CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:39 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cizme pana la piept (Waders)
MesajScris: Dum Apr 14, 2019 6:16 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Buna!
M-ar interesa o recomandare, o opinie legata de cizme pana la piept (waders). La ce sa ma uit, ce anume face diferenta... etc.
Am vazut ca in pescuitul britanic la mare moda sunt modelele celor de la Vass, dar poate ca e normal avand in vedere ca este un brand britanic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cizme pana la piept (Waders)
MesajScris: Dum Apr 14, 2019 6:31 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Folosesc foarte des waders si, din pacate, n-am niciun model pe care sa ti-l recomand.

Toate modelele pe care le-am testat in ultimii ani au lasat de dorit intr-un fel sau altul. Ma intereseaza waders cu un material subtire si respirabil, in care sa ma pot misca usor si in care sa pot sta toata ziua daca e nevoie, cand nu e foarte cald.

Modelul pe care il port in diverse filme e usor si comod, dar cu probleme la ambele cizme, care au inceput sa ia apa din primul sezon. Sudura dintre cizma si pantalon a cedat si lasa apa sa se infiltreze. Versiunile groase, din cauciuc sau neopren, sunt mai rezistente, dar mult mai incomode, cel putin pentru mine.

Iti recomand sa nu cumperi nimic fara sa probezi. Verifica daca te poti misca usor, daca te poti aseza in pozitia in care stai la sedinta foto cu pestele, eventual daca poti sa te asezi in barca (in cazul in care plantezi). Uite-te cu atentie la imbinari si suduri. Si pastreaza certificatul de garantie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cizme pana la piept (Waders)
MesajScris: Dum Apr 14, 2019 7:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut,
Vass mi-a atras si mie atentia, este o firma a carei produse sunt folosite de multi pescari nu doar de cei britanici. Cand voi achizitiona waders, vass va fi :) .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cizme pana la piept (Waders)
MesajScris: Mie Apr 17, 2019 2:05 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Urmarind in fiecare seara IBCC, m-am uitat cu atentie la modelele de waders folosite de concurenti, mai ales ca la Balaton nu ai ce cauta fara. Detasat conduce Vass, cateva de la FOX, Trakker, iar restul producatorilor aproape inexistenti.
Din pacate nu am unde sa vad si nici sa probez, dar parca prea multi au ales Vass ca sa nu fie ceva de capul lor. Desigur, as putea sa ma si insel, iar moda sa primeze in fata calitatii.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: