CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:47 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Vin Mar 20, 2020 8:11 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
daaaaan scrie:
...informațiile mai sunt și contradictorii...uneori sunt semi rapide, alteori rapide, uneori progresive, alteori "de varf". Nici ăl de sus nu mai știe ce sa ia de bun :))
Îți recomand să vizionezi aceste două capitole din episodul "Lanseta" care fac parte din seria "Pescuitul crapului":
- Acțiunea lansetei
- Alegerea lansetei. Exemple concrete (la minutul 1:23 sunt cele pentru plăcerea drilului)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Vin Mar 20, 2020 3:44 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Salut,uite pe acest site o lanseta wow ce se preteaza la dorintele tale :https://www.angel-domaene.de/shimano-tribal-velocity-12-275-dl-40mm-3-66m-2-75-lbs-2tlg-312g--20538.html
fire intinse !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Sâm Mar 21, 2020 4:30 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 06, 2017 12:24 am
Mesaje: 11
Vlad Pavlovici scrie:
Revenind la TX5. Modelul de 3,60/3,5lb are indicativul Intensity, ceea ce inseamna - in terminologia Shimano - ca e o lanseta de distanta. In cazul TX5, asta inseamna o lanseta rapida si destul de rigida. Avantajul unui model Intensity este ca poate arunca departe si ca poate manevra greutati mari, dar te indepartezi de ideea de la care ai plecat - ca vrei o lanseta WOW ca senzatie in dril.

Modelul TX5 de 3,60m/3,25lb nu are indicativul Intensity, e o lanseta semirapida si lucreaza mai bine in dril. Modelul TX7 de 3,60m/3,25lb are aceleasi specificatii, dar e o lanseta mai placuta in dril (din punctul meu de vedere) si mai putin puternica pe talon. Tine cont ca, la modelele de 3,25lb, trebuie sa lucrezi cu greutati de lansare mai mici.

Personal, tinand cont de ceea ce te intereseaza, as alege TX5 de 3,60m/3,25lb.


Da...m-am indepartat putin de ideea de la care am plecat, după ce mai citit și aici și pe alte site-uri tot felul de articole.

Ma gândeam sa îmi las 2 din lansetele mele pentru drill-uri spectacol (Sonik-urile S3 3.60 3lbs) și 2 lansete "de dat pe malul celalalt" - Shimano TX5 (am un lac pe care merg frecvent unde trebuie sa dau efectiv pe malul celălalt, in stuf, și ajung greu cu Sonik-urile).

Am înnebunit cu TX5 ând am văzut finisajele, blancul și mânerul ăla Winn...e senzație! Si vreau sa am ocazia sa pescuiesc cu ele :mrgreen: Ideal ar fi sa am 2 seturi, unul de drill și unul de distanta...dar nu ma simt pregătit de investiții asa mari in perioada asta.

TX5 de 3.5lbs e chiar la polul opus fata de Sonik S3 3lbs? E par?
TX5 de 3.25lbs e destul de puternica pentru lanseuri mai lungi sau e similara cu Sonik S3 3lbs?

Multumesc frumos tuturor pentru toate recomandările făcute, linkuri și etc.! :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Dum Mar 22, 2020 11:53 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu cunosc lansetele Sonik si, chiar daca le-as cunoaste, nu sunt in pozitia sa-mi dau cu parerea despre ele.

Ca o paranteza care n-are nicio legatura cu topicul de fata, dar are legatura cu sportul national al datului cu parerea, ar fi bine daca unii oameni care lucreaza pentru diverse firme ar fi mai ponderati in afirmatiile publice la adresa concurentei. S-ar putea sa nu lucreze toata viata pentru firmele respective si e bine sa lasi o usa deschisa in relatia cu ceilalti, daca se poate...

In general, diferenta dintre o lanseta de 3lb si una de 3,5lb e sesizabila, mai ales daca lansetele au aceeasi actiune. Daca lansetele au actiuni diferite, poate fi mai putin sesizabila la nivelul primelor impresii, dar poate fi semnificativa la nivelul greutatilor pe care le suporta lanseta in aruncare.

In toate discutiile care implica parametrul testului de curbura, trebuie avut in vedere insa ca testul de curbura e neverificabil din perspectiva clientului. Daca pe o lanseta scrie ca are T/C de 3,5lb, n-am cum sa verific daca e adevarat. Pot sa verific lungimea, greutatea sau actiunea lansetei, dar nu testul de curbura, decat daca dau jos toate componentele (mandrina, inele, coliere, alte accesorii) si am un aparat si o procedura care sa-mi permita o masuratoare corecta. Practic, testul de curbura e un parametru in privinta caruia am (sau n-am) incredere in producatorul lansetei. Nu cred ca exista vreo autoritate care sa verifice daca testul de curbura declarat e real.

TX5 Intensity de 3,5lb e probabil cea mai accesibila (mai usor de incarcat) lanseta rapida produsa de Shimano in momentul de fata, dar fiind o lanseta rapida ai nevoie de o tehnica buna ca sa o poti exploata. Ca sa-ti dai seama daca ti se potriveste, ar trebui s-o testezi.

Modelul de 3,60m/3,25lb e o lanseta mai usor de folosit si de asta ti l-am recomandat, dar daca ai o tehnica buna te poti uita si la cel de 3,5lb.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Dum Mar 22, 2020 4:39 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 06, 2017 12:24 am
Mesaje: 11
Inteleg de ce alegi sa nu dai comentarii la adresa altor branduri de lansete.

Sonik S3 sunt progresive (asta susțin ei în descriere).

Oricum, eu căutam niște păreri obiective, imparțiale, legate de comportamentul blankului la S3 vs TX5...în nici un caz nu vroiam răspunsuri de genul "aia e de rahat, ia-o pe cealalta" :lol: Ma gândeam ca poate macar alții totuși le-au încercat la un moment dat.

Nivelul meu de tehnică de aruncare e cel mult mediu...ca sa nu zic mediocru. Am vreo 50 de partide de pescuit în 10 ani, am început de la zero. La un moment dat m-am uitat la filmulețe cu tehnici de lansare, am incercat sa le aplic...dar nu m-am filmat vreodată și nici nu am făcut casting pe pământ sa vad cum evoluez :mrgreen:

Probabil că ai dreptate, 3.25 lbs e mai potrivit pentru mine și voi reuși mai bine sa "dau" în ea decât în varianta de 3.5lbs.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Lun Mar 30, 2020 10:34 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
Salutare Vlad

Pentru TX7 , 3,6m si 3,25 lbs care ar fi greutatea maxima a plumbului pentru aruncare ?
Am achizitionat de curand aceste lansete dar am apucat doar o partida la Varlaam( plantat) dupa care a venit ...izolarea :)
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Lun Mar 30, 2020 11:29 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pana acum, am folosit lanseta doar pentru plantat. Nu stiu care e greutatea maxima pe care o suporta in aruncare. 

Aveam in plan sa facem niste teste de casting cu lansetele de 3,25lb, ca sa vedem ce distante se pot obtine si ce greutati suporta, dar in situatia de fata trebuie sa mai asteptam.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Lun Mar 30, 2020 11:42 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
Aha ... adevarul este ca nu prea ma grabesc ... :roll:

Multumesc inca o data


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: