CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mai 02, 2024 2:29 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 10:08 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Mircea Coman scrie:
@alin pitters: pai si daca folosesc greutati mai mici nu o sa ajung la problema celalata? :)

alin pitters scrie:
... eu patesc de multe ori ca firul sa imi ridice plumbii din apa, apoi la o simpla ridicare a lansetei ei elibereaza firul si cad in apa.

In cazul asta mai am o intrebare care nu-mi da pace. Daca plumbii sunt usori si ii ridica in sus, asta inseamna ca stau in suspensie pe fir, si asta ar putea sa fie mai rau decat fara backlead - nu e posibil ca in caz de curenti sub apa, sa induca in fir o miscare mai ampla facand firul sa fie mai vizibil decat ar fi fost fara back lead?

Pai se ridica doar in momentul trasaturii, fiind greutatea lor mai mica in momentul in care pleaca pestele iti ridica plumbul inainte sa se elibereze din clips, dar asta nu o vad ca pe o problema si nu se intampla totdeauna. In schimb cum am spus scapi de problema asezarii lor pe substrat fara sa se desfaca din clips.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 10:12 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
@Mircea

Citat:
dar celalalt scapa firul cand incerc sa-l las in apa, in majoritatea cazurilor (cred ca in 3 din 4 incercari).


Acela are o greseala de constructie. Eu zic sa-l duci inapoi de unde l-ai luat si sa-l schimbi. Apoi, atentie, eu cand ii agat pe fir, frana de la mulinete e slabita.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 10:30 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Ionut-Paul scrie:
Acela are o greseala de constructie. Eu zic sa-l duci inapoi de unde l-ai luat si sa-l schimbi. Apoi, atentie, eu cand ii agat pe fir, frana de la mulinete e slabita.


M-am gandit si la varianta asta, dar este destul de greu de demonstrat daca nu esti la fata locului, adica pe balta.
In ce priveste frana de la mulineta, ai perfecta dreptate, si eu fac la fel.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 10:42 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Da, cred ca aici gresesc eu, ma straduiesc sa-i asez fara a desface frana. :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 10:59 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
M-am gandit si la varianta asta, dar este destul de greu de demonstrat daca nu esti la fata locului, adica pe balta.


Pai cum sa fie greu de demonstrat, ca doar nu ii duci inapoi la magazin ca ... nu-ti place culoarea (e identica cu a celuilalt, nu? :) )? Sau ca sa te plimbi, sa fie drumul cu oameni! Altfel cum se face ca ceilalti/celalalt functioneaza?

Bine, mai conteaza si de unde i-ai luat...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Sâm Feb 08, 2014 11:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 27, 2014 8:33 am
Mesaje: 12
Acum ca i am luat am primit si raspunsul la intrebarea legata de unghi. Cel putin teoretic, practic vom vedea.
atasez poza cu instructiunile poate mai ajuta pe cineva.


Fişiere ataşate:
20140208_193013.jpg
20140208_193013.jpg [ 24.73 KiB | Vizualizat de 5072 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron