CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:50 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Achizitie lansete de crap
MesajScris: Dum Feb 17, 2019 7:39 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2019 10:10 am
Mesaje: 4
Salutare dragi pescari, intru-cat mai e putin si se deschide sezonul, m.am hotarat sa.mi fac upgrade la scule. Detin momentan un buget de 1000 de roni pentru a achizitiona 2 lansete + 2 mulinete. Tin sa precizez ca am sa pescuiesc pe lacuri de intindere mai mare, deci o sa am nevoie de lansari la distanta, (80-130m pescuiesc doar din mana) in plus as vrea sa nu fie atat de rigide incat sa nu se simta drilul cu ciortanii mai mici. le voi folosi atat cu momitoare dar si cu plumb si sac solubil. as vrea ceva recomandari de la voi, eu momentan m.am orientat catre ...

as fi ales mtx 14, si cumparam altadata mulinetele, dar nu au pe stoc, momentan nu ma incanta second hand !
legat de mulineta as vrea okuma cb 60 custom black pentru oricare din ele, dar ii lipseste bait-runner-ul.

astept pareri despre fiecare , daca sunt si alte oportunitati, le voi lua in calcul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie lansete de crap
MesajScris: Dum Feb 17, 2019 9:11 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ai postat doua link-uri nefunctionale pe care le-am sters.

Daca te intereseaza sa ceri informatii despre un produs, nu ai nevoie de link.

De asemenea, te rog incearca sa tii cont ca regulamentul forumului nu permite link-uri decat catre firmele sau magazinele partnere. Se admit exceptii de la aceasta regula cand link-urile au scopul sa informeze, dar nu e cazul aici.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie lansete de crap
MesajScris: Dum Feb 17, 2019 10:45 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2019 10:10 am
Mesaje: 4
Vlad Pavlovici scrie:
Ai postat doua link-uri nefunctionale pe care le-am sters.

Daca te intereseaza sa ceri informatii despre un produs, nu ai nevoie de link.

De asemenea, te rog incearca sa tii cont ca regulamentul forumului nu permite link-uri decat catre firmele sau magazinele partnere. Se admit exceptii de la aceasta regula cand link-urile au scopul sa informeze, dar nu e cazul aici.

ok. imi cer scuze. o sa scriu aici pentru ce sfaturi am nevoie !
intentionez sa achizitionez 2 lansete
- okuma custom black 3.90 3.5 lbs
-hakuyo mtx 8 black edition 3.90 4lbs
dupa cum am spus si mai sus as vrea sa stiu care din ele se recomanda pentru lansari la distanta cat si un dril placut. Mtx-ul am vazut ca este foarte cautat insa despre okuma nu stiu mare lucru


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie lansete de crap
MesajScris: Lun Feb 18, 2019 12:31 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Am scris și cu alte ocazii: este un compromis pe care trebuie să-l acceptăm între distanță și plăcerea drilului. O lansetă proiectă exclusiv pentru distanțe extreme (rigidă și puternică) nu are cum să fie plăcută în dril.

Am aruncat cu MTX 14. Dacă te interesează plăcerea drilului, ar trebui să te orientezi spre altceva deoarece aceasta este o lansetă pentru distanță. Apoi, pentru distanțe de 80-130m nu ai neapărat nevoie de o lansetă dedicată distanțelor extreme. Nu în ultimul rând, trebuie să ai în vedere că cu cât lanseta este mai "specializată" pentru distanță, cu atât trebuie să stăpânești mai bine tehnica de aruncare. Altfel, vei constata repede că nu ți se potrivește, că muncești tu pentru lansetă, nu invers.

În ceea ce privește mulineta, chiar dacă baitrunner-ul înseamnă, aparent, confort în utilizare, n-ar trebui să scapi din vedere că o mulinetă fără baitrunner și cu frână rapidă îți oferă o viteză de reacție - mă refer la frână - similară uneia cu baitrunner și, totodată, este mai ușoară și mai simplă la interior (deci teoretic mai fiabilă) decât una cu baitrunner. Atenție: n-am spus să nu-ți cumperi o mulinetă cu baitrunner, ci doar că lipsa baitrunner-ului n-ar trebui să fie un motiv pentru a exclude o mulinetă din lista scurtă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie lansete de crap
MesajScris: Lun Feb 18, 2019 7:53 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Liviu, daca alegi mulinetele Okuma Custom Black, exista o solutie de compromis in ceea ce priveste bait-runner-ul...http://www.totalfishing.ro/convertor-ok ... 17805.html


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: