CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:25 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 9:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Pata Florin scrie:
Victor , departe de mine gandul sa-ti critic articolul . Sper ca nu ai inteles asta .
Florin, critica mă ajută să devin mai bun, deci nu e nicio problemă în privința asta. Voiam doar să mă asigur că ai parcurs articolul și vorbim despre ce am spus acolo, nu despre ce presupui că am spus sau nu am spus.

Pata Florin scrie:
Cred ca am explicat destul de clar in prima postare cum functioneaza Gore-Tex si de fapt toate membranele cu nume diferit !
Asta am explicat și eu în articol. Mă miră totuși că un posesor de atâtea haine tehnice nu cunoaște termenul RET.

Pata Florin scrie:
In schimb la respirabilitate PE BALTA , avem o discutie . Niciuna din conditiile necesare nu se regasesc , efort continuu nu , mediu saturat de apa da , aer rarefiat cu presiune scazuta nu , etc. .
Membranele functioneaza foarte bine pe munte , la altitudine , in conditii de efort continuu .
Dacă te îmbraci în "mușama", transpiri și când stai degeaba, din simplul motiv că nu se elimină deloc căldura degajată de corp. În ceea ce privește efortul, evident că în pescuitul la crap nu este continuu, exceptând cazurile în care mergi pe bălți unde trebuie să nădești încontinuu (mai puțin când dormi și mănânci). În astfel de cazuri, când și plouă cu găleata, vei aprecia o membrană impermeabilă cu RET mic. Și când te instalezi sau strângi și plouă, vei dori haine impermeabile și respirabile. Și când ai multe driluri (cu pești mari) și plouă torențial, te ajută hainele tehnice.

Mai este un aspect, termoreglarea nu funcționează la toți oamenii la fel. Sunt indivizii care transpiră stând degeaba.

Înțeleg argumentul tău că hainele tehnice pot fi considerate overkill (exagerate, nejustificate) pentru pescarii de crap. Nu ar avea sens să combat asta. Spun doar că dacă prioritățile pescarului sunt sănătatea și confortul, ar trebui să se orienteze spre haine tehnice. Legat de asta, când vine vorba de haine impermeabile, recomandarea mea este achiziționarea unor membrane cu RET cât mai mic, deci cât mai respirabile.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 10:15 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
1) Esti deja bun . Ce e mult ...strica :lol: !
2) Pe unde am citit eu exista termenul "respirabilitate" . Iar acolo cu cat cifra e mai mare cu atat e mai bine .
Sunt 3 metode de a masura respirabilitatea. Poate ajuta :
https://en.wikipedia.org/wiki/Breathability
Mie mi se pare ca un numar clar e mai reprezentativ decat o tipizare sau un nivel . Eu asa fac comparatii intre 2 produse mult mai bine .
In loc de good/very good/satisfactory...range 1/2/etc. , eu prefer 10.000/15.000/etc .
2 teste masoara cum stiu eu si unul cum spui tu . Eu nu te condamn ca nu ai auzit de celelalte 2 metode , dar esti mai proaspat proprietar de Gore Tex , probabil ai auzit de o singura metoda si o folosesti , nu-i bai , problema apare cand ma intrebi ironic de mai multe ori acelasi lucru...nestiind de celelalte 2 metode de masurare .
3) Vad ca nu raspunzi strict cu argumente cum functioneaza respirabilitatea pe balta ci doar emiti niste opinii proprii .
4) Cu aia cu naditul continuu...deja prezinti situatii exceptionale , mai pe romaneste se spune ca "tii cu ursu' " :D !
5) Am spus deja ca Gore Tex e cel mai bun material , cu bune cu rele . Am sa deschid si un topic despre echipament de munte vs. de pescuit , acolo o sa detaliez .
6) Daca te imbraci intr-o geaca , aerul interior este in cantitate foarte mica deci umiditatea va creste foarte mult , cand te imbraci cu o pelerina de "musama" exista mai mult aer interior pentru ca acestea sunt largi . In plus pelerina nu este stransa pe corp ca o geaca deci aerul comunica pe dedesubt cu exteriorul .
7) Pentru mine nu exista echipament overkill sau too expensive , consider ca eu sunt mai important decat echipamentul , am mai spus asta dar se pare ca insisti . In plus am explicat deja cum trebuie sa arate un echipament performant cu aerisiri , geaca ta are aerisiri laterale ?
Spor si cred ca suntem lamuriti !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 11:13 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
În articol sunt explicați ambii termeni: RET și respirabilitate, ce înseamnă și cum se calculează (pagina a doua și a patra).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 11:32 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Asta am spus si eu , dar tu o spui mult mai frumos . La mine intra pe o singura pagina .
PS - Vad ca poza cu varful Moldoveanu , nu iti place !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: