutatea lansetelor si bineinteles de actiunea lor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Century FS new sau SP+
MesajScris: Joi Mai 01, 2014 10:52 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
FS are actiune medie. Nu cunosc greutatea la modelul nou, cel vechi are 470g - ma refer la versiunea de 3,90m/3,5lbs. Modelul nou are ceva mai mult metal datorita mandrinei hibride.

Hi-'S'ive are actiune rapida si e in mod cert mai usor, probabil in jur de 400-410g.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 151 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: