CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:00 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Feb 27, 2019 3:44 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 27, 2015 1:25 pm
Mesaje: 10
Salutare tuturor! Ce costum de iarna recomandati? Niste pareri mi-ar fi de mare ajutor. Mentionez ca bugetul este de 1000 ron. Multumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 28, 2019 9:05 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Prima recomandare pe care aș face-o este să nu te "zgârcești" când vine vorba de sănătate. Sunt conștient că bugetele sunt limitate dar este mai înțelept să aștepți și să mai strângi bani care să-ți permită să cumperi haine și încălțăminte de calitate decât să tremuri de frig și/sau să te uzi până la piele pe baltă. O răceală sau, mai rău, o pneumonie s-ar putea să coste mai mult decât diferența de la 1.000lei la cât ar costa un set de haine potrivite.

Că tot am vorbit despre haine de calitate, a doua recomandare este să te uiți la firmele specializate în echipament de outdoor (The North Face, Mammut, Rab, Columbia etc.). Din ce am văzut, mai toți producătorii cunoscuți în domeniu au și haine în culori potrivite pescuitului (diverse nuanțe de verde, măsliniu, maro, negru).

A treia recomandare: dacă faci multe partide iarna (și eventual în condiții extreme), s-ar justifica achiziționarea unui costum dedicat pentru iarnă (în opinia mea, neapărat cu puf). Altfel, o abordare mai versatilă este să-ți cumperi hainele în straturi (termic, impermeabil etc.). Astfel vei fi acoperit, la propriu și la figurat, tot anul (ex. costumul de iarnă nu poate fi folosit nici vara, nici chiar primăvara sau toamna).

Ca ultimă recomandare, dacă nu l-ai citit, vezi acest articol: http://carponline.ro/articole/haine-impermeabile-88296. Deși este dedicat celor impermeabile, îți vei face o idee cu privire asupra hainelor tehnice.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mar 03, 2019 6:01 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 27, 2015 1:25 pm
Mesaje: 10
Foloseste cineva costum de la norfin?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: