CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 07, 2024 5:29 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Dec 01, 2013 4:01 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 16, 2013 3:29 pm
Mesaje: 35
Localitate: Mangalia
Draga Vlad,

am nevoie de un alt sfat.
Intre cele 2 modele de Swingere Fox Illuminated care este mai fiabil.
Vreau sa le pot folosi la pescuit plantat la 200 m dar si din mana.
Sunt nedumerit cum se comporta MK 2 atunci cand vrei sa tensionezi firul atat prin greutatea trasa la max spre capat cat si din sistemul de tensionare ,in cazul in care plantezi la aprox. 200 m
Stiu ca MK 2 au avut ceva probleme la sistemul de fixare al firului...elibera f repede firul, chiar daca nu se aplica o tensiune prea mare...

Multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Dec 01, 2013 4:53 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Din pacate, nu stiu sa-ti spun. N-am folosit modelul nou Euro MK2 Swinger, cu sistemul de prindere cu clapeta. Folosesc vechiul model, cu prindere intre doua tije metalice, si e foarte bun. Sunt vreo zece ani de cand am acelasi set de swingere si merg in continuare fara probleme.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Dec 01, 2013 9:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 24, 2013 11:33 pm
Mesaje: 98
Laurentiu Stanica scrie:
Draga Vlad,

am nevoie de un alt sfat.
Intre cele 2 modele de Swingere Fox Illuminated care este mai fiabil.
Vreau sa le pot folosi la pescuit plantat la 200 m dar si din mana.
Sunt nedumerit cum se comporta MK 2 atunci cand vrei sa tensionezi firul atat prin greutatea trasa la max spre capat cat si din sistemul de tensionare ,in cazul in care plantezi la aprox. 200 m
Stiu ca MK 2 au avut ceva probleme la sistemul de fixare al firului...elibera f repede firul, chiar daca nu se aplica o tensiune prea mare...

Multumesc

Am eu Fox euro mk2 si sistemul este foarte ok,problemele au fost cu primul lot din cate stiu eu si s-au rezolvat,la ai mei clapeta se deschide doar atunci cand lanseta este ridicata de pe rodpod.Am pescuit numai aruncat din mana.Cu respect Adi

_________________
M.I.L.F.-Man I Love Fishing


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Dec 02, 2013 4:54 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 16, 2013 3:29 pm
Mesaje: 35
Localitate: Mangalia
Multumesc pentru raspunsuri....Vlad ...Adi...
Pana la primavara am timp sa me decid...modelul vechi l am folosit cativa ani ....nu stiam cum se comporta cel cu balama...am vazut Swingerele ,dar nu am avut ocazia sa le si folosesc...

Sa auzim de bine,

Laurentiu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Dec 02, 2013 5:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 30, 2013 1:30 am
Mesaje: 83
Localitate: Craiova
Salut. Am folosit sistemul cu clapeta acum un an, nu mi s-a întâmplat vreodată sa se deschidă swingerul din senin. Din câte imi aduc aminte, balamaua se deschide doar atunci cand ridici lanseta pentru că, doar atunci este in poziție perpendiculara pe lanseta, deci doar atunci se poate deschide. Cand este in "standby", clapeta este in poziție cu deschiderea către mulineta, deci e imposibil sa cada swingerul de pe fir.
Acum folosesc Euro Swingerul clasic, cu lamele, cum are si Dl. Vlad Pavlovici, si imi plac mai mult ca cele vechi!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: