CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 07, 2024 1:25 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Carp Winter Suit
MesajScris: Joi Noi 21, 2013 11:23 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Da, un cort cu coeficient de 5000mm este impermeabil pentru un timp (dupa primul sezon, in functie de cat de mult a fost folosit, e bine sa-l reimpermeabilizezi o data pe an), dar comparatia cu hainele nu e corecta.

Materialul cortului sta perfect intins si are un numar mic de cusaturi, care sunt protejate, in timp ce o haina are mult mai multe cusaturi, in general neprotejate, iar materialul suporta o presiune mult mai mare din partea omului care o poarta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Winter Suit
MesajScris: Joi Noi 21, 2013 11:41 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Vlad Pavlovici scrie:
Da, un cort cu coeficient de 5000mm este impermeabil pentru un timp (dupa primul sezon, in functie de cat de mult a fost folosit, e bine sa-l reimpermeabilizezi o data pe an), dar comparatia cu hainele nu e corecta.

Materialul cortului sta perfect intins si are un numar mic de cusaturi, care sunt protejate, in timp ce o haina are mult mai multe cusaturi, in general neprotejate, iar materialul suporta o presiune mult mai mare din partea omului care o poarta.


am inteles. asa banuiam si eu.
oricum, in ceea ce priveste hainele, cred ca intr-o masura covarsitoare cele date ca 100% waterproof au grad de impermeabilitate 5000mm (care, zic eu, e suficient).
probabil producatorul tine cont de faptul ca nu stai cu haina non-stop in ploaie, deci 5000mm e suficient.

multumesc pt lamuriri

P.S. ai spus ca ai/ai avut haine de la prologic. max hydro...... e calduroasa?

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Winter Suit
MesajScris: Joi Noi 21, 2013 11:58 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
nicuB scrie:
cred ca intr-o masura covarsitoare cele date ca 100% waterproof au grad de impermeabilitate 5000mm (care, zic eu, e suficient). probabil producatorul tine cont de faptul ca nu stai cu haina non-stop in ploaie, deci 5000mm e suficient.


Nu spun ca o haina cu un coeficient de 3-5000mm nu e impermeabila. Este impermeabila in anumite conditii. Atat ca acesti coeficienti trebuie intelesi corect, mai ales ca ei pot fi interpretati diferit de la un producator la altul.

De exemplu, mersul genereaza o presiune de 8000mm. O pereche de pantaloni cu un coeficient de impermeabilitate de 3000mm pot fi declarati impermeabili la nivelul materialui. Cand transformi insa materialul intr-o pereche de pantaloni, care au cusaturi (probabil nevulcanizate), si incepi sa mergi in pantalonii astia pe ploaie, punand presiune pe material si pe cusaturi, poti sa constati ca pantalonii nu sunt impermeabili. Poate nu imediat. Depinde cat mergi in ploaie cu ei.

Aici e problema - materialul poate fi teoretic impermeabil, dar practic haina facuta din el nu e impermeabila. De asta spuneam ca e bine sa iei haine cu coeficienti cat mai ridicati, ca sa nu ai surprize.

O situatie oarecum asemanatoare e cea de la sacii de dormit, de care am mai discutat, unde un sac clasificat "sub zero" nu e chiar pentru temperaturi sub zero.

nicuB scrie:
ai spus ca ai/ai avut haine de la prologic. max hydro...... e calduroasa?


Hainele Prologic Max-4 Hydro-Active pe care le folosesc sunt haine de ploaie, nu de vreme foarte rece. Existau si modele de iarna, dar nu le-am folosit.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Winter Suit
MesajScris: Joi Noi 21, 2013 12:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
nicuB scrie:
eu am mai avut haine cu grad de impermeabilitate de 5000mm si am stat 24 ore in ploaie fara sa ma ud.

Pai si Fox Winter Suit are un grad de impermeabilitate tot de 5000 mm!(Shell: 5000 millimetri Taslon in nylon impermeabile e traspirante 3000g./24hrs).
Problema grava e ca nu toti trec,in schedele tehnice,gradul de impermeabilitate...Eu acum ma gandesc sa-mi iau un Trakker Tundra 3 Piece Combi Suit...l-am gasit si pe asta in oferta! :lol:

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Winter Suit
MesajScris: Joi Noi 21, 2013 3:43 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Citat:
Pai si Fox Winter Suit are un grad de impermeabilitate tot de 5000 mm!(Shell: 5000 millimetri Taslon in nylon impermeabile e traspirante 3000g./24hrs).
Problema grava e ca nu toti trec,in schedele tehnice,gradul de impermeabilitate...Eu acum ma gandesc sa-mi iau un Trakker Tundra 3 Piece Combi Suit...l-am gasit si pe asta in oferta



pt mine 5000mm e ok (chiar acum l-am comandat la BF :D )
eu tundra l-am vandut fara sa il scot la apa, nu mi-a placut deloc. in schimb, prietenul meu e foarte multumit de el. chestie de gusturi.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carp Winter Suit
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 5:43 pm 
Mie asta cu coloana de apa suportata mi se pare o falsa problema, mai ales in pescuitul pe care-l practicam noi.
Prefer oricand un costum ca cel de la Chub care e calduros, rezista la umezeala, e usor si te misti lejer in el unui costum ce "duce" 1000000 de mm.coloana.apa/mm2 care greu si incomod.
Pentru perioadele in care e musai sa stai in ploaie diluviana luati in geanta o pelerina de aia penala si ieftina din cauciuc si ati rezolvat problema. Rezista la ce nu duce nici mama costumelor cu materiale supersofisticate. :)


Sus
  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: