CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:07 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano Ultegra CI4 14000 XSA
MesajScris: Sâm Mar 09, 2019 10:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Dec 25, 2018 4:24 pm
Mesaje: 13
Ce parere aveti despre Shimano Ultegra CI4 14000 XSA am facut o alegere buna,va multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra CI4 14000 XSA
MesajScris: Dum Mar 10, 2019 7:47 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Pai daca deja ti-ai cumparat-o ce rost mai are sa intrebi?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra CI4 14000 XSA
MesajScris: Dum Mar 10, 2019 8:41 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Călin, în măsura în care poți returna produsul, presupunând că vor fi suficient de multe păreri negative, are sens să vezi ce opinii au alții. Evident, firesc este să te documentezi și să întrebi înainte să dai banii, așa cum am tot insistat în primul episod din seria "Pescuitul crapului". Mai mult, întâmplarea face ca recentul capitol publicat, "Recomandarea", tratează exact subiectul "opinia cumpărătorilor": https://marelepescar.ro/blog/pescuitul- ... laylist=50

În documentarea pentru "Alegerea mulinetei", am analizat mulinetele Shimano Ultegra CI4+ XSC și Ultegra CI4+ XTC (varianta 14.000). Comparând specificațiile celor trei mulinete, diferența de greutate mi-a atrasa atenția, XSA 14.000 fiind cu aproape 100g mai grea decât XSC/XTB. Alături de asta, ținând cont și de celelalte caracteristici, am putea concluzia modelul XSA are un plus la robustețe. Dacă mulinetele pe care le-ai cumpărat sunt noi, n-ar trebui să-ți faci griji în privința alegerii. Să le stăpânești sănătos și să ai firul cât mai întins pe ele!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra CI4 14000 XSA
MesajScris: Dum Mar 10, 2019 11:15 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 15, 2016 12:52 pm
Mesaje: 56
Localitate: PITESTI
Ci4 xsa si ci4 xta, sunt singurele mulinete ultegra din gama ci4 care se pot numi mulinete, restul fiind pocnitori. Asa ca felicitari pt alegere! ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra CI4 14000 XSA
MesajScris: Dum Mar 10, 2019 12:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Ia explica-ne de ce "restul" sunt pocnitori?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra CI4 14000 XSA
MesajScris: Dum Mar 10, 2019 4:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 15, 2016 12:52 pm
Mesaje: 56
Localitate: PITESTI
Albert scrie:
Ia explica-ne de ce "restul" sunt pocnitori?

S a tot explicat peste tot...stii si tu f bine ;)
Iar revenind la postul meu anterior, rectific in sensul in care pot sa spun ca sunt "mizerii vopsite direct proportional cu cu terminatia denumirii".
Ce i drept pot sa spun ca se vand bine si cine se ocupa cu comertul mulinetelor shimano, castiga bine! :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra CI4 14000 XSA
MesajScris: Dum Mar 10, 2019 4:45 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Unde s-a explicat, mai exact? Poate faci un rezumat cu detalii tehnice sau ceva concret.
Daca tie ti se par "pocnitori" e ok, parerea ta..dar sa vii aici sa arunci pastila si sa fugi nu e ok. Esti pe online, nu pe mania ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra CI4 14000 XSA
MesajScris: Dum Mar 10, 2019 6:39 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
calin 77 scrie:
Ce parere aveti despre Shimano Ultegra CI4 14000 XSA am facut o alegere buna,va multumesc anticipat

Calin, mulinetele pe care le-ai cumparat - Ultegra CI4+ XSA - au fost lansate in 2011 si au iesit din productie in 2013. Ai mai jos o imagine din catalogul Shimano pe 2011, in care sunt prezentate ca noutate.

Au fost modele apreciate la vremea lor, dar presupun ca le-ai cumparat second hand, deci pot avea intre sase si opt ani vechime. Doar cineva care se pricepe la angrenaje si le desface ca sa vada ce uzura au iti poate spune daca ai facut o achizitie buna sau nu. Noi, pe forum, n-avem de unde sa stim.

PS: N-are rost sa-ti mai spun ca e bine sa intrebi inainte sa cumperi, nu dupa.


Fişiere ataşate:
Ultegra CI4+ XSA.png
Ultegra CI4+ XSA.png [ 530.03 KiB | Vizualizat de 8404 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra CI4 14000 XSA
MesajScris: Dum Mar 10, 2019 9:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 15, 2016 12:52 pm
Mesaje: 56
Localitate: PITESTI
Albert scrie:
Unde s-a explicat, mai exact? Poate faci un rezumat cu detalii tehnice sau ceva concret.
Daca tie ti se par "pocnitori" e ok, parerea ta..dar sa vii aici sa arunci pastila si sa fugi nu e ok. Esti pe online, nu pe mania ;)

Cand cheltui 1000 lei pt o mulineta ar trebui sa te astepti sa nu intampini probleme la frana, ornament al galetului, intratul firului sub tambur si neinumaratele upgrade uri cu rulmenti pe care ii inlocuim cu bucsele din plastic pe care shimano(si la gama premium) le foloseste la anumite piese aflate in miscare...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra CI4 14000 XSA
MesajScris: Joi Mar 14, 2019 7:00 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 01, 2015 8:52 pm
Mesaje: 46
Localitate: Carei
Cu stimā dacā m-i se permite cāteva gānduri,nu am dreptul de a critica orice mulinetā(pentru cā eu nu am fabricat nici una),dar si xsa ci4 are lipsuri,enumār numai cāteva fārā sa fiu complet: are si ea bucse de plastic în m-ai multe puncte cheie,rola de la galet are un joc destul de mare(culiseazā longitudinal stānga-dreapta),la m-ai multe am observat cā cele douā rulmenti a pinionului conducātor s-au învārtit în carcasa mulinetei( nu erau fixe la cotā-rulmentu la cotā,carcasa nu) am remediat cu montarea a trei suruburi de fixare,fusta de sub tambur cu joc pronuntat,la unele în timpul mulinārii ieseau din sina conducātoare.....Pe vremea lor întradevār erau ok,dar consider o afirmare nejustificatā-"cā sunt singure ultegre care conteazā".Nu de accea am vāndut cā nu erau cāt de cāt bune,dar la ora actualā sunt depāsite.Pārere strict personalā.Cu stimā si fire întinse!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: