CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:40 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: sonar toslon TF640 sau TF 740
MesajScris: Mie Noi 09, 2022 1:11 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
salutare, un sfat va rog.
Care ar fi mai indicat pt montarea pe navomodel? Sau mai bine zis se merita diferenta de pret (aproape dublu) intre cele 2 modele (tf 740 este la 8400 ron si tf 640 la 4600 ron)
Mai stiti si alte marci cu functii la fel sau mai bune?

_________________
BIG CARP HUNTER


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sonar toslon TF640 sau TF 740
MesajScris: Vin Noi 25, 2022 8:54 am 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
180 de vizualizari si nici un raspuns?
chiar nu le foloseste nimeni?
vreau sa cumpar unul din ele si nu stiu daca merita investitia in TF740 fata de tf 640. Am citit despre ele stiu ce are in plus tf 740 dar ma interesa si faptic de la cei care le poseda.

_________________
BIG CARP HUNTER


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sonar toslon TF640 sau TF 740
MesajScris: Sâm Noi 26, 2022 6:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Depinde ce vrei să faci cu acest sonar și ce așteptări ai. Am studiat mai multe modele Toslon când m-am documentat cu privire la opțiunile de autopilot pentru navomodel, dar n-am cumpărat niciunul, deoarece fiecare s-a descalificat la unul sau mai multe aspecte dintre cele care mă interesau: sonar, autopilot și comoditate (simplitate) în utilizare.

Partea cu sonarul mă interesa cel mai puțin, din moment ce aveam deja sonar pentru barca mare mult mai performant. Oricum, TF740 este cel mai "răsărit" dintre cele studiate, dar totuși departe de sonarele dedicate bărcilor mari.

Partea cu autopilotul a căzut, deoarece niciunul dintre ele nu comanda cuvele. Asta înseamnă că procesul nu este complete automat, tot trebuie să intervii manual. Dacă nu te deranjează asta, TF740 este clar mai performant decât TF640.

Tot legat de autopilot, nu mai voiam încă un echipament, pe lângă radiocomandă, pe care să-l controlez și pe care să-l (dez)instalez, plus alte griji la transport și cu încărcarea acumulatorului afișajului. În final, am ales https://barciplantat.ro/product/autopil ... avomodele/

În concluzie, dacă te interesează doar (sau în special) partea de sonar, optează pentru TF640 sau chiar TF520. Dacă vrei și autopilot și nu te deranjează că nu face totul automat, TF740. Însă, recomandarea mea este TF640 (sau chiar TF520) + Alpha Blu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sonar toslon TF640 sau TF 740
MesajScris: Lun Noi 28, 2022 9:33 am 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
multumesc mult Victor.

Vreau un sonar cu gps cit mai precis pe navomodel + un autopilot care sa stie sa faca absolut tot in varianta in care am trasatura chiar in momentul in care plantez (de regula pescuiesc singur).

tot la combinatia (tf640+ autopilot alphaBlu) m-am orientat si eu.

stiu ca sunt net superioare sonarele de pe barcile mari, dar odata cu virsta cam greu la atitea bagaje si greutati, nu intinerim :lol: .

_________________
BIG CARP HUNTER


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: