CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:44 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 6:15 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
https://m.youtube.com/watch?v=ZhMu0IZv1oM
Acesta e un test facut de Carpology. La o distanta de 87m s-au castigat 7m. Pe forumurile englezesti unii spuneau ca au castigat pana la 15m. Nu stiu in ce fel de conditii.
Sincer abia astept sa ii testez. Nu voi miza toate lansetele pe ei, in caz ca nu se deschid :D, dar cu una pot sa ma joc. Acuma nici eu nu sunt omul ala care sa puna o montura in apa si sa nu o miste cu zilele. Daca e cazul de asa ceva nu risc cu astfel de inovatii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 6:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Testul făcut de Carpology are multe variabile care pot vicia semnificativ rezultatele. Probabil că Joe a aruncat, într-adevăr, ceva mai mult cu Gemini, dar nu putem vorbi de much greater distances (distanțe mult mai mari), așa cum scrie în descrierea oficială a produsului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 6:55 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Ai dreptate, dar si cativa metri in plus uneori conteaza enorm, iar daca sistemul de eliberare nu da rateuri ai garantia ca montura ajunge neincurcata pe substrat de fiecare data.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 7:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Adi, asteptam feedback-ul de la Cetariu.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mie Sep 18, 2019 9:01 am 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 20, 2013 1:08 pm
Mesaje: 41
Localitate: Timisoara
Adi ,distantele le-am comparat cu montura elicopter clasica ,si nu au fost diferente majore, pana in 3-5 m , problema sa nu se desfaca nu am patit-o doar eu . Cu autointeparea nu am avut probleme.
Concluzia mea personala ,dupa utilizarea lor ,este ca nu se merita avand in vedere diferenta de pret fata de plumbii clasici si problemele de fiabilitate intampinate...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mie Sep 18, 2019 12:10 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Multumesc frumos Remus! M-am jucat un pic cu ei aseara si am vazut ca poti regla cat de mult sa se inchida. E adevarat ca daca nu inchizi mecanismul de tot risti sa se desfaca in aruncare, dar cred ca asta se poate rezolva tensionand mai tare forfacul pe langa linia principala. Daca nu ii inchizi de tot forta necesara eliberarii monturii va fi mult mai mica si implicit riscul de a nu se deschide se va micsora considerabil.
Oricum voi face teste cand ajung pe balta. Cred ca fenomenul nedeschiderii mecanismului apare atunci cand plumbul aterizeaza "pe burta", la fel ca la spomb. Cu cat aruncarea este mai "boltita" cu atat plumbul va intra mai perpendicular in apa si deschiderea se va realiza.
Acuma depinde si de cate ori apare fenomenul. Daca apare odata la 100 de aruncari, sa zicem, e acceptabil. Cred ca montura clasica ajunge incurcata pe substrat intr-un procent mai ridicat, iar asta inseamna, la fel, timp pierdut.

@Vlad Pavlovici cum pot anula autocorectul din limba engleza? E enervant sa tot "corectezi autocorectul" mai ales ca limba engleza nu e permisa pe forum. Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mie Sep 18, 2019 2:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adrian Novac scrie:
Acuma depinde si de cate ori apare fenomenul. Daca apare odata la 100 de aruncari, sa zicem, e acceptabil.
Doar să nu se întâmple chiar atunci să vină captura vieții... dar oricum, nu vei avea de unde să știi, din moment ce "recordul bălții" a trecut pe acolo, dar nu s-a înțepat, cârligul fiind prins de plumb. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mie Sep 18, 2019 2:46 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Adrian Novac scrie:
@Vlad Pavlovici cum pot anula autocorectul din limba engleza? E enervant sa tot "corectezi autocorectul" mai ales ca limba engleza nu e permisa pe forum. Multumesc.

Adi, nu stiu sa fi facut nicio setare pentru corectare automata.

Am facut o setare doar pentru posibilitatea de a edita un mesaj. Setarile permit un interval scurt pentru a edita mesajul, dupa care utilizatorii nu-l mai pot edita. E mai simplu sa-l scrii in Word (sau in alt editor de text) inainte de a-l posta pe forum, ca sa poti corecta eventualele greseli.

Limba engleza e permisa pe forum, nu stiu de ce spui ca nu e permisa. E permisa orice limba, cu conditia sa fie postata si o traducere pentru textele scrise in alte limbi, ca sa intelegem cu totii despre ce e vorba.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mie Sep 18, 2019 3:03 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Victor Costache scrie:
Adrian Novac scrie:
Acuma depinde si de cate ori apare fenomenul. Daca apare odata la 100 de aruncari, sa zicem, e acceptabil.
Doar să nu se întâmple chiar atunci să vină captura vieții... dar oricum, nu vei avea de unde să știi, din moment ce "recordul bălții" a trecut pe acolo, dar nu s-a înțepat, cârligul fiind prins de plumb. :)


Victor, ce nu stii nu-ti face rau :D. Cine stie de cate ori captura vietii a "adulmecat" montura, dar din cine stie ce motiv nu a vrut sa o inghita sau a luat momeala, dar a scuipat-o imediat fara sa se intepe. Ma uitam, atunci cand au aparut, filmarile subacvatice de la Korda si vedeam exact aceste lucruri. Pesti mari care nu se intepau sau se uitau la momeala, dar nu mergeau pana la capat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gemini arc lead system
MesajScris: Mie Sep 18, 2019 3:07 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
[/quote]Limba engleza e permisa pe forum, nu stiu de ce spui ca nu e permisa. E permisa orice limba, cu conditia sa fie postata si o traducere pentru textele scrise in alte limbi, ca sa intelegem cu totii despre ce e vorba.[/quote]

Asta am vrut sa zic si eu. Nu a iesit cum trebuie :D. Trebuia sa completez ca e interzisa fara traducere.
In legatura cu autocorectul poate e din browser-ul meu. Scriu de la munca si folosesc Internet Explorer.
Multumesc frumos oricum :-)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: