CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano Ultegra XTD Spod Reel
MesajScris: Mar Ian 22, 2019 1:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Folosesc in prezent pentru spod o mulineta Shimano CI4 14000 XTC , recuperarea este de 1.04 m la o rotatie de manivela ,XTD spod are 1,24 m la o rotatie - asta din datele tehnice , as fi interesat de informatii in legatura cu XTD Spod , folosesc foarte mult spodul si aceasta diferenta face mulineta atractiva .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra XTD Spod Reel
MesajScris: Mie Ian 23, 2019 3:21 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Nimeni nu foloseste aceasta mulineta ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra XTD Spod Reel
MesajScris: Mie Ian 23, 2019 7:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Într-adevăr, lungimea firului recuperat la o rotație completă de manivelă este foarte importantă în campaniile de nădire (mai ales la cele de lungă durată).

Nu am folosit dar am analizat mulineta Shimano Ultegra Spod XTD. Concluzia a fost că nu aș schimba Daiwa Emblem Spod cu Spod XTD. Motivele principale sunt funcționalitățile CastLock (care previne închiderea accidentală a pickup-ului în timpul lansării în forță) și Auto Cast II (care rotește automat rotorul aducând pickup-ul în poziția potrivită pentru a-l deschide în vederea lansării.

Conform fișelor tehnice, Emblem Spod recuperează 122cm pe rotație, cu doar 2cm mai puțin decât Spod XTD, deci putem spune că ambele mulinete recuperează (aproape) la fel.

O mulinetă și mai bună pentru nădit decât Emblem Spod este Daiwa Emblem Pro. S-ar putea să o mai găsești la unele magazine (ex. https://www.pecheur.com/en/gb/buy-carp- ... 40402.html). Ca funcționalități și greutate este la fel cu Emblem Spod, avantajul principal fiind că rulează mai lin (printre altele, are doi rulmenți în plus, șapte în total). De aceea, eu folosesc Emblem Pro pentru nădit și Emblem Spod pentru marker (cărora le-am modificat frâna, făcând-o ultra-rapidă, necesară în special pentru marker, la măsurarea adâncimii apei).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra XTD Spod Reel
MesajScris: Joi Ian 24, 2019 1:31 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Multumesc Victor .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra XTD Spod Reel
MesajScris: Joi Ian 24, 2019 10:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 15, 2018 5:53 pm
Mesaje: 18
Salut! Folosesc mulineta din noiembrie 2018, cand am inceput antrenamentele de casting.
Mulineta aseaza foarte bine firul pe tambur, umplerea tamburului se face uniform. Pe parcursul antrenamentelor nu am avut inchideri accidentale ale pickup-ului. Mulineta functioneaza foarte bine si la temperaturi negative.

_________________
https://www.facebook.com/Mihai-Perianu-546160265831924/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: