CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:14 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lanseta spod high end
MesajScris: Mar Iul 16, 2019 10:00 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:32 am
Mesaje: 27
Salutare.
Vreau sa achizitionez o lanseta spod high end. Am cautat pe net dar nu gasesc nimic concret.
Ceva recomandari/pareri de la cei care le-au avut...
E diferenta mare intre free spirit/century/harrison si spodurile de la fox/shimano? Merita diferenta destul de mare de pret ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta spod high end
MesajScris: Mar Iul 16, 2019 10:06 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:32 am
Mesaje: 27
sebastianvlad scrie:
Salutare.
Vreau sa achizitionez o lanseta spod high end. Am cautat pe net dar nu gasesc nimic concret.
Ceva recomandari/pareri de la cei care le-au avut...
E diferenta mare intre free spirit/century/harrison si spodurile de la fox/shimano? Merita diferenta destul de mare de pret ?

Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta spod high end
MesajScris: Mar Iul 16, 2019 10:57 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Salutare, foarte multi prieteni de-ai mei folosesc si recomanda Sportex Catapult Spod.
E o varianta. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta spod high end
MesajScris: Mar Iul 16, 2019 11:02 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Roby Solticzki scrie:
Salutare, foarte multi prieteni de-ai mei folosesc si recomanda Sportex Catapult Spod.
E o varianta. ;)

La Marele Pescar figureaza pe stoc, nu stiu de unde esti, daca esti din Bucuresti merita vazute.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta spod high end
MesajScris: Mar Iul 16, 2019 11:12 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:32 am
Mesaje: 27
Am citit de sportex...totusi prefer sa raman la optiunea high end... merci oricum


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta spod high end
MesajScris: Mar Iul 16, 2019 1:03 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
sebastianvlad scrie:
Am citit de sportex...totusi prefer sa raman la optiunea high end... merci oricum


Salut Sebastian ,daca tot mergi pe high end , iti recomand sa o faci pe comanda ,astfel va fi exact pentru inaltimea ta ,(deschiderea miinilor in aruncare este foarte importanta ) . Eu folosesc de 3 ani un Abisfer LR 42 cu inele minima facut de Silviu Florescu , am si un spod de la Century dar este mai greu si mult mai rigid fiind greu de incarcat optim . Spodul fiind lanseta folosita cel mai mult am cautat sa fie cit mai usoara , usor de incarcat si sa lanseze la 120-130 m fara mare efort .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta spod high end
MesajScris: Mar Iul 16, 2019 1:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Folosesc Harrison Trebuchet Spod (3,90m și 5,75lb test de curbură) făcut pe comandă de Chris Orme (dar găsești și de-a gata). Înainte de acest spod am avut Rocketeer (3,90m, 6lbsTC) lucrat de, odihnească-se-n pace, Bruce Ashby pe blanc produs de Harrison. De-a lungul timpul am analizat cu atenție în vederea achiziționării spod-uri de la FreeSpirit și Century. În final, am ales tot Harrison, dar nu a fost o decizie simplă. Finaliști au fost Century C2-D Spod și Harrison Trebuchet Spod, optând pentru cel din urmă deoarece C2-D Spod mi s-a părut prea "bestie".

Diferența de preț între lansete este dată de blanc și componente (în special, inele și mandrină). Tehnologiile actuale fac ca blancurile să nu mai aibă prețuri prohibitive. Cu toate astea, așa cum este normal, există diferențe între lansetele ieftine și cele scumpe, referindu-mă la performanțe, robustețe, fiabilitate etc. Despre blancuri, lansete spod și multe alte aspecte care țin de lansete am vorbit sau urmează să vorbesc în capitolele episodului "Alegerea lansetei" (https://marelepescar.ro/blog/playlist/a ... -lansetei/).

Cum am spus și cu alte cu ocazii, la modul general, e bine să-ți cumperi cel mai scump produs care îți satisface nevoile în bugetul alocat. De exemplu, la un eveniment Shimano Casting Day am avut ocazia să testez câteva modele. Aruncând cu mai multe lansete, îți poți forma o părere și poți înțelege de ce există diferență de preț. Am scris despre asta aici: viewtopic.php?f=2&t=3975&p=32424#p32424.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta spod high end
MesajScris: Mie Iul 17, 2019 4:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Buna ziua,

Daca sunteti din Bucuresti, va asteptam in magazin sa va faceti o idee. In magazinul fizic avem o multime de spoduri reusite: Select Elite-D, Sportex D.N.A, Shimano Tribal Distance ori Fox X4.
Desi, din cele 4 as lua in calcul Tribal Distance si Select Elite-D. :)
In curand o sa apara in stoc si noile lansete spod de la firma Spomb in colaborare cu firma Fox. ;)

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta spod high end
MesajScris: Dum Iul 28, 2019 10:15 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Recomand ElitD de la SelectBaits .Usor nervos si lansezi usor cu spombul mare 130m.
Folosesc si Sportex Catapult care e putin mai moale. ;) ;) ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: