CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:41 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Motoare electrice
MesajScris: Lun Mar 18, 2019 5:29 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Buna ziua ,

Deoarece e primul meu mesaj , vreau sa multumesc pentru faptul ca am fost primit pe forum si sa salut pe toata lumea .
Ca sa nu mai deschid un subiect nou , voi scrie pe acest topic .
In curand vreau sa investesc intr-o gonflabila pentru plantat , intre 2,70 si 2,90 m . Exista o mare varietate de motoare pe piata si fiecare producator are simpatizantii lui . Oscilez intre cateva modele :
- FOX BL ENGINE, 80 lbs 12V , aici punctele forte sunt puterea si un motor brushless iar punctul slab e ca nu gasesc prea multe detalii referitoare la performante si consum
- MINN KOTA TRAXXIS 70 - punctul forte ar fi brandul , punctele slabe...puterea mai mica si motorul clasic
- Torqeedo 1003 iar aici discutia e intre cele cu acumulator de 530 Wh sau cele cu 915 Wh , la puncte forte nu mai comentez , singura problema fiind pretul
Desi preturile la Torqeedo par foarte mari , daca adunam pretul...sa zicem al lui Traxxis 70 = aproximativ 3500 lei si al unui acumulator RebelCell de 100 A + incarcator = aproximativ 6000 lei , ajungem tot acolo , daca nu peste .
Ce ma sfatuiti sa aleg ? Am vazut ca pe acest forum se discuta foarte mult despre echipamente serioase , acesta fiind principalul motiv pentru care m-am inscris .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Motoare electrice
MesajScris: Lun Mar 18, 2019 5:48 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Florin, am facut totusi un topic nou, chiar daca subiectul e similar cu cel de anul trecut.

Am un motor Torqeedo 503 de ani buni. Bateria a imbatranit si nu mai suporta viteza maxima, suporta cel mult jumatate din viteza maxima (daca o fortezi, se goleste imediat, poate sa treaca de la o incarcare de 90% direct la una de 5%), dar inca o pot folosi acceptabil. Cu o baterie noua, motorul merge perfect.

Intr-adevar, motorul e scump, iar costul unei baterii de rezerva e mare, dar e un motor performant, cu care m-am inteles foarte bine, de asta nici n-am renuntat la el.

De notat si faptul ca nivelul de zgomot la Torqeedo e ridicat, chiar la turatie medie. Daca ai nevoie de un motor silentios, cauta altceva. Pentru mine, zgomotul n-a fost o problema.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Motoare electrice
MesajScris: Lun Mar 18, 2019 5:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Salut Florin,

Când mi-am cumpărat motor electric, acum câteva sezoane, am avut și eu dilema asta: Torqeedo sau Minn Kota? Torqeedo văzusem la Vlad. Apoi, am avut ocazia ocazia să testez Minn Kota Traxxis 55lb, împrumutat de la un prieten. Explic în continuare de ce am ales Minn Kota.

Nu știu cum sunt modelele noi Torqeedo, dar cel pe care îl are Vlad face un zgomot prea mare pentru gustul meu (având în vedere că vorbim de un motor electric). Apoi, am preferat "libertatea" pe care mi-o oferea Minn Kota de a folosi orice acumulator (plumb, gel, Li-ion). Totuși, ce m-a determinat să aleg Minn Kota a fost autonomia, "vinovatul" principal fiind tehnologia Digital Maximizer (marcă înregistrată). Nu am făcut test comparativ cu motoarele Torqeedo privind autonomia deoarece Minn Kota mă convinsese, iar Torqeedo avea deja cele două minusuri pe care le-am enumerat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Motoare electrice
MesajScris: Lun Mar 18, 2019 5:58 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Multumesc Vlad pentru raspuns ! Nu caut neaparat motorul cel mai silentios ci mai mult unul cu care sa fiu lasat sa plantez pe lacurile unde nu e voie cu termic . In plus vreau sa folosesc barcuta si pentru mici plimbari pe Dunare sau pe mare apropiat de locul de campare just for fun iar aici ar fi nevoie de o putere minima . Si bineinteles pe vreme frumoasa .
In cat timp s-a dus acumulatorul ? Stiu ca ai motorul de ceva timp !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Motoare electrice
MesajScris: Lun Mar 18, 2019 6:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am motorul de prin 2011 sau 2012, nu mai stiu exact.

Bateria e inca utilizabila daca nu mergi tare. Cum spune un prieten - chestia asta, daca nu traiesti mult, te tine toata viata!

La motorul lui Victor, cu baterie Rebelcell, autonomia mi se pare mult mai mare decat la Torqeedo. De exemplu, am scanat amandoi Sectorul A de la Varlaam pentru a-i face o harta batimetrica, lucrand in paralel. El cu motorul lui, eu cu al meu. Mie mi s-a golit bateria dupa cateva ore (mergeam cu viteza medie), la el cred ca nu s-a golit nici jumatate.

Un minus pentru Torqeedo, la care ai nevoie de minim doua baterii (cu costurile aferente), daca vrei sa mergi mult cu viteza medie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Motoare electrice
MesajScris: Lun Mar 18, 2019 6:15 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Multumesc Victor pentru raspuns ! Se pare ca alegerea e dificila . Inca mai "duc" bine cu ridicarea greutatilor dar am ajuns la concluzia ca un acumulator cu litiu e mai ieftin decat o operatie de hernie de disc :lol: deci acumulatorul cu plumb iese din discutie .In plus am vazut multi colegi cu acumulatori separati , cu fire ...cu loc ocupat in barca si as vrea sa scap de asa ceva .
In plus Torqeedo e IP 67 iar altele...ceva cu 54 , am auzit de motoare care au facut scurt .
Sa nu mai vorbesc despre cutii de protectie suplimentare .
@Vlad ! Am uitat sa mai adaug 3 informatii :
- de obicei cand merg undeva iau si generatorul cu mine
- asta speram , daca iau cu acumulatorul mare nu voi mai avea nevoie de al doilea
- Torqeedo l-as putea folosi ca motor de trolling/rezerva si la o alta barca mai marisoara
PS - De forum am auzit cautand disperat informatii despre RebelCell si am dat de postarile lui Victor :lol: ! De Carponline , putin mai demult , tot de la postarea lui Victor despre imbracaminte...unde nu prea am fost de acord si...am parasit "incinta" .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Motoare electrice
MesajScris: Lun Mar 18, 2019 6:29 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Comentariile mele despre Torqeedo s-ar putea sa nu mai fie relevante, avand in vedere bateriile de generatie noua. Bateria mea e din prima generatie.

Ca timp de incarcare, bateria pe care o am eu se incarca lent. Intotdeauna a avut nevoie de opt, noua ore pentru o incarcare, daca era descarcata aproape complet.

Ca manevrabilitate, Torqeedo 503 e un motor foarte stabil pe directie. Cel mai stabil pe care l-am folosit. Am incercat si alte motoare, unele erau mai spectaculoase ca posibilitati de manevrare, de exemplu am testat unul care se intorcea la 180 de grade stand pe loc, dar pentru ce-mi trebuie mie Torqeedo era mai bun.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Motoare electrice
MesajScris: Lun Mar 18, 2019 7:52 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Deci sa incerc altfel :) ! Intr-un buget de 10.000 de lei ce motor electric , acumulator&accesorii v-ati achizitiona acum ?
Victor , ai face exact aceeasi alegere ? Vlad , ai merge tot pe Torqeedo ? Alte opinii ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Motoare electrice
MesajScris: Lun Mar 18, 2019 8:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Greu de spus. Nu cunosc toate motoarele electrice actuale.

Aparitia bateriilor usoare si performante a schimbat datele problemei. Acum sapte, opt ani, cand am luat Torqeedo, nu voiam sa car baterii foarte grele. Am carat odata una care cantarea vreo 35kg si mi s-a parut o idee proasta sa te lupti cu asemenea greutati prin noroiul de pe malul baltii. Bateria de la Torqeedo era foarte usoara si asta a fost argumentul cel mai important.

Acum sunt si alte baterii foarte usoare si, daca la Torqeedo poti sa folosesti bateria doar cu motorul aferent, la alte firme poti sa folosesti bateria cu aproape orice motor doresti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Motoare electrice
MesajScris: Lun Mar 18, 2019 10:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Pata Florin scrie:
Deci sa incerc altfel :) ! Intr-un buget de 10.000 de lei ce motor electric , acumulator&accesorii v-ati achizitiona acum ?
Victor , ai face exact aceeasi alegere ? Vlad , ai merge tot pe Torqeedo ? Alte opinii ?
Cât privește motorul, nu am motive la acest moment să mă uit la alte mărci. Dacă voi citi sau auzi despre pescari care au renunțat la Minn Kota și au ales altceva, îmi voi pune problema să analizez marca respectivă.

Legat de modelul pe care îl vizezi, Traxxis 70lbs, ar trebui să ai în vedere câteva aspecte:
- shaft-ul (tija) este de 42" - depinde de barca pe care vei instala motorul și apele frecventate, s-ar putea să constați că este prea lung
- necesită alimentare la 24v - asta înseamnă acumulatori mai scumpi și mai mari (greutate și volum) decât cei de 12v
- este pentru apă dulce - am făcut precizarea asta deoarece ai menționat că intenționezi să ieși pe mare. Pentru apă sărată există alte modele proiectate să reziste mediul mult mai dur.

Nu știu ce preț are acest model Minn Kota, dar știu că acumulatorul Rebelcell de 24v este aproape 10.000lei. Prin urmare, bugetul alocat pare a fi insuficient.

Ca să răspund la întrebare, dacă puterea de 70-80lbs nu este condiție obligatorie, dar trebuie să fie un motor electric cu "mușchi", în bugetul de 10.000 aș alege:
- Minn Kota Endura Max 55lb 12v - 2.375lei
- Acumulator 12V-100Ah + Incarcator Rebelcell - 5.576lei
- o găleată cu capac în care să intre acumulatorul, să-l protejez de pătrunderea apei (ploaie și valuri).


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: