CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 26, 2024 5:03 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Sâm Feb 24, 2018 10:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Am folosit un sezon o barca Kolibri de 2.40 fara chila. In sezonul urmator cand i-am pus si un motor, mi-a fost clar ca imi este necesara una cu chila. Am avut cateva situatii cand incercam sa plantez si am ajuns sa ma invart ca titirezul in mijlocul baltii. Ei bine, treaba asta nu mi s-a parut prea "distractiva". Nu avea chila si mai era si mica, si uite asa, atunci cand batea vantul era cam neplacuta situatia.

In rest, materialul si modul in care era facuta mi-au placut foarte mult. Din punctul asta de vedere mi-a inspirat incredere. Ma cam ducea cu gandul la expresia "tanc rusesc" :D - poate si din cauza ca e facuta in Ucraina. Atunci cand am decis sa o schimb cu o barca cu chila gonflabila, m-am indreptat tot catre Kolibri si am achizitionat una de 2.80 cu chila gonflabila. Pe asta o am de la inceputul sezonului 2015, deci am facut cu ea 3 sezoane si este intr-o stare foarte buna in continuare.

Cand barca este umflata, marginile podinei din tego sunt fixate sub balon si nu se indoaie din imbinarile dintre placi. Da, se curbeaza un pic mijlocul podinei (deasupra chilei) atunci cand umfli chila, dar asta se intampla spre partea din fata a barcii - prova, dar eu as zice ca nu este deranjant. Nu stiu daca ai vreo sansa sa o faci sa nu se mai indoaie. Mie mi se pare atat de mica problema inca nu cred ca merita efortul.

Balonul este destul de mare, adica are diametrul de 39cm in fata, si 42cm in spate. Am plantat montura din mana stand pe balon sau pe "banca", am plantat cu lanseta in barca stand in picioare si pentru mine a fost suficient de stabila, cel putin pana acum :).
Legat de manevrabilitate, din punctul meu de vedere sta destul de bine. Eu nu am constatat sa fie o mare diferenta fata de cele cu podina de aluminiu, dar experientele mele cu astea din urma sunt limitate. Este cu siguranta diferenta si in situatia in care la Kolibri nu umfli chila suficient. Am patit-o la inceput. Cand vedeam cel mai mic semn ca incepe sa se curbeze podina ma opream din pompat :). Nu zic sa umfli chila pana se curbeaza podina gata sa plesneasca (nu stiu daca se poate asta), dar nici sa ramana insuficient umflata. Dupa cateva teste te prinzi cat trebuie umflata. Partea asta cu testarea cred ca asta se aplica si celor cu podina de aluminiu.

In ce priveste vaslele, intr-adevar sunt mai mari la Kolibri decat la alte modele, dar mie tocmai asta mi-a placut la ele. Mi se par mai rezistente, iar la capat (partea care intra in apa) sunt curbate si ajuta atunci cand vaslesti. Sistemul de prindere a vaslelor pe barca, de asemenea pare mai rezistent la Kolibri decat la cele cu vasle subtiri. Am vazut vasle subtiri rupte, sau sistemul de prindere pe barca rupt, dar la Kolibri nu am auzit de astfel de probleme. Trebuie totusi tinut cont si de faptul ca sunt mult mai multe barci cu vasle subtiri prezente pe balti.

Eu ma declar multumit de asta pe care o am si daca ar fi sa aleg acum o barca tot pe asta as alege-o :)

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Lun Feb 26, 2018 9:27 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Multumesc mult pentru informatii, Mircea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Lun Feb 26, 2018 11:02 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Ceva pareri despre barcile ADS sau Elling? Din descriere par ok, insa m-ar interesa daca le-a vazut/folosit cineva.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barca gonflabila
MesajScris: Mie Iun 13, 2018 4:07 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 11, 2014 4:19 pm
Mesaje: 43
Salut, la fel sunt si eu interesat de barcile ADS si Elling dar mai ales Aqua Storm. Am un fost coleg de pescuit (pescar de spinning) care are una (2.6m, balon de 41cm) de doi ani si e foarte multumit de ea, sunt curios ce pareri sunt din partea pescarilor de crap care detin o astfel de barca, multumesc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: