CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Mai 22, 2024 6:08 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ansamblu spod
MesajScris: Joi Noi 07, 2013 5:08 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 9:47 am
Mesaje: 101
Localitate: SATU MARE
buna,
ce ansamblu spod foloiti pentru nadirea la mare distanta cu spombul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ansamblu spod
MesajScris: Joi Noi 07, 2013 6:04 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
adrian.baciu scrie:
buna,
ce ansamblu spod foloiti pentru nadirea la mare distanta cu spombul


Salut, la ce te referi prin "mare distanta"
la 100 metri reusesc sa ajung cu urmatorul echipament:
lanseta -daiwa mission 4 lb
mulineta-daiwa emcast sau daiwa infinity(depinde de regulamentul balti , cu cate lansete este voie pe balta)
fir -0,27 team daiwa, cu inaintas textil

ps:ultima data am folosit cu fir de 0,40 textil pe cetariu si nu aungeam mai departe de 80 :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ansamblu spod
MesajScris: Joi Noi 07, 2013 6:22 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Servus.
Spod Fox Warrior 3,6m - 5,5 lb;
Mulineta Okuma Oryx;
Fir principal, 0,18 mm monofilament + 8 m inaintas textil de 40-50 lbs.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ansamblu spod
MesajScris: Joi Noi 07, 2013 9:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
viorel doloc scrie:
Servus.
Spod Fox Warrior 3,6m - 5,5 lb;
Mulineta Okuma Oryx;
Fir principal, 0,18 mm monofilament + 8 m inaintas textil de 40-50 lbs.


Desi e un clasic Fox Warrior Spod mie nu mi-a placut ca e foarte greu,
eu am optat spre spodul de la Maver, usor, robust si ieftin, atat sunt de incantat de el incat mi-am mai cumparat unul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ansamblu spod
MesajScris: Joi Noi 07, 2013 9:21 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Eu folosesc "midi spombul" care n-are nici o problema sa ajunga pana la 110-120m, chiar cu o lanseta de 3,5 lbs, fir de 0,22 sau mai subtire + inaintas (40 lbs sau mai mult). Si ai scapat de spod! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ansamblu spod
MesajScris: Joi Noi 07, 2013 9:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Ionut-Paul scrie:
Eu folosesc "midi spombul" care n-are nici o problema sa ajunga pana la 110-120m, chiar cu o lanseta de 3,5 lbs, fir de 0,22 sau mai subtire + inaintas (40 lbs sau mai mult). Si ai scapat de spod! :)


Daca te mai mananca sa mai mergi si pe la ceva nenorociri de-astea de concursuri de ale noastre sau pur si simplu vrei sa dai repede in apa o galeata de nada atunci te asigur ca vei regreta ca nu ai un spod si un spomb cat mai mare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ansamblu spod
MesajScris: Joi Noi 07, 2013 10:05 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
@alin

Din motive subiective nu mai merg la concursuri de 5 ani (si nici n-am de gand sa mai merg, cel putin in viitorul apropiat, d.p.m.d.v. pescuitul nu e sport ci doar un hobby), iar cand ma duc la pescuit de crap, de regula, nu ma grabesc! :) In plus, de cca. 7 ani nu mai folosesc decat boiliesuri, solubile/pasta solubila si pop-up-uri, asa ca, pe langa spomb, folosesc foarte des/mult si cobra.

Dar iti dau dreptate, daca-i vorba de concursuri, spodul e indispensabil. Ca si spombul mare.


Ultima oară modificat de Ionut-Paul pe Sâm Noi 23, 2013 1:32 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ansamblu spod
MesajScris: Joi Noi 07, 2013 11:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Ma bucur cand intalnesc pescari cu asa principii.
Asta ar trebui sa insemne pescuitul de fapt: in primul rand distractie si relaxare.
Sincer anul asta cred ca am scos si eu spodul de vre-o doua ori din husa, prefer si eu cobra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ansamblu spod
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 5:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Eu am Fox Warrior Spod + okuma axeon axs 65. Anul acesta cu exceptia unui singur concurs in care l-am folosit am pescuit doar pe bile si pasta. Anul viitor nu cred ca il voi folosii mai des dar e bine sa-l ai la tine, nu se stie niciodata la ce iti trebuie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ansamblu spod
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 5:35 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
eu am un ansamblu de la Anaconda care iti rupe mana (6-7lb scrie pe bat) atat de greu este. dar am o precizie cu el ca pot nadi o buna perioada de timp cu o eroare de juma' de metru stanga-dreapta. daca mai e si Cira cu mine (un foarte bun pescar de competitie) nadim de facem "munte" unde pica spombul :D . eu folosesc spodul doar la concursurile unde se nadeste mult cu seminte, in rest cobra.
de fapt, in mare am renuntat si eu la concursuri, tocmai din aceleasi principii enumerate mai sus. pe langa faptul ca trebuie sa ai bulan la tragerea la sorti, nu poti spune ca pescuitul este un sport atata vreme cat poti primii vizitatori in stand in timpul concursului, te poti imbata, ba mai mult, poti pleca acasa pt o zi si te intorci la premiere si multe altele :D . eu un hobby. punct. parerea mea. din fericire pt noi e un hobby foarte placut..........si foarte costisitor........daca vrei lucruri de calitate.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: