CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:50 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Butelie pentru incalzitor cort
MesajScris: Joi Mar 07, 2019 3:56 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 22, 2017 5:40 pm
Mesaje: 7
Salut, tot caut o butelie spre a o folosi la un incalzitor de cort achiztionat recent, atasat aveti si o poza cu acesta.
Am tot vazut pe piata niste butelii albastre de voiaj, nu sunt insa sigur ca aceste butelii pot fii incarcate de la statii (daca sunt acceptate) sau daca gasesc reductia aferenta pentru incarcarea lor
Este vreun coleg care a folosit acest incalzitor, ati folosit regulator pentru gaz(ceas)?
Mai am unul identic dar merge doar cu buteliile tip "spray" si sunt foarte ok cu el, insa consumul mare de gaz ma determinat sa il achizitionez si pe acesta cu posibilitatea de a il lega la un recipient de stocare mai mare.

Daca a mai fost discutat acest subiect, imi cer scuze si va rog sa mutati sau inchideti acest topic.


Fişiere ataşate:
res_ec7996806700331502dc1518194fce34_full.jpg
res_ec7996806700331502dc1518194fce34_full.jpg [ 81.3 KiB | Vizualizat de 6106 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Butelie pentru incalzitor cort
MesajScris: Joi Mar 07, 2019 4:05 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Pt acest incalzitor eu am luat din p-ta o butelie de 12kg + furtun + ceas. De regula la statiile de incarcare au aceea reductie.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Butelie pentru incalzitor cort
MesajScris: Joi Mar 07, 2019 4:12 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 22, 2017 5:40 pm
Mesaje: 7
Salut Nicu si multumesc pentru raspuns, deduc atunci ca aceste butelii din piata sunt acceptate si incarcate de catre cei de la statiile gpl.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Butelie pentru incalzitor cort
MesajScris: Joi Mar 07, 2019 5:30 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Da, sunt acceptate. Eu am incarcat-o la diferite statii si n-am patit sa fiu refuzat.
Sfatul meu este sa-ti cumperi albastra, made in Polonia, chiar daca e putin mai scumpa.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Butelie pentru incalzitor cort
MesajScris: Lun Mar 11, 2019 3:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 2:23 pm
Mesaje: 26
Localitate: Alesd
Buteliile albastre de tip Eurocamping se pot incarca la orice statie GPL, pentru ca au filetul clasic la fel ca si buteliiele mari pe care le gasim la statiile peco. Mai mult aceste butelii se comercializeaza pe Olx optional si cu reductia pentru umplere in caz ca statia de incarcare nu are asa ceva.
Se gasesc la capacitati de 3,5,8 litri si functioneaza fara probleme cu incalzitorele de tip arzator soba pe gaz Ceramica 1500 /3500 w Nurgaz.
Eu personal folosesc o butelie de 5l cu un arzator de 1500W si sunt multumit pentru un consum gaz de 200- 220 g/h.

_________________
...nu sta degeaba,ca degeaba stai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Butelie pentru incalzitor cort
MesajScris: Mar Mar 19, 2019 2:26 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
In principiu incarcarea buteliilor in statiile GPL e interzisa dar daca te duci mai ferit :lol: , sunt multi care nu te refuza . Problema e ca GPL-ul auto e diferit in compozitie fata de GPL-ul pentru butelii . Nu mai intru in detalii ca se gasesc pe Google .
O alta problema e ca GPL-ul auto la butelii functioneaza deficitar la frig , o solutie fiind incarcarea de maxim 3 sferturi din capacitate altfel cel putin la inceput butelia va arunca lichid...ca un mic aruncator de flacari . In exterior , mai ales pentru gatit , butelia cu GPL auto va functiona sa zicem decent dar pentru incalzitor in cort eu nu recomand , va da o flacara inconstanta si mult fum , in plus infunda duzele arzatorului .
Desi sunt mult mai scumpe , buteliile mici de unica folosinta genereaza o ardere mult mai buna si mai completa .
Deci solutia ieftina dar slaba calitativ e cu butelie cu GPL auto , solutia decenta e sa vanezi promotii...de exemplu eu am luat de la "magazinul francez care vinde boiliesuri ieftine" butelii Primus de 450 g cu 34 lei fata de un...43 lei pret mediu sau daca vrei fite si performanta maxima MSR care functioneaza beton la orice temperatura .
Eu folosesc o butelie italiana de 8 litri foarte buna de la un magazin de accesorii rulote , pentru gatit , un Buddy cu butelii de unica folosinta Coleman/Primus si...ce mai e cu filet pana la un +5 grade si butelii MSR cand temperatura scade serios .
Spor !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: