CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:17 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alegere mulineta
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 2:58 am 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Dupa multe cautari de recenzi si parereri despre mulinete la un pret mediu am ales urmatoarele 3 modele din care ar trebui sa aleg un singur model din pacate... :lol: :lol: :lol: . toate 3 mi se par ok:
- shimano ultegra 14000 xtd imi place foarte mult dar este un model foarte controversat. iar de piesa de plastic de la galet sunt sigur ca nu o sa pot avea grija, din pacate.
- shimano speed cast xtb am inteles ca este aproape la fel ca si ultegra dar are piesa de la galet din metal
-daiwa windcast 5500 qda care la fel imi place f mult.
Poate ma ajutati si pe mine cu un sfat, daca nu o sa merg pe instinct.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 8:07 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 16, 2016 11:03 am
Mesaje: 27
Referitor la variantele propuse de tine, as opta pentru Windcast. Am folosit Okuma Longbow, Axeon, Shimano Aerlex, Daiwa Crosscast Qda, insa m-am oprit la Windcast 5500 Qda. Nu pescuiesc in concursuri, dar in ceea ce priveste calitatea materialelor, cat in special a franei, consider ca Windcastul este mult peste cele amintite.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 9:50 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Confirm superioritatea franei de la Windcast ....cel putin din punctul meu de vedere...

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 10:18 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Ca fan shimano iti recomand ........windcast-ul. Am pescuit cu ea si mi-a placut ff mult, o mulineta buna si fiabila.
De la shimano ti-as recomanda cele cu ci4 in denumire, dar iti depasesc bugetul....

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 10:21 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Sunt proprietar de speed cast si confirm ca frana la daiwa e mai buna decat cea de la shimano. De multe ori merg cu ea mai deschisa putin si cand vreau sa trag de peste pun mana pe tambur. Reglajul acela la limita nu prea exista. Ca si mulinete sunt ok, nu mi se par tancuri, dar sunt decente pentru banii pe care-i dai.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 10:47 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Uita-te si pe acest model de mulineta...este putin mai scumpa dar este exceptionala : https://baitshop.ro/echipament-crap/mulinete/mulineta-daiwa-emblem-35-scw-5000ld-qd

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 12:36 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cr7 scrie:
- shimano ultegra 14000 xtd...
- shimano speed cast xtb...
- daiwa windcast 5500 qda...
Poate ma ajutati si pe mine cu un sfat, daca nu o sa merg pe instinct.
Dintre cele trei, eu aș alege Daiwa Windcast.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 2:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
shahjaban scrie:
Uita-te si pe acest model de mulineta...este putin mai scumpa dar este exceptionala : https://baitshop.ro/echipament-crap/mulinete/mulineta-daiwa-emblem-35-scw-5000ld-qd

multumesc tuturor pt raspunsuri....care ar fi diferenta dintre emblem si windcast? ca la pret e diferenta nu f mare, asi putea face un efort si sa merg chiar si pe emblem 35 scw...dar vad ca numele e cu 5000, nu e mai mic tamburul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 3:08 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Daca esti dispus sa iti cumperi din alta tara..........vei avea surprize placute in ceea ce priveste pretul.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 3:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cr7 scrie:
care ar fi diferenta dintre emblem si windcast?
Daiwa Emblem 35 SCW vine cu doi tamburi: C - compact (pe care intră, conform specificațiilor, 300m de 0,35mm) și LD - long distance (tambur mai adânc pe care intră 530m de 0,35mm). Acesta este primul element în favoarea SCW. Al doilea argument: Emblem SCW este o mulinetă de ultimă generație, deci are incorporate cele mai noi tehnologii care pot fi prezente la acest nivel de preț. Un alt avantaj este chiar SCW - Slow Cross Wrap (aranjare mai bună a firului pe tambur). Ar mai fi de menționat că are un rulment în plus față de Windcast și, cu toate astea, este cu vreo 20g mai ușoară. Nu în ultimul rând, seria Emblem este cunoscută la Daiwa ca fiind o etichetă pentru fiabilitate. Dacă nu s-a schimbat acest lucru la modelul nou, înseamnă că SCW a fost construită să reziste în timp.

În concluzie, între cele două, aș opta fără nicio reținere pentru Emblem SCW.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: