CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 6:10 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Mie Feb 14, 2018 3:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Cumparati barci de la pescari, de la cei care stiu ce inseamna pescuitul, gen Imperial Baits.Folosesc o barca de la Carp Zone-Italia,o am de ceva ani si este perfecta.Daca as cumpara ceva nou, prefer Kolibri,este made in Ucraina nu chinezariile de proasta calitate.Chila este si nu prea importanta, pe Balaton nu toti au chila,iar pe lacuri gen Varlam nu-i vad rostul.Urmariti sa aiba 5 straturi si balonul mare,poate sa aiba chila daca balonul este mic.Un aspect important este numarul de camere,cel putin 3.Podina poate sa fie buna si nu,depinde de aspectul malului.Foarte important,barca trebuie tinuta umflata la umbra,iar dupa fiecare partida tratata cu o solutie de protectie UV.Numai bine !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Mie Feb 14, 2018 3:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Florin Popa scrie:
Chila este si nu prea importanta, pe Balaton nu toti au chila,iar pe lacuri gen Varlam nu-i vad rostul.

Florin, imi pare rau ca nu am o barca fara chila gonflabila sa ti-o ofer pentru teste la Varlaam, in special pe Sectorul B, pe un vant lateral nu mai mare de 30-40km la ora. :)

Am prieteni care au barci fara chila, cumparate datorita pretului mic. Kolibri e brandul pe care l-am intalnit cel mai des, dar am vazut si alte modele. Problema nu e de brand, e de constructie. Am lucrat cu barci fara chila gonflabila si nu le recomand. Fara chila, nu ai suficienta directie, faci "drifturi", esti ca o frunza pe apa. Tot ce tine de directie si manevrabilitate are de castigat datorita chilei.

Daca ai amintit de barcile de la Imperial Baits, uite ce spune site-ul Imperial Baits despre chila gonflabila:

Inflatable, in-form keel= course stability!
The keel ensures a secure and course holding driving conduct. Notoriously boats without a keel do negotiate corners very bad or not at all, they continue sliding forward even with a given-in e-motor. Only when driving very slowly and even stronger given-in e-motor you can manage the corner.


Chila gonflabila = directie stabila!
Chila gonflabila ofera barcii o directie sigura. Barcile fara chila sunt celebre pentru faptul ca se manevreaza foarte prost cand trebuie sa schimbe directia sau nu se inscriu deloc pe directia pe care vrei sa le-o dai, continua sa "derapeze" chiar daca incerci sa compensezi din motor. Trebuie sa mergi foarte incet ca sa schimbe directia bine si sa corectezi permanent din motor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Mie Feb 14, 2018 4:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Vlad, nu spun ca nu-i asa in ceea ce priveste chila, dar eu nu-i acord o asa mare importanta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 9:32 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Cunoasteti calitatea barcilor Kolibri?
In gama lor de pret mi se pare ca ar fi cea mai buna alegere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 12:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Salut Gimi,

Am avut timp de doi ani barca de la Kolibri. Am comandat un model de 2.40 cu chila si a trebuit sa astept aproximativ trei saptamani deoarece la acea vreme modelul de 2.40 nu se producea cu chila.

In decursul celor doi ani, am fost foarte multumit de calitatea materialului. Barca a stat mult pe apa, batuta de soare, deoarece nu o luam de pe lac de cele mai multe ori. Nu pierdea aer deloc. Un alt lucru care mi-a placut la ea a fost dimensiunea balonului - printre cele mai mari pe care le-am vazut.

Am constatat la ea doua dezavantaje. Vaslele foarte mari (pentru dimensiunea ei) si destul de groase / grele iti ingreunau miscarile in locurile inguste de langa maluri. Un alt dezavantaj il reprezenta chila gonflabila. Datorita faptului ca barca avea o podina din tego de tip carte (o stabilitate foarte buna in picioare) fara acele sine de fixare a podinii pe lateralul barcii , chila se umfla si in sus si in jos. Practic, podina din tego nefiind fixata precum la modelele din aluminiu, permitea chilei sa se umfle si in sus. Astfel, barca nu avea un control optim.
Daca poti trece peste asta, iti recomand barcile Kolibri.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 1:19 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Lucian , chila nu se rigidizeaza pe lateral ? cand calci pe ea se misca din imbinari ??

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 1:34 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
shahjaban scrie:
Lucian , chila nu se rigidizeaza pe lateral ? cand calci pe ea se misca din imbinari ??


Cred ca te referi la podina.
Aceasta nu se misca, asigura o stabilitate optima pentru pescar atunci cand sta in picioare. Neavand acele sine care sa o fixeze suplimentar, aceasta nu apasa suficient de mult in jos pe chila. Astfel ai o chila care jumate este in apa, jumate iti ridica in sus podina (nederanjant pentru stabilitate, ci doar pentru manevrabilitatea barcii pe apa).

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 2:08 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
La podina ma refeream ....
Mie personal mi se pare deranjant sa nu ai o podina complet rigida dupa montare .... dar probabil te obisnuiesti ... :D

multumesc ...

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 2:58 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cunosc mai multi pescari care au barci Kolibri si, dupa cum am mai spus, le-am folosit si eu in cateva randuri.

Nu tin minte sa fi existat probleme de constructie sau material. Barcile au ramas intacte dupa unul sau doua sezoane de folosire, nu s-a dezlipit nimic, nu s-a rupt nimic. Asta e partea buna.

Partea mai putin buna e ca modelul fara chila gonflabila, dupa parerea mea, nici nu ar trebui luat in calcul, decat daca ai un buget foarte limitat sau pur si simplu nu te intereseaza stabilitatea si manevrabilitatea.

La versiunea cu chila gonflabila si podina rigida pliabila, de lemn, barca se misca mai bine, dar nu mult mai bine. Stabilitatea si manevrabilitatea barcii sunt inferioare barcilor cu podina rigida de aluminiu pe care le-am folosit - si ma refer aici la barci de la diverse firme, de la Quicksilver si Allroundmarin la Baracuda si Carp Spirit.

De asemenea, cum spune si Lucian mai sus, vaslele cu care sunt echipate barcile Kolibri pe care le-am testat sunt nepotrivit de mari si foarte incomode, dar asta se poate rezolva cumparand alte vasle.

Avem la Varlaam in permanenta diverse barci pneumatice umflate si puse pe apa. Erau vreo doua barci Baracuda, una sau doua Carp Spirit, s-ar putea sa fie si altele, inclusiv Kolibri. Daca e cineva interesat cum se prezinta o barca in utilizare si poate veni la Varlaam in timpul sezonului, nu cred ca e o problema sa faca niste teste (cu acordul administratorilor). Barcile nu patesc nimic. E suficient sa dai cateva ture la motor si la vasle ca sa vezi cum te acomodezi cu barca. Diferentele dintre barci sunt mai usor de observat practic.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 4:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Multumesc pentru raspunsuri,

Partea cu podina pliabila tip carte care se umfla de la chila o stiam atat de la Lucian cat si de la slte persoane. Ma gandeam ca se poate intari/rigidiza podina cu doua platbande de aluminiu prinse pe lateralele podinei ( modificare facuta de un meserias, nu de mine :) ). Ulterior iti ia mai mult la montaj dar nu vad asta o problema.

Partea cu vaslele groase/mari nu o stiam, dar asa cum zice Vlad se pot cumpara altele daca este cazul.

Cum zice Vlad, cel mai bine iti poti face o idee testand mai multe modele, binenteles daca ai posibilitatea.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: