CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:33 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Mar 08, 2019 8:23 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 27, 2019 10:59 am
Mesaje: 9
1. Cred, vorbeam de mulinete( am introdus angrenajul in discutie pt a se vedea greutatea).
2. In concurs, pt cei care realmente sunt asi, cred conteaza si mai mult calitatea echipamentului, pt. ca ar fi foarte neplacut sa ai pestele inainte si sa nu il poti aduce in miciog pt ca te lasa ba una ba alta, este important sa scoti tot dar absolut tot ce este in carlig cu cel mai mic efort si cel mai mic risc. Cred ca este mult mai important un echipament de inalta calitate, care clar are pret adecvat.
3. Personal am avut parte de partide de pescuit pt placere, in care dupa 12 h, prins peste la cate 10-15min., ce-i drept ciortan, am schimbat tactica pt a rari capturile si t a selecta. Nu merg la pescuit de placere sa scot 100 de coortani la 12h, prefer sa prind 4-6 pesti in 48-72h care sa fie de doua cifre sa stau cu prieteni, sa ma odihnesc si sa ma relaxez, nu merg sa ma rup, sa vin mai obosit decat am plecat, si nici nu cade cerul daca mai scap cate un peste(decat daca a fost singura captura :cry: ).

Asa sunt eu, asa imi place mie si nu cred ca pot fi acuzat pt ca am o altfel de optiune, omul a cerut parere iar eu mi-am exprimat punctul de vedere. Am colegi cu care pescuesc, unul este fun daiwa, celalat este exclusiv shimano( cred si hartia igienica ar cumpara-o de la aceasta firma daca ar gasi), dar nici unul nu poate aduca argumente tehnice de ce A si nu B.
Cum am mentionat in prima mea postare toti alegem in functie de feeling.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 09, 2019 1:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ilar scrie:
Asa sunt eu, asa imi place mie si nu cred ca pot fi acuzat pt ca am o altfel de optiune, omul a cerut parere iar eu mi-am exprimat punctul de vedere.
Ilar, forumul nu este "tribunalul poporului". Nu facem decât să ne exprimăm opiniile, mai mult sau mai puțin argumentate. :)

Discuția în acest punct este mai mult despre "Pescuitul de plăcere vs. concursuri", deci în afara subiectului de față, dar mi se pare interesantă și, de aceea, consider că merită continuată (eventual într-un topic separat). Din câte înțeleg, "de plăcere" înseamnă mai degrabă "de relaxare". Evident, dacă obiectivul principal este să te relaxezi pe malul apei fie că prinzi, fie că nu prinzi pește, atunci nu are sens să "te omori". Altfel, dacă scopul este să prinzi pește, relaxarea fiind implicită, atunci faci tot ce poți și aplici tot ce știi pentru a prinde pește (cât mai mult și, dacă se poate, cât mai mare).

Prin urmare, contează ce faci pe baltă, indiferent că ești în concurs sau "de plăcere". Legat de asta, știm foarte bine că nu toți participanții în concursuri sunt preocupați de pescuit. De exemplu, dacă tragi un loc slab și ai suficientă băutură... concursul poate deveni "de plăcere". :) Invers, îmi aduc aminte de o partidă în care pe standul din dreapta mea era un pescar cu o prezență constantă și rezultate notabile în concursurile de pescuit. Deschid o paranteză deoarece simt nevoia să spun că am o apreciere aparte pentru respectivul pescar deoarece, pe lângă experiența acumulată de-a lungul timpului, are și solide cunoștințe tehnice. Închid paranteza și continui spunând că, după două zile, în care eu am tot dat cu marker-ul, am nădit și mi-am văzut de pescuit "la foc continuu", vine la mine în stand și îmi spune: "Băi Victore, mă uit la tine cât muncești... ce faci tu aici, eu nu fac nici în concursuri.".

Nu vreau să se interpreteze cele de mai sus ca venind din dorința mea de epatare. Folosesc relatarea ca argument în susținerea următoarelor afirmații. Din punctul meu de vedere, nu doar în pescuit, cea mai dificilă competiție este cu noi înșine. Dacă un pescar se duce la câteva concursuri pe an, în ceea ce mă privește, fiecare partidă de pescuit este o nouă competiție în care mă străduiesc să-mi îmbunătățesc tehnicile, strategiile, să prind mai mult pește, să-mi depășesc recordul personal și, în ultimă instanță, să fiu mai bun decât pescarul care eram la partida anterioară.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 09, 2019 7:20 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
mihai chirita scrie:
ce inseamna JDM?

JDM inseamna Japanese Domestic Market​, piata interna japoneza. Modelele JDM sunt modelele produse in Japonia (ma refer aici in special la modelele scumpe; cele ieftine pot fi produse in alte tari) pentru publicul din Japonia, dar care sunt ocazional exportate si pe alte piete. Din cate stiu, la unele mulinete exista o versiune JDM si una pentru export, cu diferente de constructie sau doar cosmetice.

Power Aero XTB / XSB ​este un model fabricat in Japonia, dar nu este un model JDM. ​Se adreseaza pietei europene de crap si de surfcasting (si poate si altor piete).

Fliegen 35 SD si Bull's Eye 9120 sunt modele JDM. Daca ne uitam la specificatiile lor, vedem lucruri atipice din pespectiva clientilor europeni - de exemplu, indicativele neobisnuite (9120), tamburul de capacitate foarte mica la Fliegen, culorile foarte vii la Bull's Eye, lipsa clipsului pe tambur sau lipsa sistemului de oscilatie lenta.​

Prin comparatie, modelele Power Aero XTB / XSB​ ​au genul de ​constructie si ​specificatii cu care suntem obisnuiti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron