CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 11:27 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare sac dormit
MesajScris: Dum Sep 01, 2013 11:40 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Dle. Vlad,am urmarit o emisiune PvTv,daca nu ma insel Periprava ultima frontiera,in care ati prezentat printre altele si un sac de dormit de la Fox...m-ar interesa daca firma Nash are un produs similar sau mai bun.
Multumesc! :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare sac dormit
MesajScris: Dum Sep 01, 2013 11:53 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am vorbit o singura data despre saci de dormit in emisiune si era o emisiune facuta pe Tancabesti, la inceput de martie, iar sacul de dormit era Nash Frostbite.

E un model vechi, il am de vreo sase, sapte ani, dar e in continuare foarte bun. Daca l-as schimba, m-as uita in primul rand la modelele Nash actuale, pentru ca am incredere in producator, dar fara indoiala ca sunt si alti producatori cu saci de dormit foarte buni.

Ce e de retinut la sacii de dormit, in principiu, e ca te poti pacali foarte tare, cu consecinte dureroase, daca nu intelegi ce inseamna clasificarile lor. De exemplu, un sac de dormit clasificat "sub zero" s-ar putea sa nu faca deloc fata la temperaturi sub zero.

Nu discut aici nuantele care tin de fiecare individ in parte si de modul lui de a simti frigul, in functie de varsta, greutate si alte aspecte, dar ca regula generala ai nevoie de un sac de dormit al carui indice de confort termic sa fie macar cu 10-15 grade Celsius sub cea mai scazuta temperatura cu care te vei intalni pe balta. Pescuiesti la 0 grade? Ia-ti un sac clasificat -20. Daca iei unul clasificat pentru 0 grade, mori de frig.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare sac dormit
MesajScris: Lun Sep 02, 2013 11:50 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Salut,
Am o singura experienta in ceea ce priveste sacul de dormit: Nash Frostbite. Il am din 2008 si e atat de bun incat nu m-am gandit niciodata sa-l schimb. Nu stiu modelele noi, insa reputatia Nash a ramas la fel de buna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare sac dormit
MesajScris: Lun Sep 02, 2013 3:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Care modele de saci de dormit Frostbite ii aveti ? Sub 20° sau Sub Zero? Frostbite simpli sau Wide Boy?Se merita sa merg pe un model nou (2013) sau sa-mi iau unul vechi?
Multumesc! :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare sac dormit
MesajScris: Lun Sep 02, 2013 8:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cred ca al meu e Frostbite si atat. Model vechi, de prin 2005-2006.

Modelele noi, cu trei straturi, sunt mai spectaculoase - poate ca si mai confortabile.

Wide Boy e pur si simplu o versiune mai lata a sacului. Ti-l pot lua daca ai un pat la fel de lat, altfel n-o sa stea bine.

Ia modelul sub 20° daca vrei sa pescuiesti pe vreme rece. Din experienta mea, modelele sub 0 nu sunt pentru temperaturi sub 0° Celsius, sunt pentru o vreme racoroasa, dar nu rece.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare sac dormit
MesajScris: Mar Sep 03, 2013 7:00 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
eu am "Big Snooze+" de la traker si sunt ff multumit de el la -5 grade am pescuit si pot spune ca am avut confort termic in el ( cort traker cu winterschin si lenjeria optima din polar)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare sac dormit
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 5:08 pm 
Conectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
nicudaiwa scrie:
eu am "Big Snooze+" de la traker si sunt ff multumit de el la -5 grade am pescuit si pot spune ca am avut confort termic in el ( cort traker cu winterschin si lenjeria optima din polar)


exact ce spune Vlad mai sus. depinde de fiecare cum simte frigul.
eu am avut big snooze+ si nu l-as recomnda nici in ruptul capului, nici macar la +5. mi se pare un sac excelent pt perioada aprilie - septembrie.
alaska de la senzor este foarte bun, foarte calduros, are doua straturi. vara folosesc doar sacul din interior. are un singur minus (in caz ca ai masina mica) este foarte voluminos, dar cred ca si cele de la nash sunt la fel de voluminoase.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare sac dormit
MesajScris: Joi Sep 05, 2013 1:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Citat:
eu am avut big snooze+ si nu l-as recomnda nici in ruptul capului, nici macar la +5. mi se pare un sac excelent pt perioada aprilie - septembrie.

si eu recomand altceva in cazul temperaturilor de sub 0 . dar eu unu sunt multumit de el (la bani aia e super ) si credema ca faci fata cu brio temperaturi de 0 grade


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare sac dormit
MesajScris: Lun Sep 09, 2013 9:10 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, in final am ales sa-mi iau un sac de dormit Frostbite sub 20°...iar in cazul cortului am facut aceias alegere ca si anul trecut in toamna,cand din motive neprevazute a trebuit sa renunt la achizitie...deci a ramas ca si atunci tot Nash Titan 1 man,dar impreuna cu invelisul extensibil Extreme Canopy.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare sac dormit
MesajScris: Lun Sep 09, 2013 10:21 am 
Conectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
max-carpfishing scrie:
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, in final am ales sa-mi iau un sac de dormit Frostbite sub 20°...iar in cazul cortului am facut aceias alegere ca si anul trecut in toamna,cand din motive neprevazute a trebuit sa renunt la achizitie...deci a ramas ca si atunci tot Nash Titan 1 man,dar impreuna cu invelisul extensibil Extreme Canopy.


cand primesti sacul te rog sa imi spui ce dimensiune are. eventual, daca nu-ti cer prea mult, sa-i faci o poza langa un obiect care pot sa-l iau drept reper. vreau sa vad daca e la fel de voluminos ca si Alaska, de la senzor.

multumesc!

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: