CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:45 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Aug 24, 2019 6:43 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Salut,

Am de ales intre cele doua variante, ambele avand un raport bun calitate-pret.
Ce varianta ati alege si de ce ?

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Aug 25, 2019 10:24 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sergiu, că tot ai menționat "raport bun calitate-pret", îți recomand să vizionezi acest capitol din "Pescuitul crapului": https://www.youtube.com/watch?v=mXez7Om ... 7pQY-RAG4j

Cât privește mulinetele la care faci referire, la Ultegra vizezi modelul (mărimea) 5500 sau 14000? Din câte văd la MarelePescar pe website, la acest moment, modelul 14000 este cu 133lei mai scump decât Daiwa Emblem 35 SCW și cu 80lei mai mult față de mărimea 5500. Dacă te interesează aceeași capacitate a tamburului, 14000 (0,35mm/550m) este pe același palier cu Emblem (0,35mm/530m).

Indiferent de mărime, la Ultegra există potențiala problemă a bucșei de plastic la galet despre care s-a tot discutat. Dacă asta nu reprezintă un impediment pentru tine, poți opta pentru oricare dintre cele două mulinete la care te-ai oprit (Emblem sau Ultegra), cu mențiunea că Ultegra CI4+ XTC este, conform măsurătorilor făcute de MarelePescar, cu 60g mai ușoară decât Emblem 35 SCW și are frâna (drag power), conform fișelor tehnice, ceva mai puternică (20kg față de 15kg).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Aug 25, 2019 9:01 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Victor Costache scrie:
Sergiu, că tot ai menționat "raport bun calitate-pret", îți recomand să vizionezi acest capitol din "Pescuitul crapului": https://www.youtube.com/watch?v=mXez7Om ... 7pQY-RAG4j


Multumesc pentru raspuns, de care voi tine cont ca de fiecare data.

Cu privire la raportul calitate pret, personal folosesc aceasta expresie in situatiile in care pot beneficia de aceeasi experienta premium (...sau sensibil egala) platind un pret mult mai mic pentru produsul care mi-o ofera.

Spre exemplu, pur teoretic fiindca nu am avut sansa sa testez ambele produse...din recenziile vazute pana acum nu cred ca o Basia poate oferi o experienta net superioara in practica fata de un Emblem. Dincolo de specificatiile hartiei nu stiu daca eu pot face o diferenta intr-atat de semnificativa intre cele doua incat sa platesc 6000 lei in plus pe Basia.

Daca sunt persoane care pot face cu usurinta aceasta diferenta si considera potrivit sa plateasca pretul...toata stima pentru ei !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Aug 26, 2019 1:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sergiu, îți recomand să renunți la "raportul calitate-preț" și să ignori recomandările care au la bază această expresie atunci când analizezi produsele în vederea achiziției. Concentrează-te pe înțelegerea specificațiilor tehnice și beneficiilor sau dezavantajelor care decurg din tehnologiile și materiale incorporate.

Sergiu Condrea scrie:
Spre exemplu, pur teoretic fiindca nu am avut sansa sa testez ambele produse...din recenziile vazute pana acum nu cred ca o Basia poate oferi o experienta net superioara in practica fata de un Emblem. Dincolo de specificatiile hartiei nu stiu daca eu pot face o diferenta intr-atat de semnificativa intre cele doua incat sa platesc 6000 lei in plus pe Basia.
Îți poți lămuri această dilemă analizând în paralel, având în mână, ambele mulinete. O recenzie nu îți poate spune (garanta) ce vei simți folosind produsul respectiv.

Dacă ai timp, poți viziona în întregime primul episod din "Pescuitul crapului". S-ar putea să găsești lucruri utile despre achiziții, în general, care să te ajute să iei decizii în cunoștință de cauză.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Aug 26, 2019 5:12 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Multumesc frumos ! Voi urmari cu interes episodul recomandat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Aug 26, 2019 11:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Fix aceste 2 mulinete le-am avut si eu la inceputul sezonului si am ramas la shimano.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 27, 2019 8:33 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
ionutserban scrie:
Fix aceste 2 mulinete le-am avut si eu la inceputul sezonului si am ramas la shimano.

Ce te-a determinat sa alegi Shimano, e vreo calitate tehnica care a facut diferenta fata de Daiwa ?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 27, 2019 11:40 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Sergiu Condrea scrie:
ionutserban scrie:
Fix aceste 2 mulinete le-am avut si eu la inceputul sezonului si am ramas la shimano.

Ce te-a determinat sa alegi Shimano, e vreo calitate tehnica care a facut diferenta fata de Daiwa ?

Frana mi-a placut mai mult la shimano.
Shimano este mai usoara.
Si in niste teste de casting ale mele cu acelasi fir cu shimano dadeam cu 5m mai mult.
Si nu in ultimul rand la shimano imi place mai mult aspectul.
Ps: Vezi ca daiwa este mai ieftina prin strainatate


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 27, 2019 8:55 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Personal, fix din cauza franei am renuntat la Shimano Ci4+ XTC; dupa parerea mea, ultima frana foarte buna a fost cea de pe Ci4+ XSB.

Am trecut la Daiwa, franele de pe Tournament 5000 QDA si acum Basia sunt net superioare, pentru mine, evident.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Aug 28, 2019 10:09 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Stelian Tankó scrie:
Personal, fix din cauza franei am renuntat la Shimano Ci4+ XTC; dupa parerea mea, ultima frana foarte buna a fost cea de pe Ci4+ XSB.

Am trecut la Daiwa, franele de pe Tournament 5000 QDA si acum Basia sunt net superioare, pentru mine, evident.

La mine e fix invers am vrut sa trec pe Daiwa dar probabil ca eram prea obisnuit cu shimano si nu am reusit sa ma obisnuiesc cu ele. Desi cu frana de la mulineta de spod pot sa zic ca e ok(Windcast spod and mark)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron