CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:37 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 5:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Celor interesați de acest subiect le recomand un topic mai vechi deschis la momentul publicării articolului cu același nume "Haine impermeabile": viewtopic.php?f=10&t=3398#p27427

Articolul este disponibil aici (pentru cei care nu l-au citit): http://carponline.ro/articole/haine-impermeabile-88296


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 6:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 06, 2018 8:05 pm
Mesaje: 21
Localitate: Alba Iulia
[quote="Pata Florin"]Cu tot respectul posibil vreau sa intreb colegii de forum , daca subiectul prezinta interes sau nu .


Discomfortul resimțit în partidele de pescuit mai lungi, din cauza sau mai bine zis 'lipsa' hainelor potrivite, a unui cort care sa corespunda nevoilor mele, a unui pat și scaun comfortabil m a făcut sa conștientizez importanta acestora.
Am reușit sa mi achiziționez treptat cele necesare pentru camping, însă la problema cu 'hainele' încă dau greș.
În concluzie, eu urmăresc cu mare interes și apreciere toate informațiile pe care le împărtășiți.
Va mulțumesc pentru timpul care îl acordați mesajelor lungi, argumentate și bazate pe experienta proprie.
Sănătate!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 6:58 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Multumesc Alex7 ! Din pacate unii nu pot sa inteleaga faptul ca NU se poate...si cu...si cu !
Cea mai buna protectie pentru ploaie e musamaua sau plasticul...nu au rezistenta in coloana de mm ci sunt pur si simplu impermeabile...pana se rup !
Cea mai buna respirabilitate o ofera...un tricou cu plasa :lol: !
Restul sunt...derivate si incearca sa fie un raport intre ele , mai respirabil sau mai rezistent la apa...punct !
Eu am inteles ca pescarii nu au fost multumiti deloc de impermeabilitatea hainelor facute de producatorii de pescuit la crap .
Ok , acestia au considerat ca pescarul de crap sta la pescuit perioade mai lungi , clar detine un cort sau minim o umbrela iar in cazul ploilor nu se expun foarte mult in ploaie ci doar pe perioade scurte asa ca au preferat sa produca costume cu un raport echilibrat intre impermeabilitate si respirabilitate .
Un exemplu intalnit de mine , sa nu mai zica unii ca nu prezint si echipament la pret decent , cautam disperat o salopeta impermeabila si nu gaseam in magazinele de pescuit .
Pur si simplu dintr-o greseala de tastare am ajuns pe gama de salopete de spinning si am gasit rapid ce doream . Salopeta FOX RAGE CAMO RS 20K RIPSTOP indeplineste toate conditiile cu 20.000 de mm , RIPSTOP...super material , exista si geaca din acelasi material . Ulterior am descoperit si altele .
Deci producatorii de haine de pescuit au stabilit faptul ca la spinning e nevoie cu adevarat de impermeabilitate serioasa deoarece pescarii sunt mult mai expusi si nu merg la pescuit cu corturi si umbrele...ci se plimba pe maluri sau in barci !
Deci daca vrem impermeabilitate foarte mare recomand costume cu membrana...si in special Gore Tex , usoare de genul Pac Lite , nu avem nevoie de Gore Tex Pro , dar care sa fie purtate strict cand suntem expusi la ploaie !
Spor !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 7:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
@Florin
Ai incercat sau cunosti hainele de la producatorul englez Vass ?
De cizmele cu piept si bretele galbene cred ca stie toata lumea :).
Merci.

https://www.vassrainwear.co.uk/waders/c ... roofs.html


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 7:23 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Din pacate nu am auzit de firma si nici macar despre celebrele cizme .
Daca nu am auzit eu , nu inseamna ca nu sunt bune .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 7:50 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 27, 2019 10:59 am
Mesaje: 9
Interesant topicul.
Asteptam cat mai multe informatii, sunt binevenite tot timpul si in special cand vin de la persoane care nu au in spate un target in vanzari ci pur si simplu amabilitate si profesionalism :D


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 11:36 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
EPISODUL 2 – CORTUL de CAMPING vs DE MUNTE vs DE PESCUIT

Inca din copilarie am preferat mai mult iesirile cu cortul si mai ales ca…nu aveam prea des parte de asa ceva .
Primul cort de camping al familiei a fost unul destul de solid pentru ce exista atunci , prin anul…sa zicem acum multi ani :D . Destul de greu , cu un ”milion de tuburi metalice” dintr-o prelata groasa cu o forma cubica . Bineinteles cu…o mie de sfori de ancorare de…faceam balet de fiecare data printre ele . Era singurul cort care avea barele metalice in exterior , la vedere din cate am vazut eu atunci .
Desi instructiunile pareau destul de simple , cand am plecat prima data la mare cu cortul , in prima zi ne-a prins noaptea si am dormit in masina deoarece nu am reusit sa-l montam :lol: .
Am reusit a doua zi cu multi nervi si l-am montat ! Abia dupa vreo 2…3 montaje in locuri diferite mi-am dat seama ca pana atunci il montasem gresit :P . L-am folosit mult timp si in perioada aia am fost foarte multumit deoarece era cam cel mai solid pe care l-am vazut .
Imediat dupa ’89 au aparut pe piata corturi extrem de aratoase , mari si usoare in acelasi timp .
Atunci am luat unul polonez , nu mai stiu firma/model care avea spatiu mai mare , veranda , avea ferestre de aerisire dar nu se compara sub nici o forma cu soliditatea celui vechi .
Dupa cativa ani am vrut un cort special de munte , extrem de usor , din materiale exceptionale si foarte rezistent . Cu acesta am avut satisfactii exceptionale . Un cort mic de 2 persoane de tip iglu de firma de fite .
Ce poate fi mai frumos decat sa iesi din cort dimineata...la cafea , linistea fiind tulburata doar de ciripitul pasarelelor…sa vezi rasaritul de soare ? Ce poate fi mai multumitor pe munte cand vezi ca tu montezi cortul in 3 minute iar cei care nu au vrut sa investeasca se chinuie 2 ore si…tot stramb sta ?
Fiind extrem de multumit de cort , afirmam destul de des ca nici un cort pentru pescuit nu se poate compara cu “minunea mea” !
Si acum prima mea partida de pescuit pe o balta celebra in vremea aceea . Prima data a inceput ploaia si mi-am dat seama ca nimic din…tot ceea ce insirasem pe balta…nu avea loc in cort , asa ca am bagat tot in masina...bineinteles nu lansetele :lol: . Atunci a fost primul semn de intrebare , daca “minunea” se potriveste la pescuit .
Deoarece ploaia nu se mai oprea , m-am plictisit in cort si am incercat sa aduc din masina “ustensile&momeli” ca sa prepar noi monturi . Inafara de faptul ca de fiecare data…bineinteles…imi trebuia ceva ce uitasem sa aduc , am facut o gramada de ture in ploaie la masina…devenind putin nemultumit...si mult...ud .
Acesta a fost al doilea semn de intrebare…sa nu mai zic si de al treilea ca faceam yoga pe o saltea gonflabila la o inaltime a cortului de…nu mai stiu dar sub 1 metru din care vreo 20 de cm era salteaua .
Deci pozitiile de lucru erau vreo 3…cocosat in genunchi…intins si sprijinit pe un cot…sau ceva de genul stand jos…cocosat cu picioarele intinse in V .
In momentul in care am murdarit salteaua de dip si pasta de boilies eram deja nervos…mai ales ca nu prea tragea nimic la lansete .
M-am culcat nervos si am adormit…tot nervos si obosit pe la 4 dimineata . Habar nu am la ce ora…cand dormeam tun , urla un senzor…nu prea stiam ce se intampla , incerc sa ma ridic brusc in picioare…ma opresc cu capul in tavanul scund al cortului , ma impiedic in sacul de dormit…si cad prin cort , incercand sa ies rapid afara :lol: !
Pe intuneric , buimac , in genunchi , incercand sa ies din sac , cautam fermoarul sa ies din cort…bineinteles lanterna era pe undeva pe jos dar nu mai aveam timp sa o caut ! Despre partea cu sacul de dormit voi povesti in episodul viitor .
Nu pot spune nici macar dusmanilor cam ce scoteam atunci pe gura ! Dupa vreo 5 minute…cred am reusit sa ies din cort…sa alerg in genunchi sa ies din sac si…am scapat pestele :lol: ! Desi in ziua respectiva am mai prins cativa pesti frumosi , nimic nu ma scotea din starea de furie crancena iar “minunea” devenise dusmanul !
Scopul meu in viata devenise cel mai tare cort de pescuit ! Dupa o lunga analiza in momentul respectiv am ales Fox in dauna lui Nash pentru inaltimea de peste 2 metri .
Cortul avea peste 2 metri inaltime , vreo 10 metri patrati…cat o camera , aerisiri foarte bune , montaj foarte usor si o rezistenta foarte buna , am prins destule furtuni cu el . I-am luat si winterskin si am fost cu el pe balta si pe zapada . L-am folosit si la munte , bineinteles nu foarte departe de masina si nu uit privirile pline de invidie ale celor care aveau corturi similare cu vechea mea “minune” .
Ce e mai frumos decat sa alergi in picioare prin cort si numai sa tragi de partea de jos a “usii” iar fermoarele se deschid singure . Ulterior din cauza catorva factori am mai luat un Nash One Man deoarece :
- Dupa cateva furtuni trebuia sa caut …de toate pe unde le-a carat vantul
- La Tancabesti erau niste nesimtite de ciori care invatasera sa sparga cu ciocul pungile de boilies pe care le mancau , problema principala nefiind pierderea catorva boiliesuri ci ca apucai de punga fara sa stii ca e sparta…aceasta se rupea de tot si se imprastiau toate prin iarba
- La Moara am prins caini pe la mancare si boiliesuri
- Pe alte balti aceleasi probleme cu sobolanii
- Mi-am luat WC portabil si nu il puteam folosi in cortul in care stau si nici in vazul lumii

Si ca sa fie treaba super buna am mai luat un Nash MK4 Giant…sper ca asa se numeste !

Cateva aprecieri despre fiecare tip de cort :

CORTUL DE CAMPING

De multe ori relativ usor si nu ocupa foarte mult spatiu .
Nu e rezistent la vant puternic si de multe ori nici la ploaie .
De obicei bun pentru vara sau vreme buna .
Pret bun , calitate de multe ori discutabila .

CORTUL DE MUNTE

De dimensiuni cat mai mici pentru a putea fi amplasate in locuri inguste .
Din materiale performante cu rezistenta la vant si ploaie .
Deoarece spatiul interior este foarte mic se incalzeste inauntru mult mai usor .
Pentru a rezista la vant sunt mici de inaltime deoarece scopul lor e doar dormitul…sau adapostitul nu si pentru alte activitati .
Preferabil cu bare de aluminiu in loc de materiale plastice . Se deformeaza mai greu la vant .
Sunt si de 3 sezoane , vara/toamna/primavara si de iarna .
Preferabil cu ventilatie .
Foarte usoare , deoarece le cari in spate , “minunea mea” are vreo 3 kg . Nu stiu ce ar face un montaniard cu Nash-ul meu de vreo “30 de kile” in spate .

CORTUL DE PESCUIT

Un regal !
Cu constructie foarte solida , menita sa reziste si la vanturi puternice si la ploi indelungate .
Facut sa fie montat in aproape orice conditii de salbaticie .
Foarte usor si simplu de montat si de catre o singura persoana .
Din materiale textile rezistente si bare solide .
Cuiele de ancorare sunt niste “tancuri” fata de “sarmulitele” celorlalte categorii , cu exceptia unora foarte scumpe de la cele de munte .
Sistemele construite cu cat mai putine sfori de care sa te impiedici pe langa cort .
Foarte spatioase iar unele au 2 metri inaltime .
Cred ca cea mai mare greseala a unui pescar si regretata de majoritatea e sa-si cumpere de “1 man” , pentru ca rapid vor dori sa aiba mai mult spatiu sau sa mearga cu un prieten si sa nu mai care 2 corturi .
Cateva puncte mai putin ok :
- Foarte grele
- Foarte voluminoase
- De multe ori nu incap in locuri inguste de pescuit
Sper ca informatiile sa fie de folos !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: