CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:15 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Calitatea carbonului, 1k vs 3k
MesajScris: Vin Aug 30, 2019 8:11 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 16, 2016 11:03 am
Mesaje: 27
Salut,
As avea cateva nelamuriri cu privire la alegerea unei lansete dintre Daiwa Emblem XT 3.90 3.5lb si Daiwa Windacast 3.90 3.5lb, ambele lansate pe piata in anul 2018. Din specificatiile date de producator singura diferenta intre cele doua modele, ar fi ca Emblem-ul are in componenta panza de carbon 1k, pe cand Windcast-ul contine panza de carbon 3k.
Cat de sesizabila este aceasta diferenta, din punct de vedere tehnic, intre cele doua lansete? Mentionez ca momentan detin Windcast-ul de 3.60, 3.5 lb, dar vreau sa fac trecerea la 3.90 si in acest context nu sunt lamurit daca este un upgrade trecerea la Emblem XT, sau de ce nu, chiar la Cast'izm 3.90 3.5 lb.

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calitatea carbonului, 1k vs 3k
MesajScris: Vin Aug 30, 2019 9:30 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Panza de carbon pe care o vezi la suprafata lansetei - fie ca este 1k, 2k sau 3k - nu reflecta neaparat calitatea materialelor folosite la constructia blancului.

Blancul este rulat din diverse straturi de carbon, cu diverse caracteristici, pozitionate in diverse feluri. Cu aceleasi materiale, doi producatori pot face doua lansete diferite, in functie de felul in care le folosesc.

Panza de carbon de la suprafata blancului poate fi decorativa, ca un abtibild, sau poate avea un rol structural. Daca are un rol structural, o panza 1k va fi mai usoara, dar mai putin rezistenta decat una 2k, iar o panza 2k va fi mai usoara, dar mai putin rezistenta decat o panza 3k. Pe scurt, cu cat impletitura are o densitate de fibre de carbon mai mare, cu atat e mai rezistenta, dar mai grea.

Panza 2k sau 3k se foloseste pe primele doua treimi ale blancului. Panza 1k, fiind mai fina, se poate folosi si pe varful lansetei. Unele firme au promovat ocazional ideea lansetelor realizate cu panza 1k pana la varful blancului, dar in practica nu s-a constatat vreun beneficiu (sau nu cunosc eu). Din cate stiu, sub un anumit diametru, panza 1k nu ofera avantaje structurale fata de carbonul unidirectional, e doar mai greu de rulat, si de asta pe cele mai multe lansete de crap vedem ca, la varf, unde diametrul blancului e mic, se foloseste carbon unidirectional.

Comentariile mele se refera la panza de carbon in general. Nu am detalii despre materialele folosite de producatori si e posibil ca progresele tehnologice sa schimbe (sau sa fi schimbat deja) informatiile de mai sus.

Ca recomandare de principiu, nu e foarte important sa tii cont de panza 1k, 2k sau 3k in care e invelit blancul, decat daca lucrul asta conteaza pentru tine sub aspect estetic. Panza poate fi doar un element de decor. Exista lansete foarte bune si cu blanc unidirectional, si cu panza 1k, 2k sau 3k.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calitatea carbonului, 1k vs 3k
MesajScris: Vin Aug 30, 2019 10:09 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Zahan scrie:
As avea cateva nelamuriri cu privire la alegerea unei lansete dintre Daiwa Emblem XT 3.90 3.5lb si Daiwa Windacast 3.90 3.5lb, ambele lansate pe piata in anul 2018. Din specificatiile date de producator singura diferenta intre cele doua modele, ar fi ca Emblem-ul are in componenta panza de carbon 1k, pe cand Windcast-ul contine panza de carbon 3k.
Cat de sesizabila este aceasta diferenta, din punct de vedere tehnic, intre cele doua lansete? Mentionez ca momentan detin Windcast-ul de 3.60, 3.5 lb, dar vreau sa fac trecerea la 3.90 si in acest context nu sunt lamurit daca este un upgrade trecerea la Emblem XT, sau de ce nu, chiar la Cast'izm 3.90 3.5 lb.
Îți recomand să vizionezi capitolul "Blancul lansetei" din episodul "Alegerea lansetei": https://www.youtube.com/watch?list=PLPy ... LM3ub1RFsQ

Între cele două, dacă obiectivul principal este distanța, mergi pe Daiwa Emblem XT. Dacă vrei un "compromis" între distanță și plăcerea drilului, Daiwa Windcast este alegerea corectă. Dacă te ajută fizicul și tehnica, și distanța este tot ce contează... Daiwa Cast'izm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calitatea carbonului, 1k vs 3k
MesajScris: Vin Aug 30, 2019 12:09 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 16, 2016 11:03 am
Mesaje: 27
Multumesc pentru explicatiile oferite.
p.s. Sunt la zi cu toate video-urile postate in sectiunea dedicata pescuitului la crap. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calitatea carbonului, 1k vs 3k
MesajScris: Vin Aug 30, 2019 1:01 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Aici gasesti si alte informatii legate de carbon.

https://www.carbon.ee/en/n/carbon-fiber-what-is-k


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: