CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:14 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Ian 14, 2019 11:26 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
@Bdan81
In anii 80 pescuiam cu 2 Germina de 2,40 (2 tronsoane), mulineta Delfin (caută imagini), fire de 0,3 (vai mama lor mai ales cu super mulineta Delfin) si niște cârlige de Topoloveni (daca trăgea vreun crap si era de mai mare de 3kg îl îndrepta. Îmi aduc aminte ca ne-a dat un vaporean niște cârlige made in Japan, daca se agățau intram in apa sa le recuperez ) un cort polonez de 4 persoane cu saltele gonflabile si niște scaune simple de camping si un tuci de 20l (nada, adică mămăliga cu niște arome de rom si vanilie sau porumb cu arpacaș ne-o făceam pe balta). Atunci eram 3 buni prieteni (aceeași ca astăzi) si mergeam cu o Dacia 1300 break (cu gazolina) cu portbagaj pe pavilion unde puneam o barca pneumatica (deja umflată altfel, îți lua 2 ore s-o umfli si 3 ca s-o dezumfli) făcută la Rolast Pitesti (m-am suit doar o data si nu mi-a mai trebuit, ii lăsăm pe ceilalți)
Si-ți garantez ca eram la fel de fericit ca si acum când avem un Master 4x2 cu 6 locuri si bena. Avem bagaj de zici ca ne mutam!
Totul depinde de tine nu cred ca exista vreo rețetă! Caută o balta care are cabana si scapi de 50% din bagaje, iar lansetele chiar daca sunt de 2m strânse încap înăuntru unei mașini hatchback (mărime Sandero ca exemplu), de la luneta spate stanga, in diagonala, printre scaune pana in jos la torpedou in dreapta fata
Încă o chestie: de fumat de poți lasă mai ușor decât de pescuit, deci domnul care s-a apucat de agricultura, este o persoana cu mare o mare tărie de caracter si ambiție


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 15, 2019 10:50 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
bdan81 scrie:
Buna ziua,

Am gasit undeva pagina de prezentare a articolului, nu l-am putut accesa (PPT nr. 19).
Intre timp am primit un raspuns de la Nash UK legat de diferenta Abbreviates vs ES. Raspunsul este destul de vag, dar explica diferenta de pret prin calitatea superioara a blank-ului, inelelor si mandrinei.

Acum, am hotarat sa cumpar 3 buc varianta Abbreviated 9ft 3.5lbs. As putea sa revin cu detalii sau daca doreste cineva sa le vada, se poate in Ploiesti dupa ce le primesc.

Acum daca s-a lasat cineva de pescuit voluntar si sanatos, ....., sa dea "reteta" mai departe, sotia mea ar fi mai fericita. Si cand sunt plecat in delegatii tot la "marele monstru" stau cu gandul.


Am eu acest numar al revistei daca sunteti interesati.Fac fotografii intregului articol si-l postez aici.Revin peste cateva zile :D


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 15, 2019 11:04 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Gabriel Culcea scrie:
Fac fotografii intregului articol si-l postez aici.

Nu e chiar asa de simplu. Exista o mica problema numita copyright.

Daca vrei sa postezi in domeniul public un articol scanat dintr-o revista, in primul rand ai nevoie de acordul revistei. Tine de respectarea drepturilor de autor. Fara acordul revistei, nu ai dreptul legal sa faci asta si eu n-as permite publicarea materialului.

Vezi si regulamentul forumului CarpOnline:

7.4 Nu este permisa postarea integrala de materiale (text, foto sau video) pentru care utilizatorii nu detin drepturile legale de autor (copyright) sau pentru care nu au acordul proprietarului de a le utiliza; de exemplu: un articol publicat pe un alt site. Pot fi postate fragmente scurte, cu precizarea autorului si a sursei.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 15, 2019 11:30 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Gabriel Culcea scrie:
Fac fotografii intregului articol si-l postez aici.

Nu e chiar asa de simplu. Exista o mica problema numita copyright.

Daca vrei sa postezi in domeniul public un articol scanat dintr-o revista, in primul rand ai nevoie de acordul revistei. Tine de respectarea drepturilor de autor. Fara acordul revistei, nu ai dreptul legal sa faci asta si eu n-as permite publicarea materialului.

Vezi si regulamentul forumului CarpOnline:

7.4 Nu este permisa postarea integrala de materiale (text, foto sau video) pentru care utilizatorii nu detin drepturile legale de autor (copyright) sau pentru care nu au acordul proprietarului de a le utiliza; de exemplu: un articol publicat pe un alt site. Pot fi postate fragmente scurte, cu precizarea autorului si a sursei.


Am inteles Vlad, priceput ! La asta cu copyright-ul chiar nu ma gandisem.Am vrut doar sa fac un bine :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 15, 2019 4:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Nu este necesar sa-l cautam pe Alin, pe x sau y.
Majoritatea firmelor serioase face echipament minimalist, trebuie doar cautat si sa dispui financiar.
DAR daca vrei confort pe balta si sa fi pregatit pentru orice situatie, nu ai cum sa minimizezi, am incercat si eu. Ca de exemplu daca vrei sa stai comod ai nevoie de un cort mare, scaun mare, pat mare, pt stabilitate un rod pod serios, saltea mare de receptie cum se cere cam pe toate baltile etc. Nu mai vorbesc de cate accesorii si briz brizuri se aduna incat ajungi sa aduni mai multe genti. Pentru sesiuni scurte gen cateva ore atunci putem discuta de o reducere a echipamentului.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 15, 2019 6:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
gimi_mures scrie:
Pentru sesiuni scurte gen cateva ore...
...îmi iau lansetele de feeder. De fiecare dată, când văd cât de puține sunt la feeder în comparație cu echipamentul pentru crap, am senzația că am uitat ceva. :)

În ceea ce mă privește, confortul se traduce în special în grija pentru sănătate. Așa cum spui, asta înseamnă cort (mai) mare și solid, pat (mai) mare în care dormi bine, sac de dormit, ladă frigorifică în care îmi pot ține în siguranță mâncarea etc. Pe lângă volumul echipamentelor care mă ajută să-mi păstrez sănătatea și să mă simt bine pe malul apei împreună cu nada necesară sesiunilor lungi, spațiul ocupat de lansete și celelalte care țin strict de pescuit aproape că nu mai contează.

Nu în ultimul rând, pentru mine este prioritar echipamentul potrivit pentru situația dată (ex. lansete dedicate pentru distanță, marker, nădit), nu echipamentul cel mai compact care în anumite cazuri s-ar putea să fie inadecvat.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: