CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 2:04 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 6:14 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 07, 2014 5:54 pm
Mesaje: 28
salutare tuturor . as vrea sa ma ajute si pe mine cineva care are mai multa experienta in domeniu decat mine cu urmatoarea problema: detin 3 lansete lineaefe carp beater din 3 bucati cu o actiune de 3 lbs si o lungime de 3.60 m pe care as vrea sa le echipez cu mulinete okuma longbow 660 ( doar atat imi permite bugetul) . ce credeti despre ansamblul gandit de mine? mentionez ca sunt putin peste nivelul de incapator si pescuiesc cel mai des pe rauri ( siret ).
Cat despre un fir principal ce imi puteti recomanda ? dar inaintas? ( este necesar ca lansurile sa fie cat mai lungi , exista si agataturi , apa are destui curenti ; cat despre capturi nu cred ca dor depasi 10 kg ( se prinde mai mult novac ) . va multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 6:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 14, 2014 9:57 am
Mesaje: 17
Dupa parerea mea okuma este cam scumpa si are tamburul mic in comparatie cu hakuyo xa 8000, pe aceasta o am eu si sunt multumit de ea, lansez fara sa fortez prea mult lanseta cu un plumb de 80 g inline, la 110 m masurati cu ruleta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 7:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut.
NU sunt profesionist dar pot sa ti spun ca lansetele din 3 bucati nu sunt chiar ok. Vei ajunge sa iti schimbi lansetele destul de repede, avantajul lor fiind doar dimensiunea la transport si atat.
Mulinetele okuma longbow sunt bune pentru inceput.
Fire sunt o multitudine, depinde si cat vrei sa dai pe ele, ca idee te poti uita dupa sufix, stren, carpexpert fluo, dan mitranescu, daiwa, eu astea le am folosit.
Ca inaintas de forta poti folosi un monofilament de 0.40 sau fir textil daca locul iti permite.
Fir intins.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 7:29 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Mihai, am modificat titlul topicului tau. Ne intereseaza titluri precise pentru topicuri. Sper ca e ok.

mihai berechet scrie:
Cat despre un fir principal ce imi puteti recomanda ? dar inaintas?


Rugamintea mea e sa nu intrebi mai multe lucruri pe un topic. E de preferat sa deschizi mai multe topicuri, daca ai mai multe intrebari. Urmareste cum e structurat forumul si o sa-ti faci o idee. Multumesc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 7:40 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 07, 2014 5:54 pm
Mesaje: 28
imi cer scuze sunt nou pe forum nu prea am avut timp sa.l "rasfoiesc"

la mine este greu cu transportul nu am masina personala deocamdata si din acest motiv am ales asa...banuiesc ca fata de telescopice care au 6 poate si mai multe puncte slabe acestea sunt totusi mai bune.

mai stie cineva si alte mulinete care sa se preteze cu batul pana in 150 lei ( bucata)? ce credeti despre cea de la hakuyo?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 09, 2014 9:01 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 07, 2014 5:54 pm
Mesaje: 28
nu a folosit chiar nimeni aceste echipamente?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 10, 2014 8:04 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
In suma de 150 lei cam toate mulinetele sunt aceiasi treaba. Eu zic sa ramai la okuma pentru ca e o mulineta buna in gama ei de pret. Hakuyo are o mulineta buna td 6000 dar este peste bugetul tau.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 12, 2014 12:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 12, 2013 3:23 am
Mesaje: 29
Localitate: Bucuresti
Dacă arunci din mana după câteva aruncări o sa facă numai peruci okuma longbow învârte foarte rău firul mai bine mai pune ceva bani și ia-ți cu tambur mai mare.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Feb 15, 2014 12:22 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 07, 2014 5:54 pm
Mesaje: 28
alte pareri?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Feb 15, 2014 12:25 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 07, 2014 5:54 pm
Mesaje: 28
nu optez neaparat pentru okuma longbow dar in acest buget ma incadreaz


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 133 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: