CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 4:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Minciog Shimano Tribal 1,80M
MesajScris: Mar Mar 26, 2019 9:04 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Azi am studiat minciogul TRIBAL MINCIOG 1,80M ! Rezultat = beton , l-am achizitionat ! Mai bun decat Fox si Nash pe care le aveam , "batul" este mult mai dur , nu se indoaie aproape deloc , se apropie de cel Century cu care va face pereche de acum incolo ! Celelalte trec la statut de ...rezerve !
Spor !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Minciog Shimano Tribal 1,80M
MesajScris: Mie Mar 27, 2019 3:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 06, 2018 8:05 pm
Mesaje: 21
Localitate: Alba Iulia
Urmează sa mi înlocuiesc și eu minciogul de la Anaconda care nu ma prea ajuta când pescuiesc singur. De ceva vreme ma documentez și eu, ținta fiind cel de la Shimano(ajungand la aceasta concluzie urmărind 'materialele' domnului Vlad).
Sunt convins ca genul acesta de postări, din proprie inițiativa doar pentru a împărtăși ceva din experienta d voastră sunt de folos pentru o parte din cititori.
Am răspuns doar pentru a va mai mulțumi o data pentru ceea ce faceți, pentru mine sunteți un om și un exemplu frumos.
Sănătate


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Minciog Shimano Tribal 1,80M
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 12:27 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Alex , multumesc pentru vorbele bune ! Am inceput acum cativa ani cu un minciog Fox...nu mai stiu modelul , e ceva vreme de atunci . Batul era moale si completat si cu faptul ca avea un ''kilometru'' de plasa era extrem de greu de manevrat . Completat si cu un...flotor , era ...comedie .
Am trecut la un Trakker , foarte multumit de bat , teu/y metalic , l-am folosit aproape 2 ani pana cand un ten mare a condus la ruperea unui brat de carbon/fibra...ce era . Nu mai cumpar nimic de la Trakker , nu se gasea brat de rezerva si din alte motive .
Mult timp am mers cu un Nash , fara teu/y metalic , dar cu batul destul de moale , am fost relativ multumit , dar plasele se rup mult prea usor , tot un ten a rupt plasa...de am scos pestele...mulinand prin minciogul rupt...cu minciogul unui coleg de balta . Dupa alte doua plase rupte intr-un an si nu sunt ieftine , ma gandesc sa-l tin ca rezerva .
Din acest motiv nu mai merg pe balta fara 3 mincioguri si plase de schimb .
Dupa ce am cumparat unul Century FS , am inteles ce vreau de la un minciog .
Cel de la Shimano e apropiat ca mod de utilizare si mult mai ieftin . Sa vedem si cat rezista plasa , dar Vlad a zis deja ca e foarte rezistent .
Spor !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Minciog Shimano Tribal 1,80M
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 6:24 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Minciogul Shimano se produce de multa vreme, cu mici variatii.

Toate versiunile au fost extrem de rigide. La prima versiune, de la inceputul anilor 2000, care s-a numit Antares, la fel ca si seria de lansete premium din acei ani, capetele bratelor erau intarite cu o piesa metalica. La versiunea actuala, capetele bratelor sunt din carbon simplu.

Recomandarea mea, daca veti cumpara modelul actual, este sa intariti capetele bratelor, pentru siguranta. Le puteti pune un "dop", care sa umple spatiul gol din interiorul bratelor pe o distanta de cativa centimetri - exact segmentul de brat care intra intra in blocul central. E un aspect foarte important, care mareste rezistenta la uzura.

Daca vreti sa inlocuiti plasa la un moment dat, tineti cont ca Shimano nu vinde plase de rezerva, deci va trebui sa apelati la alte firme. Nu e nicio problema, plasa de minciog e un consumabil si, daca pescuiti mult, probabil ca veti ajunge sa o schimbati frecvent.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Minciog Shimano Tribal 1,80M
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 11:43 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Multumesc Vlad pentru completare ! Am si eu aceasta...sa-i spunem mica ingrijorare , ca bratele care intra in y nu sunt protejate pe exterior cu inox .
La ce te referi cand spui dop ? La meu nu sunt goale bratele care intra in y ! Sunt pline cu carbon...nu imi dau seama pe ce lungime din brat .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Minciog Shimano Tribal 1,80M
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 11:52 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Corectie...nu mai pot edita ! La minciogul meu sau la ...al meu !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Minciog Shimano Tribal 1,80M
MesajScris: Vin Mar 29, 2019 6:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pata Florin scrie:
La ce te referi cand spui dop ? La meu nu sunt goale bratele care intra in y ! Sunt pline cu carbon...nu imi dau seama pe ce lungime din brat .

Asa este, bratele sunt umplute la capat cu un material care presupun ca le intareste.

Pentru siguranta, recomand ca intaritura sa fie facuta pe o distanta cel putin egala cu segmentul de brat care intra in blocul central. Am rugat un rod-builder (Adi Zarguzon, caruia ii multumesc pentru ajutor) sa faca operatiunea asta la minciogurile mele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: