CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:05 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Ian 03, 2019 5:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Sep 14, 2016 7:21 pm
Mesaje: 17
Localitate: Bucuresti
Avand in vedere ca vremea de afara ma forteaza sa imi gasesc de lucru prin casa, m-am gandit sa fac upgrade la rulmentii mulinetelor pe care le detin. Vin cu rugamintea catre voi, membrii forumului care ati avut tentative asemanatoare, sa-mi impartasiti din experienta voastra, chiar daca nu ati ajuns la stadiul final al operatiunii. Ma intereseaza (pentru mulinetele pe care le voi preciza mai jos) ce modele de rulmenti ati montat, sau, daca nu va amimtiti modelul exact, poate va amintiti dimensiunile rulmentilor.

L-as ruga si pe Mugurel Adascalitei sa "dea din casa" din experienta proprie ( si vasta).

Mulinetele ar fi:

-Ultegra 10000 XSB;
-Ultegra 14000 XTB Ci4+;
-Speedcast 14000 XTB.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Ian 05, 2019 10:04 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Salut ,
Cotele rulmentilor miniaturali de care ai nevoie se afla simplu : desfaci mulineta si masori cu sublerul bucsele pe care vrei sa le inlocuiesti . Pentru modelele pe care le detii cotele ( INTERIOR - EXTERIOR- GROSIME ) sunt urmatoarele :
GALET : 4X8X3
MANER MANIVELA : 4x7x2,5
PINION CONDUCATOR : 9X17X5
PINION AX (XSHIP ) : 8X12X3,5
WORMSHAFT : 3X6X2,5
Pentru pinioane si maner manivela este simplu , scoti bucsa si pui rulment la dimensiune . Pentru galet si wormshaft vei avea nevoie si de saibe distantier , saibe pe care le poti confectiona chiar din bucsele pe care le inlocuiesti .
Ca si firme poti opta pentru SKF , KOYO sau EZO . Bineinteles ai si varianta mai ieftina : China .
Rulmentii miniaturali ai poti comanda de la orice magazin de rulmenti . De obicei magazinele nu tin astfel de rulmenti pe stoc ,dar se aduc la comanda .

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Ian 05, 2019 12:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Sep 14, 2016 7:21 pm
Mesaje: 17
Localitate: Bucuresti
Mulțumesc frumos, Mugurel, pentru răspunsul tău. Exact un răspuns de structura asta așteptam din partea ta.
Interesant este ca deși am cerut cote pentru 3 mulinete scoase pe piață la 2-3 ani diferența una față de cealaltă (în ordine 10000 Xsb, 14000 xtb ci4 și speedcast 1400 xtb), Shimano a păstrat în perioada asta aceleași cote la componentele de bază, ceea ce spune multe despre marketingul Shimano și despre capacitatea unui nume de a vinde același produs îmbrăcat în alt design exterior, în toți anii ăștia.
Revenind la subiect, ar fi interesant sa aflu ce metoda folosești ca să confectionezi saibele din acele bucșe. Cu ce le tai la cote atât de mici, cam ce grosime intra la wormshaft?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Ian 05, 2019 2:55 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 02, 2014 7:39 pm
Mesaje: 9
Localitate: Timisoara
La strung!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Ian 05, 2019 5:50 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
sorinD scrie:
Mulțumesc frumos, Mugurel, pentru răspunsul tău. Exact un răspuns de structura asta așteptam din partea ta.
Interesant este ca deși am cerut cote pentru 3 mulinete scoase pe piață la 2-3 ani diferența una față de cealaltă (în ordine 10000 Xsb, 14000 xtb ci4 și speedcast 1400 xtb), Shimano a păstrat în perioada asta aceleași cote la componentele de bază, ceea ce spune multe despre marketingul Shimano și despre capacitatea unui nume de a vinde același produs îmbrăcat în alt design exterior, în toți anii ăștia.
Revenind la subiect, ar fi interesant sa aflu ce metoda folosești ca să confectionezi saibele din acele bucșe. Cu ce le tai la cote atât de mici, cam ce grosime intra la wormshaft?

Salut ,
Sincer nu am inteles chestia cu marchetingul , sau mai bine zis de ce ar fi trebuit sa schimbe cotele dar ....
Pentru saibe , cel mai simplu este sa le comanzi : https://www.autorc.ro/xray-t2/699-xray- ... 0-buc.html
Toate bune

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Ian 05, 2019 8:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Sep 14, 2016 7:21 pm
Mesaje: 17
Localitate: Bucuresti
Da-l încolo de marketing. Suntem la echipamente, iar aici sunt mai interesante cifrele...
Găsisem pe un forum spaniol ca ei au folosit (sau au încercat) la wormshaft rulmenți de cote 3x6x3. Crezi ca pe capătul unde se pun 2 rulmenți, dacă as folosi 3x6x3, aș putea elimina șaiba de 1mm grosime din linkul pus de tine?

Multumesc mult pentru răspunsuri.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Ian 05, 2019 8:47 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
sorinD scrie:
Da-l încolo de marketing. Suntem la echipamente, iar aici sunt mai interesante cifrele...
Găsisem pe un forum spaniol ca ei au folosit (sau au încercat) la wormshaft rulmenți de cote 3x6x3. Crezi ca pe capătul unde se pun 2 rulmenți, dacă as folosi 3x6x3, aș putea elimina șaiba de 1mm grosime din linkul pus de tine?

Multumesc mult pentru răspunsuri.

Din cate imi amintesc , bucsa de sus are grosime 7 ,sau 7,2 mm . Prin urmare ai nevoie de saibe chiar daca vei folosi rulmenti de 3 mm . Este obligatoriu sa folosesti o saiba distantier intre cei 2 rulmenti altfel nu vor lucra cum trebuie .Eu am folosit rulmenti de 2,5 mm tocmai ca sa pot pune o saiba intre ei . Daca folosesti rulmenti de 3 cu saiba intre ei , rulmentul 2 nu va mai ,, prinde " pe wormshaft , va fi doar de umplutura .

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Ian 05, 2019 11:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Sep 14, 2016 7:21 pm
Mesaje: 17
Localitate: Bucuresti
Mugurel Adascalitei scrie:
Eu am folosit rulmenti de 2,5 mm tocmai ca sa pot pune o saiba intre ei . Daca folosesti rulmenti de 3 cu saiba intre ei , rulmentul 2 nu va mai ,, prinde " pe wormshaft , va fi doar de umplutura .


Am deja rulmenți de 3x6x2,5, și acum, ca mi-ai zis ca trebuie șaiba între rulmenți, ma gândeam sa combin unul de 2,5 și unul de 3mm. Oricum trebuie sa mai comand rulmenți, pentru ca observ că-mi trebuie câte 3 pentru fiecare wormshaft.
După ce m-ai lămurit ce rulmenți am nevoie, încep să-mi pun întrebări cu privire la gresarea fiecăruia. Știu clar că trebuie să folosesc vaseline și uleiuri diferite. Am vreo 5 tipuri de vaseline și câteva uleiuri (siliconic și cu teflon).

Mai am de așteptat până fac rost de tot ce-mi trebuie, și revin.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 15, 2019 2:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Sep 14, 2016 7:21 pm
Mesaje: 17
Localitate: Bucuresti
@ Mugurel :
Printre mulinetele menționate de mine se află și Ultegra xtb ci4. Având în vedere ca nu vreau sa desfac mulinetele fără a avea toate piesele care trebuie schimbate vreau sa știu exact dacă pe wormshaft se montează 4 rulmenți (sau 3), precum și dacă în galet mai încape un rulment pe lângă cel pe care l-ai menționat in recenzia de pe carponline.ro.

Pot folosi la anumite șuruburi blocator de șuruburi Loctite 243? La care?


Fişiere ataşate:
IMG_20190115_135031.jpg
IMG_20190115_135031.jpg [ 70.35 KiB | Vizualizat de 9922 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 16, 2019 7:38 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
sorinD scrie:
@ Mugurel :
Printre mulinetele menționate de mine se află și Ultegra xtb ci4. Având în vedere ca nu vreau sa desfac mulinetele fără a avea toate piesele care trebuie schimbate vreau sa știu exact dacă pe wormshaft se montează 4 rulmenți (sau 3), precum și dacă în galet mai încape un rulment pe lângă cel pe care l-ai menționat in recenzia de pe carponline.ro.

Pot folosi la anumite șuruburi blocator de șuruburi Loctite 243? La care?

Motivul pentru care nu am aprofundat in recenzii customizarea cu rulmenti nu este ca nu vreau sa dau din casa ci faptul ca nu pot oferi date exacte in aceasta privinta .
Asa cum am mai spus , nu vei putea face un tuning corect daca nu desfaci si masori cu atentie inainte .
La wormshaft , in afara de bucsa de teflon pe care o schimbi cu rulment , mai sunt 1 sau dupa caz 2 saibe mici de teflon plus faptul ca worshaftul poate avea mici jocuri ce trebuie ajustate prin tuning. Prin urmare , dupa ce desfaci , masori si iei in calcul toate aceste aspecte care pot fi diferite de la o mulineta la alta chiar daca e vorba de acelasi model , abia dupa asta vei hotari ce grosime de rulment si saiba se potrivesc mai bine si de aici si ce anume trebuie sa comanzi .
Rulmentul 4 ar fi trebuit sa fie la piesa care calca pe wormshaft - oscillating pawl . Din pacate pentru 14000 nu am gasit rulment la cotele respective ci doar pentru 5500 , prin urmare am renuntat .
Pentru galet nu este necesar rulmentul 2 , galetul la Shimano lucreaza ok chiar si cu bucsa metalica .
Daca vrei insa neaparat 2 rulmenti si sa faci corect tuningul , va trebui sa comanzi piesele necesare .
Ca sa intelegi , uite cum arata un galet cu 2 rulmenti -
https://dassets.shimano.com/content/dam ... XSAMGS.pdf
Loctide trebuie folosit la suruburile de la galet - ax - oscillating pawl

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: