CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Mai 05, 2024 5:24 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: fox captive back lead
MesajScris: Mar Ian 14, 2014 10:55 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
a folosit cineva back lead-urile acestea? cat de usor scapa linia principala din ele?

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mar Ian 14, 2014 11:27 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
clau.c scrie:
a folosit cineva back lead-urile acestea? cat de usor scapa linia principala din ele?


Da, eu le folosesc de vreo 6-7 ani, intotdeauna (pe ape curate, fara agatatura). Alaturi de spomb parerea mea e ca e una dintre cele mai utile si inteligente inventii la crap din ultimii ani. Aseaza firul pe substrat (ceea ce ajuta mult, intotdeauna m-a deranjat "padurea" de fire prezente pe lacuri, de care sunt convins ca crapul se sperie), te scuteste de semnalele false cauzate de vant si, cel mai frumos, scapi de "gimnastica" pe care o faci cu lanseta (printre celelalte lansete si fire) cand pestele e aproape de mal, drill-ul desfasurandu-se absolut relaxat. Mai mult, te ajuta mai ales pe lacurile unde standurile sunt apropiate si cand vreun vecin pescar mai inabil se plimba cu pestele prin standul tau (caz in care, nu de putine ori, am vazut nu numai lansete incurcate, dar si fire retezate).

Din 100 de trasaturi elibereaza firul in minim 99 de cazuri (eu vorbesc despre captive back-lead-ul de la FOX)!

Pe o scara de la 1 la 10 ii dau 10+!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mie Ian 15, 2014 10:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Ionut-Paul scrie:
Pe o scara de la 1 la 10 ii dau 10+!

Sustin tot ce-a spus Ionut-Paul. Avand in vedere ca pescuiesc in 99% din cazuri singur faptul ca am firele culcate pe substrat ma ajuta enorm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mie Ian 15, 2014 12:19 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 16, 2013 3:29 pm
Mesaje: 35
Localitate: Mangalia
Citat:
. Da, eu le folosesc de vreo 6-7 ani, intotdeauna (pe ape curate, fara agatatura). Alaturi de spomb parerea mea e ca e una dintre cele mai utile si inteligente inventii la crap din ultimii ani. Aseaza firul pe substrat (ceea ce ajuta mult, intotdeauna m-a deranjat "padurea" de fire prezente pe lacuri, de care sunt convins ca crapul se sperie), te scuteste de semnalele false cauzate de vant si, cel mai frumos, scapi de "gimnastica" pe care o faci cu lanseta (printre celelalte lansete si fire) cand pestele e aproape de mal, drill-ul desfasurandu-se absolut relaxat. Mai mult, te ajuta mai ales pe lacurile unde standurile sunt apropiate si cand vreun vecin pescar mai inabil se plimba cu pestele prin standul tau (caz in care, nu de putine ori, am vazut nu numai lansete incurcate, dar si fire retezate).

Din 100 de trasaturi elibereaza firul in minim 99 de cazuri (eu vorbesc despre captive back-lead-ul de la FOX)!


Ce greutate folosesti ?
vreau sa cumpar dar nu m am decis asupra greutatii lor.

Multumesc anticipat,

Laurentiu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mie Ian 15, 2014 1:55 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
eu cred ca greutatea plumbilor trebuie sa fie in concordanta cu grosimea firului si distanta la care pescuiesti..... ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mie Ian 15, 2014 2:24 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 9:47 am
Mesaje: 101
Localitate: SATU MARE
robys,
poti fi un pic mai explicit pentru noi astia mai incepatori, care este criteriul de alegre.
de exemplu eu folosesc fire de 0.25 ce greutate miai recomanda ?

multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mie Ian 15, 2014 3:48 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Ce greutate folosesti ?
vreau sa cumpar dar nu m am decis asupra greutatii lor.


Ai mei sunt de 56 de grame. Ai partenerului mei de pescuit sunt de 84 parca. N-am observat nici o diferenta semnificativa intre ei. Pe tamburii de rezerva am fir de 0,40. N-am avut nici o problema sa-i folosesc pe cei de 56 de grame. Oricum, din cate stiu, pretul e acelasi indiferent de greutate.

Teoretic insa, intr-adevar, cu cat firul este mai gros si distanta de pescuit mai mare, cu atat ar trebui sa creasca si greutatea plumbului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mie Ian 15, 2014 4:17 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Teoretic insa, intr-adevar, cu cat firul este mai gros si distanta de pescuit mai mare, cu atat ar trebui sa creasca si greutatea plumbului.



Reciproca nu e insa valabila.

De aceea sfatul meu e sa-ti iei din start unii mai grei pe care sa-i poti folosi in cat mai multe situatii. Eu i-am luat pe cei de 56 de grame pentru ca atunci au fost singurii pe care i-am gasit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mie Ian 15, 2014 4:46 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 16, 2013 3:29 pm
Mesaje: 35
Localitate: Mangalia
Multumesc pentru raspuns.

Laurentiu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mie Ian 15, 2014 11:13 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
multumesc pentru raspunsuri, si eu pescuiesc foarte des cu back lead-uri dar nu stiam de modelul de la fox care se elibereaza dar practic nu se pierde. eu eram curios cat de repede se elibereaza linia din ei, dar daca spuneti ca in 99% din cazuri atunci e ok. sincer eu am sa-i iau pe cei mai grei pt ca dupa parerea mea ar trebuii sa se elibereze cel mai repede.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: