CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:58 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Revizie mulinete
MesajScris: Mar Mar 24, 2020 1:12 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Salutare,folosesc mulinetele ultegra 14000 xtd si ultegra spod de doi ani,in regim de pescuit de placere aproximativ 20 de partide pe sezon(partide de minim 48 ore si maxim 72 ore)credeti ca mulnetele necesita intretinere speciala o data pe sezon ? In sensul desfacut mulineta si tot tacamul,mentionez ca sunt genul care are grija de echipament,in sensul ca dupa fiecare partida curat echipamentul si in extra sezon imi ung mulinetele(nedesfacandu-le),lansetele si firele...A doua intrebare este ca am 3 bucati BBLC aproape noi,folosite doar vreo 5 partide si nefolosite de ceva timp(le am pe lansetele pentru pescuit plantat,un pescuit pe care nu il practic decat in cazuri exceptionale)credeti ca ar trebuii desfacute si unse sau intretinerea normala e suficienta(prin asta inteleg curatat si uns mulinete fara a fii desfacute).Multumesc anticipat!

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Revizie mulinete
MesajScris: Mie Mar 25, 2020 1:17 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Salut ,
In mod normal ar trebui facuta o revizie la mulinetele folosite 2 sezoane , insa in contextul actual ,avand in vedere faptul ca in acest sezon probabil toti vom mai face doar citeva partide , cred mai poti astepta pana in toamna .Tot atunci ar fi bine sa faci o revizie si la mulinetele folosite mai putin , asta pentru ca dupa un timp vaselina din mulinete incepe sa isi piarda din calitati .
Toate bune

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Revizie mulinete
MesajScris: Mie Mar 25, 2020 1:27 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Multumesc Mugurel,raspunsul tau il asteptam,dar mai am o intrebare te rog,dupa desfacerea mulinetelor si executarea intretinerii,la montajul carcasei trebuie folosit ceva special,gen un silicon sau o pasta pentru o priza cat mai buna la imbinarea carcasei si pentru o sigilare cat mai buna la apa si alte impuritati ?Multumesc anticipat

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Revizie mulinete
MesajScris: Mie Mar 25, 2020 1:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Naoi scrie:
Multumesc Mugurel,raspunsul tau il asteptam,dar mai am o intrebare te rog,dupa desfacerea mulinetelor si executarea intretinerii,la montajul carcasei trebuie folosit ceva special,gen un silicon sau o pasta pentru o priza cat mai buna la imbinarea carcasei si pentru o sigilare cat mai buna la apa si alte impuritati ?Multumesc anticipat


Salut , nu este nevoie . Corpul mulinetei se inchide etans prin strangerea cu grija a suruburilor .
Impuritatile ajung in mulinetele de crap prin culisarea axului mulinetei . Este singurul loc neprotejat .
Momentan mulinetele de crap Shimano nu au implementat sistemul CoreProtect prezent la majoritatea mulinetelor de spinning . Acest sisitem este de fapt o garnitura din cauciuc pozitionata deasupra piulitei ce strange rotorul si care impiedica impuritatile de pe ax sa ajunga in mulineta .
Toate bune

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Revizie mulinete
MesajScris: Mie Mar 25, 2020 1:59 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
:) Multumesc Maestre ;)

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: