CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:21 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Okuma Flite Surf
MesajScris: Mar Oct 04, 2022 11:00 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi o stire despre o mulineta noua anuntata de Okuma pentru 2023. Mulineta se numeste Flite Surf. Este o mulineta pentru pescuit marin, dupa cum o arata numele, dar se poate folosi la fel de bine si la crap. Vedeti stirea aici: Okuma Flite Surf.

Dupa parerea mea, Flite Surf marcheaza o schimbare importanta pentru Okuma in raport cu mulinetele de crap pe care le cunoastem. O schimbare de design, de calitate si, in mod sigur, si de pret. Flite Surf e un model premium pentru Okuma si va costa mai mult decat modelele actuale. Probabil ca pretul va fi unul competitiv in raport cu piata si cu mulinete de acelasi nivel de la alte firme. 

Flite Surf se livreaza cu trei tamburi de capacitati diferite. In imaginea de mai jos, puteti vedea mulineta echipata cu tamburul de capacitate mare. 


Fişiere ataşate:
Okuma Flite Surf 1.jpg
Okuma Flite Surf 1.jpg [ 84.88 KiB | Vizualizat de 4440 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Okuma Flite Surf
MesajScris: Mar Oct 04, 2022 11:02 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Aici puteti vedea mulineta echipata cu tamburul de capacitate mica, pentru fire subtiri.


Fişiere ataşate:
Okuma Flite Surf 2.jpg
Okuma Flite Surf 2.jpg [ 63.62 KiB | Vizualizat de 4439 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Okuma Flite Surf
MesajScris: Mar Oct 04, 2022 11:04 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
O imagine dintr-un alt unghi.


Fişiere ataşate:
Okuma Flite Surf 3.jpg
Okuma Flite Surf 3.jpg [ 70.7 KiB | Vizualizat de 4438 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Okuma Flite Surf
MesajScris: Mar Oct 04, 2022 11:05 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
O imagine cu mulineta montata in mandrina unei lansete Okuma LS-8K.


Fişiere ataşate:
Okuma Flite Surf 4.jpg
Okuma Flite Surf 4.jpg [ 69.11 KiB | Vizualizat de 4437 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Okuma Flite Surf
MesajScris: Mie Oct 26, 2022 2:24 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Okuma a publicat in urma cu cateva zile un film de prezentare pentru Flite Surf. Vedeti Okuma Flite Surf.

Specificatiile complete in romana pot fi vazute aici: MULINETA OKUMA FLITE SURF FLS35-1500A - model 2023.

Specificatiile complete in engleza sunt disponibile pe site-ul Okuma: Flite Surf Spinning Reel.

Mulineta se livreaza cu trei tamburi long cast cu latimea de 35mm, de capacitati diferite:

Tambur metalic de marimea 8000 (prevazut cu doua clipsuri)
440m de fir de 0,33mm
385m de fir de 0,35mm
320m de fir de 0,38mm
Mulineta cantareste 525g cu acest tambur.

Tambur metalic de marimea 1500 (fara clips)
330m de fir de 0,16mm
260m de fir de 0,18mm
210m de fir de 0,20mm
Mulineta cantareste 472g cu acest tambur - este greutatea care apare notata in catalogul Okuma si pe cutia produsului pentru ca tamburul montat pe mulineta din fabrica este cel de marimea 1500.  

Tambur din material plastic de marimea 3000 (fara clips)
Materialul tamburului este polioximetilena (POM)
410m de fir de 0,20mm
340m de fir de 0,22mm
270m de fir de 0,25mm
Mulineta cantareste 467g cu acest tambur.

In imaginea de mai jos, puteti vedea tamburii de marimea 3000 (in stanga, din plastic) si 1500 (in dreapta, din aluminiu).


Fişiere ataşate:
Okuma Flite Surf 5.jpg
Okuma Flite Surf 5.jpg [ 97.05 KiB | Vizualizat de 4213 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Okuma Flite Surf
MesajScris: Lun Feb 20, 2023 2:54 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Mulineta este disponibila in magazine incepand de astazi la pretul de 799 lei.

Pretul de catalog este de 220 de euro. Pretul din Romania - echivalent cu 160 de euro - este cel mai mic pret din Europa in momentul de fata pentru Flite Surf. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Okuma Flite Surf
MesajScris: Joi Feb 23, 2023 11:50 am 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 03, 2018 6:25 pm
Mesaje: 17
Nu inteleg de ce sa nu pui un clips pe tamburii aia? Nu ar fi fost util? S-ai gabdit doar din pct de vedere al greutatii finale a tamburului?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Okuma Flite Surf
MesajScris: Joi Feb 23, 2023 2:13 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Se poate lua un clips de la tamburul metalic de marimea 8000, care are doua clipsuri, si se poate pune pe tamburul metalic de marimea 1500, care nu are clips. E o procedura simpla, se poate face si in magazin in momentul cumpararii mulinetei, daca clientul e interesat sa aiba clipsuri pe ambii tamburi metalici.

Nu am idee de ce mulinetele premium cu tamburi de capacitate mica si foarte mica nu au clipsuri, dar am vazut acelasi lucru si la modele japoneze cu preturi mult mai mari. Probabil ca, pentru stilurile de pescuit marin practicate pe pietele principale de vanzare, nu e nevoie de clips pe tamburii respectivi. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Okuma Flite Surf
MesajScris: Joi Feb 23, 2023 7:11 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Inca un aspect legat de clipsuri.

Mulinetele de surfcasting fara clips nu se adreseaza pescarilor de crap sau de feeder. Se adreseaza unei categorii de pescari care, la pescuitul marin, nu au nevoie de clips, dintr-un motiv sau altul. Vedem asta nu numai la Okuma, ci si la alti producatori, cum ar fi Shimano, care are modele premium, de pilda Shimano Kisu, fara clips. Alte exemple sunt Shimano Fliegen sau Shimano Bull's Eye, care se vand si in Romania. Modele fara clips. Primul model de Aero Technium, care se vinde azi cu mai multi bani decat se vindea cu 15-20 ani in urma cand era nou, nu avea clips. 

Au uitat producatorii sa puna clips in fabrica? S-au zgarcit la un euro pentru clipsul respectiv, cand o mulineta premium de surfcasting costa 3-400 de euro, iar unele pot ajunge sa coste 7-800 de euro bucata? Nu e vorba de asta. Pe pietele pentru care sunt proiectate aceste mulinete, pescarii nu au nevoie de clips.

Faptul ca aceste mulinete de surfcasting sunt disponibile si in Romania e un plus pentru pescari, nu e un minus. Au specificatii foarte bune, sunt extrem de usoare, au materiale de calitate. La Flite Surf, intamplarea face ca un tambur are doua clipsuri, ceea ce inseamna ca unul dintre clipsuri se poate muta pe unul dintre tamburii fara clips. Nu stiu cati pescari de crap au nevoie de doua clipsuri pe acelasi tambur, inclin sa cred ca nu foarte multi.

Evident, cine nu poate accepta lipsa clipsurilor se va orienta spre alte modele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Okuma Flite Surf
MesajScris: Sâm Feb 25, 2023 9:14 am 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 03, 2018 6:25 pm
Mesaje: 17
Multumesc de raspuns, asa ma gabdeam si eu ca probabil nu e neaparat destinată pietei europene si pescuitului crapului in speța ci mai mult pt. Surfcasting dar una peste alta rămâne un produs ce se poate bate de la egal cu alte modele al unei firme de top sa zic asa in speță Shimano probabil un lider al pietei in acest moment.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron